Хроніка культурного життя

Листопад

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у листопаді 2005 року.

Культура. Загальні питання.

8 листопада Україна відзначала 150-річчя з дня народження видатного українського історика, засновника Дніпропетровського історичного музею Дмитра Яворницького. 7 ли- стопада в музеї відбулося спецпогашення ювілейних конвертів. В рамках святкувань відбулася наукова конференція та урочистий вечір в академічному театрі опери та балету.
7 – 11 листопада у нашому місті пройшов Всеукраїнський музейний фестиваль “Музей третього тисячоліття”, присвячений ювілею визначного вченого. У ньому взяли участь понад 70 музеїв України зі своїми експозиціями.
А наш історичний музей поповнився новим експонатом. Це – живописний портрет Д. І. Яворницького , виповнений журналістом і художником, заступником головного редактора газети “Днепр вечерний” Леонідом Гамольським.

П’ятий фестиваль польської культури, що охоплює регіон південно-східної України, з великим успіхом пройшов у нашому місті. Він став дивовижним музично-театральним святом. Генеральний консул Польщі в Україні пан Ярослав Ксьонджик вручив пам’ятні знаки співробітникам Польського Дому в Дніпропетровську. Театр-студія “Золотий апельсин” представив на суд глядачів спектакль Кароля Войтили “Возле лавки ювеліра”. Відбувся концерт польської пісні.

Професійній художній освіті на Дніпропетровщині виповнилось 80 років. Святкує свій 80-річний ювілей і Дніпропетровське художнє училище (зараз – художнє відділення Дніпропетровського театрально-художнього коледжу).
Сьогодні в училищі викладають і творчо працюють відомі майстри живопису, члени НС художників України: Л. Антонюк, Г. Чернета, І. Коваленко, В. Падун та ін..
11 листопада у виставковому залі Національної Спілки художників України (вул.. Набережна Леніна) та в Художньому музеї відкрились ювілейні виставки до 80-річчя ДТХК.

Уже не перший рік архітектори міста працюють над проектом реконструкції площі перед оперним театром. Про проблеми, пов’язані з реалізацією цього задуму, йшла мова на прес-конференції, яку провели учасники та виконавці – корпорація “Логос” і Студія архітектурного дизайну “САД”.

Протягом листопада в музеї “Літературне Придніпров’я” проходила виставка-акція “Літературно-мистецький ярмарок”. Він поєднав у собі декілька виставок. Серед експонатів – живопис, графіка, фото, гобелени, книги художників та майстрів Придніпров’я. В акції взяли участь мистецька агенція “Арт-Вертеп” та книжковий клуб “Білокнижник”.

Театрально-концертне життя.

Головний режисер та актор Дніпропетровського театру “Крик”, Народний артист України Михайло Мельник став переможцем на ІІІ Міжнародному театральному форумі “Золотий витязь” та одержав нагороду – “Срібний витязь”, пропустивши вперед лише Алісу Фрейндліх. Якщо брати до уваги, що на фестиваль приїхав 41 театр із різних слов’янських держав, то друга премія на фестивалі – це велика честь для нашого міста.

20 листопада на сцені Оперного театру була представлена “Кармен”- шлягер з мегазірками у головних ролях: Тамарою Гвердцителі, Володимиром Гришко, Володимиром Засухіним. Автор ідеї оперного шоу та її режисерського втілення – Юрій Чайка, музичний керівник постановки та диригент – Володимир Гаркуша.

Які теми хвилюють сьогодні театральні колективи? На це питання прем’єрою трагікомедії “Последний герой” відповідає Дніпропетровський російський драматичний театр ім.. М. Горького. Звернувшись до твору одеського автора А. Морданя, трупа створила під керівництвом режисера, народного артиста України Жана Мельникова сценічну картину сучасного життя.

Першою сторінкою театрального календаря народного театру мініатюр “Маски” став уже улюблений багатьма глядачами спектакль “Божественная комедия” (за мотивами І. Штока). Цим спектаклем театр відкрив 34-й сезон. Він завоював 12 дипломів на фестивалі “Рампа-2005” та дипломи “За кращу чоловічу роль” та “За кращу жіночу роль”.

З 14 по 19 листопада в Палаці студентів проходив фестиваль “Театральна сесія”. Були представлені студентські театральні колективи Дніпропетровська, Києва, Волгограда та інших міст України.

***

24 та 25 листопада у нашому місті проходив ІІІ міський фестиваль музики і співу ім.. А. Я. Штогаренка. Творчість провідного діяча національної музичної культури 1950-1970-х років дуже різноманітна за жанрами: симфонії, сюїти, поеми, концерти, квартети, тріо; вокальні жанри: пісні, хори, романси. Ім.’я А. Я. Штогаренка з 1994 року носить дитяча музична школа №2.

Квінтету духових інструментів “Престиж” Дніпропетровської філармонії виповнилося 40 років. В репертуарі колективу – класичні та сучасні твори композиторів Франції, Англії, Німеччини, Австрії, Італії, інших зарубіжних країн. Окрема сторінка в афіші колективу – українська музика та твори дніпропетровських композиторів.

У нашому місті з великим успіхом у супроводженні камерного оркестру ім.. Гаррі Логвина виступила лауреат міжнародних конкурсів, стипендіат міжнародного благочинного фонду Володимира Співакова Єлизавета Бушуєва (арфа).
Образотворче мистецтво. Музейна справа.
У Дніпропетровському художньому музеї відкрилась персональна виставка члена Національної Спілки художників України, майстра петриківського розпису, викладача театрально-художнього коледжу Тетяни Гаркавої. Виставка має назву “Мир добра и красоты” і присвячена 25-річчю творчої діяльності художниці. Сьогодні дерев’яні вироби з підлаковим розписом Т. Гаркавої знаходяться в музеях Росії та України, у приватних колекціях США, Австралії, Кіпру, Німеччини, Франції, Канади.
В галереї сучасного мистецтва Citi Art проходить виставка Сергія Єненко “Предчувствие”. Сергій Єненко – відомий дніпропетровський фотохудожник, автор 3-х персональних, учасник 4-х колективних експозицій. Його роботи знаходяться в особистих колекціях України, Росії, Англії, Італії.
“Безкінечні мандрівки звідусіль” – так називається персональна виставка живопису дніпропетровського художника В’ячеслава Апета, що проходить у галереї. Тут виставлено близько 20 полотен, створених протягом останнього десятиріччя.
В Citi Art також пройшла виставка фотографій та відео Вальдемара Фрідріха “Майора” – польського ідеолога руху Оранжевої Альтернативи. Виставка носить загадкову назву – “Немає свободи без гномів”. На виставці представлені фото громадських акцій, організованих “Майором”(псевдонім автора).

У музеї “Літературне Придніпров’я” відбулася непересічна подія. Вперше в нашому місті пройшла виставка однієї фотографії. Її автор – Ірина Бесєдіна, а виставка називається – “Погружение в синий цвет, или Колыбельная большого города”. Ця фотографія зроблена під час “Снігового шоу” Слави Полуніна. До своєї виставки авторка ішла два роки.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

30 років виповнилося дитячому ансамблю “Мастерок” при Палаці машинобудівників, що в обласному центрі. З цього приводу тут відбулося урочисте зібрання шанувальників цього самобутнього колективу, який дав зелене світло на професійну сцену багатьом митцям. Беззмінного керівника ансамблю Михайла Некрита тепло вітали міський голова І. Куліченко, зірки естради Ян Табачник, Тетяна Нєдєльська, багато інших гостей.

Більше 25 танцювальних колективів зібралися в останні дні листопада в Новомосковськ на фестиваль “Самарська осінь-2005”, який давно уже став традиційним. На головній сцені міста – в Палаці культури металургів виступали юні таланти з різних куточків України.

На початку місяця Межівський районний будинок культури, що на Дніпропетровщині, святкував своє 70-річчя. Талановитому колективу РБК за цей час вдалося досягти значних успіхів. Зараз тут працюють самодіяльні колективи: вокальний ансамбль “Криниця”, дитячий танцювальний колектив “Криниця” та ін. А краєзнавчий музей, що носить звання народного, є гордістю всього району.

***

3 листопада 2005 року у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії ДОУНБ відбулася презентація книги: Міляєва В.Ф., Головіна М.М. “Сторінки історії Таромського. Від козацького займища до житлового масиву міста Дніпропетровська”.
На презентацію зібралися краєзнавці, вчені, журналісти, студенти, жителі Таромського, усього понад сімдесят чоловік. Доньки Віри Федосіївни Міляєвої – Майя Василівна Чорна та Ніна Василівна Клопот, які видали цю книгу, розповіли про авторку, її роботу над книгою. З відгуками про книгу виступили історики Ганна Кирилівна Швидько та Ігор Кочергін, краєзнавці, бібліотекарі. По закінченню присутні змогли одержати в подарунок книгу.

10 листопада 2005 року творчий колектив літературно-мистецького альманаху „Свічадо” на запрошення голови НСПУ В.Яворівського провів презентацію свого видання в Будинку письменників у Києві. Альманах представляли члени редакційної ради, його автори та шанувальники. Презентацію "Свіча до свічі" вела завідувачка відділом ДОУНБ Ірина Голуб. Виступили: співзасновниця альманаху Лідія Литвин, керівник проекту Інна Мамчич, павлоградські письменники Георгій Люлько та Олександра Скора, музикознавець Ірина Рябцева та інші.
З високою оцінкою якості видання, його змісту виступили київські письменники Ю.Завгородній, М.Семенюк та інші. Поетові, перекладачеві та першому літературному редакторові альманаху Олесеві Завгородньому за книгу „Життя мойого птах”, яка була видана за сприянням колективу „Свічада”, була вручена премія „Благовіст”.

17 листопада 2005 року у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії відбулося чергове засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Дмитро Яворницький – реальність і легенди. Дослідження родоводу вченого”. Були присутні понад сорок чоловік.
Засідання вела голова клубу доктор історичних наук Г.К.Швидько. На початку присутні переглянули фільм, знятий на батьківщині Яворницького у с. Сонцівка (Борисівка) на Харківщині групою дослідників з НГУ. Ігор Кочергін прокоментував фільм. Розповідь про родовід Яворницького доповнив доктор історичних наук Олег Журба. Галина Павлівна Янік, яка в дитинстві бачила Дмитра Яворницького, розповіла про свої враження. Письменник Віктор Савченко поділився спогадами про свою роботу над п’єсою “Народжений під знаком Скорпіона”.
Завідувачка відділом Ірина Голуб представила присутнім виставку “Яворницький: усі грані особистості” та виданий ДОУНБ бібліографічний покажчик „Працюй на користь свого народу...”
24 листопада 2005 року у відділі краєзнавчої літератури відбулася презентація монографії Віктора Васильовича Тарасова „Флора Дніпропетровської та Запорізької областей. Судинні рослини. Біолого-екологічна характеристика видів”.
Про роботу над книгою розповів геоботанік-флорист, кандидат біологічних наук, доцент кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології ДНУ. З її оцінкою виступили відомі вчені Дніпропетровська В.С.Савчук, В.В.Дем’янов та інші. Представлення книги супроводжувалося показом слайдів. Присутні змогли придбати книгу.

Патентно-технічний відділ обласної наукової бібліотеки присвятив засідання аматорських клубів “Еколог” та “Академія винахідництва” питанням захисту водних об’єктів від забруднення та охороні інтелектуальної власності. У засіданнях взяли участь науковці, фахівці в галузях винахідництва та екології. До засідань були організовані книжкові виставки.
18 листопада фахівці відділу взяли участь у проведенні науково-практичної конференції професорів Дніпропетровської області “Наукове відкриття – як вища форма про- явлення творчості вченого”, що проводилась Дніпропетровським державним центром науково-технічної та економічної інформації спільно з патентно- технічним відділом ДОУНБ. На конференції діяла виставка літератури.

17 листопада в приміщенні відділу літератури з питань мистецтв ДОУНБ відбулося ювілейне засідання міського клубу книголюбів “Літературна вітальня”, присвячене 30-річчю від дня відкриття клубу За ці роки проведено 300 засідань, тематика яких різноманітна: це і Пушкінські свята, і вечори поезії Т.Шевченка, Г.Іванова, дніпропетровських авторів, літературно-музичні композиції, присвячені Л.Толстому, М. Шолохову, Р.Гарі, Толкієну та ін. Дружні стосунки пов’язують клуб з любителями книги з Литви, Росії, Франції, Мексики. Привітати ювілярів прийшли юні читачі з обласної дитячої бібліотеки, студенти-іноземці, які беручи участь у заходах клубу, вчаться опановувати російську та українську мови, керівники міського відділу культури та товариства книголюбів, провідні письменники краю, співробітники музею “Літературне Придніпров’я” та ін. Вже 12 років свої заходи клуб готує і проводить в стінах відділу мистецтв.

Для студентів та викладачів Університету культури 21 листопада проведено День інформації. У програмі: знайомство з відділом мистецтв, консультація, перегляд літератури з історії народного вбрання, зачісок та дизайну.

Плідно працює Канадсько-український бібліотечний центр ДОУНБ:
11 листопада тут відкрилась книжкова виставка “Постать Івана Багряного у світлі української еміграції”. Виставка вміщує біля 40 книг і статей, присвячених відомому поету, письменнику і громадському діячу, який помер у Німеччині у 1963р.
29 листопада в Центрі відбулося засідання Січеславського відділення Міжнародної фундації Івана Багряного, на якому був презентований біобібліографічний покажчик “Іван Павлович Багряний”. До покажчика увійшли твори І. Багряного, публікації про нього, які є у фондах ДОУНБ.
Регулярно проводить в КУБЦ свої засідання Клуб Української Культури. 12 листопада його засідання було присвячене боям під Крутами в січні 1918. 26.11 – члени Клубу зібралися на засідання, присвячене Михайлу Павлику (1853 – 1915) – фундатору першої модерної української політичної організації – Русько-української радикальної партії, заснованої у Львові 1890р.
24 листопада в Центрі відбулося засідання Дніпропетровської обласної організації української асоціації релігієзнавців за темою – “Даоський буддизм”.

На початку листопада в науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара Дніпропетровського національного університету відкрито літературну вітальню. Її створено за ініціативою факультету української філології та мистецтвознавства (декан – І. С. Попова) спільно з Центром гуманітарних проблем освіти ДНУ.

Дніпропетровська центральна бібліотека для дорослих постійно виступає активним учасником творчого життя нашого міста. До 150-річчя від дня народження українського історика, археолога, етнографа, фольклориста і письменника Дмитра Івановича Яворницького тут відбувся літературно-музичний вечір. У ньому взяла участь Галина Павлівна Яник, яка в дитинстві познайомилася з Яворницьким і розповіла присутнім про нього. З концертом виступили студенти театрально-художнього коледжу.
Нещодавно в бібліотеці відбулось відкриття виставки “Художник музики – Гектор Берліоз”, присвяченої генію французького композитора ХІХ століття. Ця виставка стала результатом спільної роботи посольства Франції в Україні, Альянс Франсез у Дніпропетровську та відділу літератури іноземними мовами головної бібліотеки міста.
“Я люблю, що у тебе, Вкраїно, є своя, неповторна краса”, – цією піснею розпочалося свято народної творчості “Душі криниця”, що також пройшло в центральній бібліотеці Дніпропетровська. Художньо-музична вітальня, що тут діє, часто влаштовує подібні свята. Цього разу в рамках програми “День культури світу” приїхали майстриня петриківського розпису Наталя Рибак та колектив фольклорної народної пісні “Відродження” з Жовтих Вод. На трьох виставках були представлені роботи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

Підготувала Т. Я. Зайцева