У цей день 14 лютого

 

  У свiтi:
• Початок Нового церковного року – церковне новоліття (з 1918 р.). Інша назва свята – Церковний Новий рік. Святкування 14 вересня починається від стародавньої Іудеї, де в цей час відзначався Новий рік, який вів числення від створення світу, його було прийнято і християнською церквою у 325 р. на першому Вселенському Соборі в Нікеї. У Православній церкві всі роки, включаючи радянський період (вже з новим календарем), саме в цей день розпочинається новий рік а православні християни православної церкви просять Христа Бога благословити почався новий рік. У народній традиції свято Новоліття отримало свою самобутню назву: «день Семена літопроводця», тобто день Семена (у просторіччі від імені Симеона Стовпника), який супроводжує новий рік (літо).

• День Преподобного Симеона Стовпника. Народна назва свята – Семена, Семена-літопроводця. Семена – початок справжньої осені. З цього дня починається старе Бабине літо (закінчується 21 вересня), завершується відліт ластівок. У народі кажуть: «Семен-літопроводець молоде бабине літо проводжає, а старе – наводить». На Семена існував давній звичай – «пострижини». Хлопчиків чотирьох років стригли і садили на коней. Про цей звичай говорили навіть: «На Семена дитя постригай і на коня саджай і на ловлю в поле виїжджай». У козацькі часи на Семена посвячували (чи то, радше, приймали) хлопців-підлітків у джури, перевіряли їхню кмітливість, силу, вміння володіти зброєю (звичайно, це були ази), починали навчати військової тактики та іншим козачим премудростям. Вважалося, що весілля, які справляли з Семена до Гурія (28 листопада), є найбільш вдалими, довголітніми та щасливими. Цей день також є найбільш вдалим для переїзду у новий дім.

• Друге Бабине літо – період теплої та сухої погоди восени, пов’язаний зі стійким антициклоном. У народі цей період називають старе Бабине літо (14-24 вересня). Вважалося, яка погода цього дня – така подальша осінь. Зазвичай у чей час хмари зникають, як за помахом чарівної палички, небо стає пронизливо блакитним і високим, а повітря особливо прозорим. Сонце світить тепло і ласкаво. Термін Бабиного літа недовгий – один-два тижні. Явище Бабиного літа відоме у багатьох країнах із помірним кліматом. Якщо в Україні цей період має назву «Бабине літо», то в Америці – «індіанське літо», у Франції – «літо святого Мартіна», у Німеччині – «бабусине літо», у Болгарії – «циганське літо», у Чехії – «павутинне літо».

• День мобілізаційного працівника України. Відзначається щорічно згідно з наказом міністра оборони України від 22.06.2000 р. «Про встановлення Дня мобілізаційного працівника».

• 105 років від дня народження Едуарда фон Фальц-Фейна, російського та українського мецената, спадкоємця (племінника) Фрідріха фон Фальц-Фейна – організатора та власника заповідника Асканія-Нова. ДОВІДКА. Е. Фальц-Фейн народився в Україні (Херсонщина). Сприяв поверненню на Батьківщину спадка Шаляпіна, Дягілєва-Лифаря, документів «Архіва Соколова» (слідчих документів по справі розстрілу Романових), пошукам Смарагдової кімнати, проведенню в СРСР Олімпіади-80.

• 65 років від дня народження Миколи Васильовича Гнатюка, українського естрадного співака (баритон), народного артиста України, лауреата міжнародних конкурсів естрадної пісні.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека