«Найбільший творець живої історії …»

В  історії української науки і культури кінця XIX — першої третини XX ст. одне із почесних місцьпо праву належить Михайлу Сергійовичу Грушевському - видатному вченому,історику, педагогу, людині широкої ерудиції та надзвичайної працьовитості.Володіючи енциклопедичними науковими знаннями, здатністю всебічно аналізувати ів художній формі відтворювати історичні процеси, він яскраво виявив себе вбагатьох галузях знань: історії, археографії, літературознавстві,фольклористиці та ін. Але насамперед М. С. Грушевський - це визначний історик іпатріот свого народу, який створив перше найбільш повне, узагальнюючедослідження з історії України від найдавніших часів до другої половини XVII ст. Він прожив своє плідне життя назламі століть: 34 роки у XIX столітті (народився в 1866 році) і 34 роки в XX столітті (помер у 1934 році). Ця, певною мірою,умовна межа, що поділила навпіл життя геніальної людини, причетної відразу додвох століть, була для українського народу початком національного відродження йборотьби за державність. Михайлові Грушевськомувідкрито меморіальні дошки у Відні, Празі, Варшаві, Холмі, Тбілісі, Казані, Москві, а у 2015 році в центріКиєва на фасаді будинку за адресою вул.Січових Стрільців, 75 намалювали стінопис з найбільшиму світі портретом Михайла Грушевського (площастінопису складає 160 м²).

Українське кіно

Українське кіноУкраїнське кіно з початку свого існування було своєрідним носієм української культури. Це кіно, у якому панує художній образний світ, де присутні гіперболи і асоціації. Твори українського поетичного кіно формуються під знаком української поезії та поетичної прози, супроводжуються музичними образами народної пісенності.
Нещодавно відділ документів з питань мистецтв отримав чудову колекцію відреставрованих фільмів за участі провідного актора українського кіно 1960-х – 1970-х років Івана Миколайчука та кінематографіста Юрія Іллєнка, зібрання українських німих фільмів 1920-х років в новому музичному супроводі та повну колекцію кінематографічної спадщини Олександра Довженка. Ці збірки представлені на відеоносіях у цифровому форматі DVD. До нас вони надійшли з Національного центру Олександра Довженка - державного кіноархіву художніх фільмів України.

Мета виставки: познайомити користувачів з витоками українського кінематографу, з кіно, яке апелює до почуття прекрасного, людської душі та розуму, звертається до яскравих образів, ідей, народних уявлень і мотивів…