Хроніка культурного життя

Жовтень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у жовтні 2005 року.

Культура. Загальні питання

14 жовтня в Україні традиційно відзначили День українського козацтва. Зі святом дніпропетровців привітали представники обласної адміністрації, пройшли святкові концерти та спортивні змагання. Цій події був присвячений Другий Всеукраїнський фестиваль козацької пісні, що пройшов у Нікополі. На нього прибули близько 35 делегацій із 16 областей України.

Дніпропетровському цирку виповнилося 120 років. 7 жовтня відбувся святковий вечір. Своє вітання з ювілеєм надіслав Прем’єр-міністр України Ю Єхануров. В ході святкової програми була виконана нова пісня про Дніпропетровський цирк композитора Ігоря Тищенка на вірші Станіслава Грекова.

Театрально-концертне життя

6 жовтня відкрив 88-й театральний сезон Дніпропетровський український музично-драматичний театр імені Т. Шевченка. У планах театру – історична драма “Запороги” за п’єсою В. Веретенникова (режисер – Лідія Кушкова), спектакль “Репетиция в театре преступления” Ж. Маклера (режисер – Анатолій Канцедайло).

Всередині жовтня відкрив сезон і театральний Дніпродзержинськ спектаклем “Вдовий пароход” І. Грекової. В постановці театру ім. Лесі Українки він був відзначений на фестивалі “Січеславна-2005” .Відкриття сезону стало справжнім святом у місті. Відбулася також прем’єра спектакля “Очень простая история” за п’єсою Марії Ладо, яку поставив головний режисер Дніпропетровського молодіжного театру-студії “Верим!” Володимир Петренко.

Художню славу Дніпропетровщини примножує дитячий музичний театр “Золотий ключик”, який нещодавно завоював престижну нагороду – “Золоту зірку”, показавши новий музичний спектакль “Девочка из волшебного цветка” за мотивами казки “Дюймовочка” на шостому міжнародному дитячому фестивалі-конкурсі у Варні. Колектив переміг представників восьми країн світу.

***

З нагоди Міжнародного дня музики (1 жовтня) в концертному залі Будинку органної та камерної музики відбулися урочистості. Заступник голови міської ради П. Куделя вручив нагороди і подяки діячам мистецтв Дніпропетровська. Відбувся святковий концерт.
Музиканти і художники були запрошені також управлінням культури облдержадміністрації до Дніпропетровської філармонії на концерт, присвячений Міжнародному дню музики та Всеукраїнському дню художника. А 11 жовтня Дніпропетровська філармонія відкрила свій 69-й, передювілейний сезон.
Нинішній день музики ознаменувався відкриттям сезону в театрі опери та балету. “Візитна картка” театру – опера “Князь Игорь”, яку зі дня заснування театру співали видатні виконавці. Цього року глядачів чекає приємний сюрприз – офіційний дебют в ролі Князя соліста опери Олександра Благодатного.

З 21 по 24 жовтня у Дніпропетровському російському драматичному театрі ім. М. Горького проходив міжнародний фестиваль “Джаз на Дніпрі”. У ньому взяли участь джазові колективи України, Росії, республіки Татарстан, а також зарубіжні гості – із Франції та США.

31 жовтня в театрі ім. М. Горького відкрився ХІІІ концертний сезон камерного оркестру ім. Гаррі Логвина “Времена года”. В програмі концерту прозвучали твори В.-А. Моцарта і А. Шенберга.

15 жовтня у Дніпропетровську відбулася значна культурна подія – рок-фестиваль “ДніпРОК”, який продемонстрував місцеву сучасну, модну та якісну українську музику.
У програмі фестивалю концерт, прес-конференція та “круглий стіл” за участю музикантів, преси та представників місцевої влади.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

В історичному музеї ім. Яворницького проходить виставка афіш та плакатів французького графіка Філіпа Апелуага “ТІПО / ТІПЕ”, що стала продовженням теми “Україна і Франція”. На відкритті виставки були присутні аташе посольства Франції в Україні, директор Французького культурного центру в Києві пані Аіша Керубі.

27 жовтня у Дніпропетровському художньому музеї відкрилась виставка Петриківського розпису художниці Тетяни Гаркавої під назвою “Світ добра і краси”.

У музеї “Літературне Придніпров’я” представлена виставка картин і вишивки на полотні Ірини Душацької. Ця експозиція стала культурною подією в житті міста. Зараз полотна мисткині знають і цінують в Європі та Америці. В жіночих образах на картинах – дивовижна граційність, а у квітах – жіночність.
З 20 жовтня тут функціонує виставка підводної фотографії майстра із Ялти Валерія Анзилова. Фото зроблені в морі на глибині 4-х метрів. Особливість експозиції – на більшості фотографій зображені жінки. На виставці представлено 80 робіт.

Дніпропетровська публіка відкрила для себе творчість київського гостя Сергія Бедусенка. В галереї Дніпропетровського транспортного університету, на літературно-музичному вечорі поет і композитор познайомив глядачів зі своєю поезією та п’єсами із фортепіанного альбома. Також представлена виставка графічних робіт митця. Вона носить ілюстративний характер і наповнена фантастичними символами.

Виставка живопису та фоторобіт дніпропетровського художника Ігоря Куделіна під назвою “Супрематичний ілюзіон” відкрилась у торговому комплексі “Golden Palace”. На суд глядача митець запропонував роботи, виконані в стилі супрематизму. Фотороботи – це просторові композиції із дзеркал, що вловлюють різноманітний стан природи.

***

У Дніпропетровському музеї “Літературне Придніпров’я” 26 жовтня урочисто відкрилась виставка “Яворницький – письменник, Яворницький – літературний герой”, присвячена 150-річчю знаменитого історика, письменника, краєзнавця.
У меморіальному будинку-музеї Дмитра Яворницького відкрито нову експозицію в мезоніні. На її урочистому відкритті присутні мали змогу почути відновлений у 1985 році голос відомого кобзаря Михайла Кравченка, що співав особисто для Дмитра Яворницького.
14 жовтня в історичному музеї ім. Д. Яворницького відбулася нічна екскурсія “Людина та степ”. Для її проведення із фондів музею були відібрані експонати, що відображають знакові для нашого регіону події. Більш яскраво відчути подих старовини допомогли актори театру “Віримо!”, вихованці регіональної школи “Штурм” та мистецька агенція “Арт-Вертеп”.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа

13 жовтня у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії ДОУНБ відкрилась книжково-ілюстративна виставка „Дмитро Яворницький – всі грані особистості”, присвячена 150-річчю від дня народження вченого. На ній представлено понад 50 книг, журналів, ілюстрацій, які характеризують діяльність подвижника у різних галузях науки та громадської діяльності. 15 жовтня о двадцятій годині в програмі обласного радіомовлення прозвучала радіопрезентація цієї виставки. Виставка користується великою увагою, особливо серед музейних працівників, учнівської та студентської молоді. Вона діятиме до кінця листопада.

20 жовтня 2005 року у цьому відділі відбулося чергове засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Сторінки історії Павлограда”. Виступив гість із Павлограду, історик, викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін ЗПІЕУ Віктор Сергійович Бушин. Він також представив свою книгу „Нариси з історії Павлограда (до 220-річчя міста)”, яка вийшла минулого року. Історик відповів на численні запитання краєзнавців.

Цього ж дня у відділі документів з питань мистецтв пройшло засідання Дніпропетровського міського клубу книголюбів “Літературна вітальня”, присвячене 150-річчю від дня народження Д. І Яворницького та 100-літньому ювілею І. М. Шаповала – “Дзвенять бандури на їх пам’ять”. У програмі засідання взяв участь член Національної Спілки письменників України, лауреат премії Д. І. Яворницького В. В. Савченко. А тріо бандуристів “Чарівниця” Дніпропетровського музичного училища ім.. М. І. Глінки виконували для присутніх чарівні українські пісні.

27 жовтня в патентно-технічному відділі ДОУНБ був проведений день інформації “Інтелектуальна власність – це власність!”. На ньому виступили: голова правління Товариства інтелектуальної власності В. І. Каленик та начальник патентно-дослідного відділу ДКБ “Південне”, президент Академії винахідництва Є. І. Репетя. З цієї теми у відділі організована книжкова виставка.

Творча зустріч з дніпропетровською поетесою і композитором Оленою Швець-Васіною пройшла в міській бібліотеці для дорослих і була приурочена до ювілею нашої талановитої землячки.
30 жовтня цінителі прекрасного відвідали в бібліотеці лекцію-концерт “Творці неповторного мистецтва” з музичного циклу “Зустрічі з класикою”. У програмі – вітчизняна та зарубіжна класика і твори сучасних композиторів у виконанні І. Осеньової (скрипка) та В. Скуратівського (фортепіано).

Наукова бібліотека ДНУ презентувала “Щоденники” Олеся Гончара, які вийшли в світ у трьох томах і містять понад 120 записників класика української літератури.

Бібліотека-філіал №5 Бабушкінського району Дніпропетровської міської централізованої бібліотечної системи для дорослих зустріла своє 55-річчя від часу заснування. В ювілейному святі взяли участь багато шанувальників книги. Багато теплих слів лунало на адресу міської влади та народного депутата України Сергія Бичкова, який знайшов кошти на ремонт приміщення.

У юнацькому відділі Дніпродзержинської міської бібліотеки ім.. Т. Г. Шевченка відбулася презентація клубу творчої молоді “VIVART”. У ньому об’єдналися юні художники, поети, прозаїки. Його головою стала член Національної спілки письменників України Марія Дружко.

Підготувала Т. Я. Зайцева