Хроніка культурного життя

Березень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у березні 2005 року.

Культура. Загальні питання.

У меморіальному будинку-музеї Дмитра Яворницького відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань культури. Обговорювались питання підготовки та проведення заходів, присвячених 150-річчю з дня народження видатного історика. На порядку денному - капітальний ремонт даху музею, підготовка та видання великого вичерпного каталогу музейних фондів та проведення в листопаді першого Всеукраїнського музейного фестивалю, в якому візьмуть участь понад 60 музеїв України.

18 березня на будинку №108, що на проспекті Карла Маркса, встановлена меморіальна дошка на честь письменника, нашого земляка Василя Павленка, репресованого у зловісні тридцяті роки.

Всеукраїнська наукова конференція "Павло Загребельний: творчий етап на тлі епох", присвячена 80-річчю видатного письменника і драматурга, Героя України, пройшла під егідою факультету української філології та мистецтвознавства (декан - професор І. Попова) Дніпропетровського національного університету. До нашого міста приїхали знані літературознавці, сенсацією на конференції стала демонстрація документального фільму за участю письменника.

Натхненна пісня Придніпров'я звучала в Палаці студентів Дніпропетровська під час YІ Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю-конкурсу українського мистецтва "Барвистий віночок". Його організатор - культурний центр "Пектораль". Мета фестивалю - відродження і популяризація народних традицій, звичаїв та обрядів, народного мистецтва, розвиток сучасної української хореографічної творчості, виявлення авторських постановок.

У Національному гірничому університеті відбулась літературно-мистецька імпреза "Збережемо собори наших душ..." - своєрідне урочисте вшанування переможців конкурсу імені Олеся Гончара на кращу публікацію на сторінках журналу "Бористен" у 2004 році.

Театрально-концертне життя.

У Дніпропетровську побувала народна артистка України, актриса театру і кіно, володарка численних національних та міжнародних театральних премій та титулу "Обличчя українського кіно", а нині - заступник голови Спілки театральних діячів України Раїса Степанівна Недашківська. Відбулась творча зустріч з артистами хору оперного театру, актриса також була присутня на 15-річному ювілеї театру "Крик".
Які перспективи чекають сьогодні творчу молодь? Чи є у неї елементарно нормальне майбутнє? Чи будуть потрібні в ньому художники, вокалісти, танцюристи, режисери, актори, музиканти ?. На ці запитання шукали відповіді учасники акції, що проходила у Зимовому саду Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка. Ця акція пройшла за ініціативи міжрегіонального відділення Національної Спілки театральних діячів України, яким був створений Центр молодіжних творчих ініціатив.
Перша акція Центру пройшла насичено. У великому концерті взяли участь представники театральної молоді, студенти училищ і вузів мистецтв.

21 березня, в Міжнародний день лялькаря, на житловому масиві Перемога-6 у дитячому комбінаті №144 відкрився новий муніципальний Театр ляльок. На святі відкриття були присутні міський голова І. Куліченко, офіційні особи міста, колеги з міських та столичних театрів.
А 22 березня у Палаці культури ВАТ "Дніпропетровський трубний завод" почався обласний фестиваль дитячих театрів "Чародій збирає друзів". Дитячий театр "Чародій", що діє на базі палацу, має давні акторські традиції, тому не дивно, що у 1990 - 1991рр. там відбулись перший та другий всесоюзні фестивалі. На нинішній, що тривав п'ять днів, були запрошені 25 дитячих колективів із міст та районів області.

Афіша Дніпропетровського театру опери та балету поповнилася новою назвою - "Це танго у червні..." Автор ідеї, лібрето і постановки заслужений артист України Олег Ніколаєв визначив свою роботу як "лірико-драматичний балет у 2-х частинах на музику нашого життя".

Дніпропетровський академічний театр російської драми ім. Горького запропонував глядачеві новий спектакль. "Слишком женатый таксист" - п'єса Рея Куні, сьогодні дуже популярна. Це легка комедія. У головній ролі - артист театру Микола Філенко.

"Эсфирь" - так називається нова робота поетичного театру, який очолює дніпропетровська поетеса Алла Чернишова. Її прем'єра відбулася 6 березня у палаці культури "Шинник". А 20 березня цей колектив представив глядачам нову музичну виставу- "Десять днів".

***

Камерний хор Дніпропетровської філармонії під керуванням Ольги Пучкової став лауреатом YІІІ Міжнародного фестивалю православних піснеспівів, що проходив у Мінську. Вперше за час його існування (з 1988 року) хор з України піднявся на такий високий щабель. Наші земляки у номінації "Професійні хори" отримали звання лауреата з врученням диплома І ступеня та цінних подарунків. Хор було також запрошено провести сольні концерти у містах Білорусі. Більше того, колектив запросили на конкурс хорової музики до Польщі.

10 березня Дніпропетровська обласна філармонія запросила шанувальників таланту співачки Галини Кузяєвої та всіх любителів академічного вокалу на святковий концерт, при- свячений двадцятиріччю творчої діяльності талановитої вокалістки, заслуженої артистки України. У постійному репертуарі співачки - більше 80 найскладніших творів композиторів західноєвропейської, російської, української класики, народних пісень та романсів.
Їй була вручена медаль "За службу рідному місту".

29 березня в академічному театрі опери та балету відбувся Вечір романсу. Прозвучала вокальна класика ХІХ ст. у виконанні провідних солістів опери.


Протягом двох днів у стінах Криворізького міського музичного училища проходив заключний концерт лауреатів YІ регіонального конкурсу піаністів. У конкурсі брали участь кращі студенти фортепіанних відділень п'яти музичних училищ південного регіону.


Доброю традицією в музичному училищі ім. М. І. Глінки у м. Дніпропетровську стають концерти-звіти викладачів та студентів. Нещодавно своїх вихованців та нинішніх учнів запросив виступити педагог, лауреат республіканського конкурсу вокалістів ім. М. Лисенка Віктор Гаркуша. У вступному слові ведуча концерту народна артистка СРСР та України Нонна Суржина розповіла про творчий шлях артиста, його творчу сімейну династію.

У дніпропетровському книжковому клубі "Білокнижник" відбулася презентація платівки "Підпілля" гурту "Вертеп". У ній взяв участь знаний бандурист, лірник, кобзар Тарас Компаніченко, який ознайомив слухачів із звучанням унікального інструмента - колісної ліри, а його пісні під акомпанемент автора нагадали найкращі прадавні традиції найспівучішого народу планети.

Образотворче мистецтво. Музейна справа.

4 березня в музеї "Літературне Придніпров'я" відкрилась виставка дніпропетровського художника Георгія Холода "Первісний живопис". Його картини є свого роду містерією фарб та поезії і супроводжуються віршованими рядками, адресованими глядачам як запрошення до діалогу.
Ця персональна виставка - уже сьома. На ній представлені як відомі роботи автора, так і написані за останні 2-3 роки.

В артгалереї Палацу культури студентів Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту відкрита виставка інтер'єрного живопису дніпропетровського художника Валерія Сосни. Картини написані в стилях модерну, імпресіонізму, абстракціонізму, формалізму, реалізму, інших стилях.

***
Виставка фоторобіт Олега Павлюченкова та інших авторів під назвою "День и ночь. Без черного и белого?" відкрилася в музеї "Літературне Придніпров'я". Фотохудожник О. Павлюченков не використовує для створення своїх робіт комп'ютерну графіку та інші спецефекти, лише природний ландшафт, композиції та світло : сонця, місяця вуличних ліхтарів... Його фото - живі.
А з 18 лютого по15 березня 2005 р. в Історичному музеї м. Павлограда проходила фотовиставка Юрія Муханова "Прага. Последний август ХХ века".

В одному із залів художнього музею, вперше у Дніпропетровську, відкрилась голографічна виставка живих картин. Це - результати досягнень фізиків Санкт-Петербурзького оптичного інституту, демонструються вони в Україні вперше.

Телебачення. Бібліотечна справа.

Творча група Дніпропетровського телевізійного театру зняла документальну стрічку за мотивами поетичних творів Лесі Українки. Її презентація відбулася на обласному телебаченні. Режисер фільму - Сергій Хвостюк, головну роль у моновиставі виконала актриса театру ім. Шевченка Наталія Гаврикова

***

У краєзнавчий відділ обласної наукової бібліотеки її директор Н. М. Титова запросила свого колишнього вчителя В. В. Сим'янова. Багаторічне захоплення діда Василя - коренепластика. Дивовижні фігурки звірів, птахів, літературних героїв майструє він із коріння. Відвідувачі краєзнавчого відділу довго не хотіли розлучатися з майстром, розглядаючи його роботи та розпитуючи про секрети майстерності.
У цьому ж відділі нещодавно пройшла презентація книги Валентина Старостіна "Столиця степового краю. Дніпропетровськ". Члени клубу "Ріднокрай", краєзнавці, історики, вчені у своїх виступах дали досить високу оцінку краєзнавчим пошукам автора та самій книзі.

31 березня у патентно-технічному відділі ОУНБ відбулося засідання "круглого столу" на тему : "Використання Internet-ресурсів при здійсненні патентного пошуку". В обговоренні взяли участь доцент кафедри "Машини та агрегати металургійних підприємств" Національної металургійної академії України Вдовін В. Д. та керівник відділу інтелектуальної власності і юридичного супроводження "Дніпровагонрембуд", патентний повірений України Авраменко В. В.

Плідно працювала у березні обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова:
4 березня тут на засіданні жіночого клубу "Роксолана" присутні зустрілися з поетесами Дніпропетровщини: Безкорсою Ж. О., Ігнатенко О. та Дружко М. Захід було організовано за участю управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації та його начальника Павлова Д. М.
З 24 по 31 березня у бібліотеці пройшов "Тиждень дитячої та юнацької книги". Відкрився він бібліосвятом "Суперчитач", де кращих читачів нагородили пам'ятними медалями та грамотами. Також у бібліотеці відбулися:
- свято поезії "Поезія - це свято, як любов" за участю дніпропетровського поета С. Бурлакова.
- засідання літературної студії "Вікно" на тему "Іронічна, гумористична, сатирична поезія".
- презентація виставки юної дніпродзержинської художниці Олександри Осипенко "Світанкові відчуття".
- презентація книги завідуючої відділом краєзнавчої літератури та бібліографії ДОУНБ Ірини Станіславівни Голуб - "Сім чудес Дніпропетровщини". Захід відбувся в міському дитячому будинку №1.
- година пам'яті, присвячена 60-річчю з Дня Перемоги за участю поетів М. А. Миколаєнка та М. І. Мі лоша.

Обласна бібліотека для дітей теж провела в рамках "Тижня дитячої та юнацької книги" багато заходів:
- обласне свято кращих читачів дитячих бібліотек області "Віват, читач!";
- зустріч з музичною родиною Вірясових "З музикою на все життя";
- зустріч з письменницями Дніпропетровщини М. Тумановою і О. Кравченко "І дорожчої на світі більше зустрічі нема";
- літературну гру та конкурс малюнків до 200-річчя від дня народження Г.-Х. Андерсена "Чарівник з добрим обличчям".

У бібліотеці сел. Таромського Дніпропетровського району радують очі відвідувачів вишиванки Уляни Іванівни Петренко. Її роботи буквально випромінюють тепло. Тут скатерки, накидки, портрети. Особливо вражає портрет Т. Шевченка, а в планах майстрині - вишити Святого Миколая.

У березні бібліотеці для дорослих №2, що в Жовтневому районі м. Кривого Рога, виповнюється 50 років. Це перша в місті бібліотека, для якої спеціально будували приміщення. Щодня її відвідують до 150 читачів, а в рік їх буває до 5 тисяч.


.
Підготувала Т. Зайцева