Хроніка культурного життя

Вересень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у вересні 2005 року.


Культура. Загальні питання.

9 та 10 вересня наше рідне місто святкувало свій 229-й День народження. Урочиста церемонія відкриття свята “День міста Дніпропетровська” відбулася на оновленому Фестивальному причалі 9 вересня. Потім мешканців чекали багаточисельні сюрпризи. Відкрився унікальний плаваючий світломузикальний фонтан, новий дитячий майданчик “Галявина казок” у парку ім.. Глоби, повернулась на реконструйовану міську набережну бронзова скульптурна композиція “Юність Дніпра. Три грації” скульптора Петра Куценка, яка простояла у дворі автора майже двадцять років.
Гостями міста в день свята були відомі артисти: Йосип Кобзон, Володимир Кузьмін, Наталія Могилевська, Павло Зібров та українські рок-групи. Завершив свято “Фестиваль феєрверків”.

24 вересня на площі ім. Леніна у м. Дніпропетровську відбулося свято творчості і таланту – традиційний VI фестиваль мистецтв “Зі Злагодою в серці”, який організувала торгова марка “Злагода” (президент фестивалю – Віктор Веретенников). Святкове дійство включало : конкурси дитячих та юнацьких колективів, різноманітні розважальні програми, святковий феєрверк.

У середині вересня у Дніпропетровську вийшов черговий 1-2-й спарений номер літературно-художнього альманаху „Свічадо”. Альманах містить великий уривок з нового роману відомого прозаїка Віктора Савченка „Золото і кров Сінопа”, вірші Григорія Маловика, Івана Сокульського, Зінаїди Грушко-Колінько, Анатолія Мельника, публіцистичні матеріали Миколи Миколаєнка, Клавдії Фролової, Григорія Люлька. В номері також є численні публікації про розвиток культури, літератури, мистецтва Дніпропетровщини та України в цілому, про маловідомого й досі письменника Адріана Кащенка, перекладачку з в’єтнамської мови Майю Кашель. Є і традиційна рубрика для дітей „Люстерко”.

Театрально-концертне життя.

23 вересня театр ім.. М. Горького відкрив 79-й сезон драмою С. Найдьонова “Діти Ванюшина”. В головних ролях – заслужені артисти України Віктор Захаров і Алла Павлова.
3 вересня відкрив свій ХVI театральний сезон і театр одного актора “Крик”. Михайло Мельник знову представив на суд глядачів “Гріх” за М. Достоєвським.
Указом Президента України Михайлу Васильовичу Мельнику присвоєне почесне звання “Народний артист України”.

***

30 вересня відкрив ХІХ концертний сезон Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики. У програмі органного концерту взяли участь відомі музиканти – органісти Надія Юрійчук, Дмитро Морозов, Наталія Летюк.

8 вересня Дніпропетровська обласна філармонія подарувала своїм слухачам зустріч з гостем із Німеччини, молодим диригентом Ігорем Будінштейном, уродженця українського міста Чернівці. У концерті маестро взяла участь лауреат міжнародних конкурсів піаністів Ольга Шостак із Києва.

23 вересня в Палаці культури “Металург” Нижньодніпровського трубопрокатного заводу відбувся авторський вечір заслуженого діяча мистецтв України, композитора, співака і музиканта Петра Климента. Звучали пісні на вірші дніпропетровських авторів про рідний край та місто, красу природи і людських стосунків.
Нещодавно Дніпропетровська дитяча музична школа № 15 відзначила своє тридцятиріччя і струнний ансамбль цієї школи “Чарівна скрипка” був запрошений на щорічний ХІІ міжнародний фестиваль “В гостях у Айвазовського”(Феодосія). Після закінчення фестивалю оргкомітет запросив дітей на Міжнародний музичний фестиваль “Музыка – наш общий дом” в Харків. Він відбудеться в листопаді ц. р.

2 – 4 вересня в селищі Довгинцеве, що на Криворіжжі, пройшов Всеукраїнський фестиваль молодіжної клубної електронної музики “Турбофлай”, організований Криворізьким відділенням Всеукраїнської музичної спілки при сприянні відділу культури міськвиконкому.

Образотворче мистецтво. Музейна справа.

У приміщенні Дніпропетровської організації Національної спілки художників України відкрила свої двері персональна виставка живопису і графіки члена Спілки художників України Пилипа Таралевича “Вільний лет”. На виставці представлено 138 робіт різноманітної тематики, від міфічних та релігійних сюжетів до еротики.

15 вересня в приміщенні Дніпропетровського художнього музею відкрилась персональна виставка творів відомого скульптора Петра Куценка, присвячена 65-річчю з дня народження та 45-річчю творчої діяльності. На ній представлені скульптура, кераміка, графіка.

Відкрився VIII виставковий сезон в музеї “Літературне Придніпров’я”. На суд цінителів мистецтва були представлені роботи відомої художниці Ірини Душацької. Виставка має назву “Причуды сецессии”. Її ангели, міфічні квіти та жінки просто чарівні.
В музеї відбулася також презентація виставки під назвою “Зв’язок часів”. Представлені роботи відомих фотохудожників та творчої молоді. Мета заходу – привернути увагу громадськості до проблем збереження культурної спадщини Дніпропетровська та підтримати творчі особистості.
Тут же 20 вересня, вперше у нашому місті, пройшов “Графіті-тур” , організований мистецькою агенцією “Арт-вертеп” та видавництвом “Фоліо”.
В історичному музеї ім.. Д. Яворницького відкрилася друга щорічна фотовиставка “Дніпропетровськ-2005. Зачаровані містом”. Це своєрідний літопис від вересня до вересня, у якому фотохудожники освідчуються в любові рідному місту. Більше 50 авторів представили біля півтисячі робіт, які демонструються в традиційному надрукованому виді, на моніторах в режимі слайд-шоу та виконані на суперсучасних носіях – лайтбоксах. Тут представлені також історичні чорно-білі знімки з життя Дніпропетровська.

В Будинку архітектора відкрилась третя персональна фотовиставка члена Національних спілок журналістів і фотохудожників України Володимира Рязанова під назвою “Фрагменти”. Автор присвятив її Дню рідного міста.

***
Сто років виповнилось будівлі Дніпропетровського історичного музею ім. Д. І. Яворницького. В урочистостях взяли участь представники облдержадміністрації, історики, викладачі, журналісти. Студенти театрально-художнього коледжу виступили перед гостями в образах історичних осіб: Дмитра Яворницького, Лазаря Глоби, першого губернатора Катеринослава Андрія Фабра, дослідника краю Олександра Поля, промисловця Миколи Родзянка та революційного отамана Нестора Махна.

10 вересня в музеї імені Д. І. Яворницького розпочав роботу перший Всеукраїнський музейний фестиваль. Його унікальність в тому, що кожний регіон України представить свої експонати із притаманним йому оригінальним колоритом. Фестиваль повинен стати традиційним і стане даниною пам’яті та поваги нашому земляку, академіку Д. І Яворницькому.

Управління культури облдержадміністрації та Дніпропетровський історичний музей ім.. Д. І. Яворницького оголосили проведення архітектурного конкурсу на проект лапідаріуму (скляного павільйону) для розміщення колекції кам’яної пластики музею. Термін проведення конкурсу : 5 жовтня – 5 листопада 2005 року.

В історичному музеї відкрилася виставка фотографії одного з найвідоміших французьких фотографів Робера Дуано – яскравого представника гуманістичної фотографії.
Виставка організована дніпропетровським центром “Альянс Франсез”, музеєм ім.. Яворницького, Французьким культурним центром в Україні.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

У селі Кам’янка Апостолівського району на найвиднішому місці – сільський Будинок культури. Вирує в ньому культурне життя: працює вокальний, драматичний та дитячий танцювальний гуртки. Вчителі середньої школи написали пісню про Кам’янку.

***

30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, головну книгозбірню області відвідав Прем’єр-міністр України Юрій Єхануров. Вітаючи в “научці” представників бібліотек області з професійним святом, Юрій Іванович передав в дар обласній бібліотеці прижиттєве повне зібрання творів А. П. Чехова (1903р.видання).

22 вересня 2005 року у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії ДОУНБ відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Постать у краєзнавстві: штрихи до портрету Варфоломія Савчука”. З доповіддю про життєвий шлях, наукову та краєзнавчу діяльність видатного вченого-ювіляра виступила голова клубу, професор Ганна Швидько. Її виступ доповнили І.Голуб, Галина Півняк, І.Єлінов, О.Завгородній. Варфоломій Степанович Савчук відповів на численні питання краєзнавців, подарував бібліотеці та присутнім бібліографічний покажчик, присвячений його діяльності.
Нещодавно завідуючій цим відділом – І. С. Голуб було присвоєне почесне звання “Заслужений працівник культури України”.

23 вересня 2005 року у селищі Таромському відбулась презентація книги В.Ф.Міляєвої та М.М.Головіної „Сторінки історії Таромського. Від козацького займища до житлового масиву міста Дніпропетровська”. Книга видана цього року видавництвом Арт-прес” у кількості 800 примірників. На презентацію до кінотеатру „Іскра” зібралося понад 500 жителів селища та гостей. Книга місцевих вчительок викликала величезну зацікавленість у таромчан, оскільки розповідає про історію їхнього селища та предків. Презентація відбулась у рамках проведення Дня селища, силами юних таромчан було влаштовано великий святковий концерт. Багато жителів Таромського безкоштовно отримали в подарунок книгу.
Захід було проведено спільно з відділом краєзнавчої літератури та бібліографії ДОУНБ.

З 1 по 30 вересня в патентно – технічному відділі ДОУНБ діяла виставка документів, присвячена Дню винахідника і раціоналізатора “Законодавство України про інтелектуальну власність”. Питання правової охорони інтелектуальної власності – не нове, але проблемне і актуальне.

13 – 17 вересня у м. Львові відбувся Всеукраїнський конкурс “Найкращий читач – 2005”. У ньому взяли участь читачі дитячих бібліотек м. Дніпропетровська, Новомосковська та Вільно гірська.

25 вересня Центральна міська бібліотека запросила на відкриття нового музичного сезону “Художньо-музичної вітальні”. Її засідання було присвячене М. К. Чюрльонісу (до 130-річчя від дня народження). У програмі: літературно-музична композиція, фортепіанні твори М. К. Чюрльоніса у виконанні солістки Будинку органної та камерної музики Г. Ушакової, литовські народні пісні. Була організована виставка репродукцій картин художника та літератури з фондів ЦМБ.