Бібліотека сьогодні. Про Дніпропетровську обласну універсальну наукову бібліотеку ім.Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія


9 (22) травня 1834 року в будинку Дворянських зборів м. Катеринослава відкрилась Губернська публічна бібліотека. Зараз це – комунальний заклад культури «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія», підпорядковується управлінню культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Сучасна назва бібліотеки – з 2010 року.

Фонд бібліотеки за змістом – універсальний, загальна кількість якого складає близько 3 мільйонів документів (2,8 тис).

Головною задачею при формуванні фонду бібліотеки є вичерпне комплектування і збереження краєзнавчої літератури та місцевих видань.

Краєзнавчий фонд бібліотеки має рідкісні видання минулих століть про Катеринослав і Катеринославську губернію, місцеву періодику, починаючи з окремих періодичних видань ХІХ і початку ХХ ст., сучасну літературу краєзнавчого змісту та видання місцевих видавництв.

Окремо у фонді зібрана універсальна за змістом колекція рідкісних і цінних видань до складу якої входять: стародруки кириличного та громадянського шрифтів (1651–1800 рр.), книги з автографами, екслібрисами, колекція періодичних видань ХVІІІ–ХХ ст., видань великого формату та мініатюрні книги.

Значна частина фонду ДОУНБ – патентна та нормативно-технічна документація, реферативні видання центрів науково-технічної інформації. У фонді близько 2 тис. назв періодичних видань з 1943 року і до сьогодні. Література 127 мовами світу.

Головні види діяльності: бібліотечне й інформаційне обслуговування користувачів, соціокультурна та просвітницька діяльність, науково-дослідна робота у галузі бібліотекознавства та бібліографії, методична допомога публічним бібліотекам області.

Довідково-бібліографічний апарат: систематичний і алфавітний каталоги, каталоги на спеціальні види видань (ноти, платівки, стандарти…) тощо. З 1993 року створюється електронний каталог книг і періодики (бібліографія), який становить близько 2 млн. записів. Бібліотека – учасниця міжнародних, міжрегіональних і регіональних корпорацій зі створення електронних бібліотечних ресурсів.

Щорічно готується Календар знаменних і пам’ятних дат «Моє Придніпров’я» (з 1972 р.), видаються науково-допоміжні та рекомендаційні бібліографічні посібники переважно краєзнавчої тематики, методичні та бібліографічні посібники з актуальних питань організації бібліотечної справи.

Бібліотека розвивається як інформаційний центр, має корпоративну комп’ютерну мережу, яка нараховує 222 комп’ютери з доступом до Інтернету. Для користувачів створено 61 АРМ (автоматизоване робоче місце) з виходом до Інтернет-мережі. У 2000 році створено власний Webсайт (www.libr.dp.ua), у 2017 – Портал «ДніпроКультура» – просвітницький проєкт, присвячений культурі Дніпропетровського регіону (https://www.dnipro.libr.dp.ua/), з 2022 року започатковано розділ «Україніка», де друкуються матеріали про історію, культуру, видатних діячів нашої держави.  Бібліотека присутня в соціальних мережах, підтримує власний блог «Бібліотечна універсалка».

Інтерес користувачів викликає повнотекстова електронна бібліотека рідкісних видань із  краєзнавства https://www.libr.dp.ua/?do=fullkr та мультитематична колекція рідкісних видань https://www.libr.dp.ua/?do=collections , розміщених на сайті Бібліотеки.

Для послуг читачів – 18 спеціальних і спеціалізованих структурних підрозділів, 380 посадочних місць для роботи з документами. Для цільового обслуговування користувачів відкриті інформаційно-ресурсні центри: Інформаційно-консультаційний центр з інтелектуальної власності (1975 р.), Канадсько-Український Бібліотечний Центр (2000 р.), Центр правової інформації (2004 р.), Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» (2004 р.), Центр художньої літератури (2004 р.), Центр Європейської інформації (2006 р.), Тренінговий центр (2010).

За рік загальна кількість читачів складає 30–35 тисяч, які відвідують бібліотеку більше 100 тис. разів й отримують більше 1 млн. документів.

У 2013 та у 2020 роках Бібліотека отримувала почесне звання «Бібліотека року», була переможцем Всеукраїнського конкурсу електронних каталогів на сайтах бібліотек України.

Колектив КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека» – 145 співробітників, 101 із них – бібліотечний працівник, усі мають спеціальну професійну підготовку. Чотири працівники мають звання «Заслужений працівник культури України».

Очолює колектив директорка Надія Миколаївна Тітова, заслужений працівник культури України.

 

Бібліографія:


Головна бібліотека Дніпропетровщини: Інформаційно-рекламний проспект. Вид 3-е, випр. і доп. / укл.: Т.О. Абраїмова, Н.П. Гордійчук.– Дніпро: ДОУНБ, 2016 – 36 с.

Книги і книжники. Літопис минулого і сьогодення Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки. 1834–2009: бібліограф. покажчик / упорядн.: І. Голуб, М. Пушкар, З. Рижкова. –  Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2009. – 192 с.

Видання ДОУНБ (1956–2006): бібліограф. покажчик / упоряд. І. Голуб. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006. – 141 с.



3D ТУР БІБЛІОТЕКОЮ