У цей день 14 жовтня

 

  У свiтi:
• Найменування Господнє. Ісус Христос був обрізаний на восьмий день від свого народження і названий Ісусом – ім’ям, яке було передвіщено Пресвятій Діві Марії Архангелом Гавриїлом: «І ось ти в утробі зачнеш і Сина породиш, і даси Йому ймення Ісус». Свято Обрізання Господнього триває один день і за обрядодіями поєднується із святкуванням пам’яті святого Василя Великого.

• Старий Новий рік – Новий рік за юліанським календарем («старим стилем»). Це свято супроводжується обрядами щедрування та посівання. Щедрування – народний звичай церемоніальних обходів домівок, під час яких щедрувальники піснями бажають щастя, здоров’я членам сімей і добробуту, за що отримують винагороду. Щедрувати починають увечері 13 січня із настанням сутінок. День 14 січня починається з обряду посівання. Це – справа суто чоловіча (головним чином – хлопців-підлітків). Починають обряд зрання, символічно сіючи хлібні зерна (як символ життя), і бажають господарям щастя, здоров’я, щедрого врожаю. Найчастіше посівають пшеницею, можна посівати житом, ячменем, вівсом. Сипати жито – бажати родині здоров’я і дітей, духовної гармонії та взаєморозуміння; пшениця – це символ матеріального багатства, вона також сприяє розвитку розумових здібностей; овес сиплять тоді, коли у господарів є домашні тварини. Вівсяне посипання також приносить удачу в бізнесі. Не посівають горохом, оскільки вірять, що він виник зі сліз Матері Божої, і обрядове посівання ним може спричинити сльози в родині, та гречкою, бо «буде суперечка».

• День Святого Василія Великого (архієпископа Кесарія Каппадокійського) – визначного церковного діяча, одного з Отців Церкви, Великого Архіпастиря Церкви, Великого Законодавця чернечого життя і Великого своєю святістю. За народними звичаями Василь вважається покровителем землеробства і саме тому цього дня головною обрядовою дією було засівання осель збіжжям. Цей день присвячували ворожінню, оскільки вважалося, що ворожіння на День Василя завжди збуваються. Прийоми, або ж обряди ворожіння, наявні в культурах багатьох народів. Завжди людина прагнула дізнатися про майбутнє, пізнати непізнавані людським розумом сторони дійсності, завбачити, або ж застерегти себе від помилок і підкріпити чимось власні сподівання. «Загадає дівчина красна під Василя – все збудеться, а що збудеться – не минеться!», – так казали в народі.

• 85 років від дня народження Наталії Михайлівни Наум, української актриси театру та кіно, народної артистки УРСР, виконавиці багатьох ролей у кіно, серед яких Галя («За двома зайцями»), Марічка («Олекса Довбуш»), Федора («Страчені світанки») та інших. Померла 22 березня 2004 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека