Хроніка культурного життя

Липень


Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у липні 2005 року.


Культура. Загальні питання.

Нинішнього літа минає 90 років з дня народження видатного українського художника, скульптора, нашого земляка, що народився в с. Сухачівка, а нині живе в США – Петра Савича Капшученка. Сьогодні творчість майстра утверджується і на рідній землі. У Києві представлена виставка його робіт.

У Дніпропетровську пройшов 1-й Міжнародний фестиваль гармонійного розвитку людини “Феєрія співзвуч”, організований Дніпропетровським координаційно-аналітичним центром “Співзвуччя”, Міжнародною академією наук екології та безпеки життєдіяльності, рекламним агентством “Дизайн”, агентством “Арт-Вертеп” та Дніпро-РR-клубом за підтримки Дніпропетровської обласної організації Партії зелених України. Учасники фестивалю познайомилися з багатьма областями духовних досліджень і практичних занять. На сцені парку Л. Глоби пройшли концерти етноджаз-тріо Олександра Любченка, відомої естрадної співачки Марії Бурмаки, відбулась фотовиставка “Індія очима паломника”. Виступили також ансамблі духовної музики, барди, поети, дитячі творчі колективи.

В музеї “Літературне Придніпров’я” відбулася зустріч з донькою знаменитого фантаста, філософа, художника, правозахисника Олеся Бердника – Громовицею і презентація чотирьох перших книг восьмитомного видання творів письменника. Цей захід пройшов спільними зусиллями громадської організації “Українська духовна республіка”, Дніпропетровського історичного музею, Канадсько-Українського бібліотечного центру та книжкового клубу “Білокнижник”.

13 липня у молодіжному театрі на Московській за ініціативою Дніпропетровської обласної організації Національної Спілки письменників України відбувся вечір пам’яті талановитого українського поета Івана Сокульського.

Славнозвісному селищу Дніпропетровщини – Петриківці – виповнилось 233 роки. За значимістю для національної культури його можна вважати візитною карткою України. Творчість тутешніх майстрів добре відома в усьому світі, тож рішення зробити в Петриківці культурний центр – не випадкове. Напередодні свята на екскурсії в селищі, яка відбулася завдяки управлінню у справах молоді та спорту облдержадміністрації, обласній бібліотеці для дітей, побували представники молодіжно-патріотичного клубу “Молода Січ” з обласного центру.

У м. Кривий Ріг почав працювати оргкомітет зі створення пам’ятника яскравому представнику українського лицарства, останньому кошовому отаману Запорізької Січі, засновнику поштової станції Кривий Ріг П. І. Калнишевському.
Міський голова доручив членам оргкомітету віднайти кращий кусочок Кривбасу для спорудження пам’ятника.

Окрасою виставки пластичних робіт у Київському Музеї гетьманства стали роботи молодого криворізького художника Василя Новикова. Це і Жовтоводська битва, що стала прологом блискучих перемог Богдана Хмельницького, і Хотинська, також пронизана героїкою звитяг славних предків, – це все було втілене у фігурах із пластиліну.

На Криворіжжі відродилась чудова традиція – вперше на Тунайловім полі запалили священний вогонь : відтепер на березі Карачунівського водосховища щорічно проходитиме фольклорне свято “Купальські зорі”. Організатори заявили, що в майбутньому це свято виллється у традиційний всеукраїнський фестиваль обрядових звичаїв та фольклору.

Театрально-концертне життя.

Понад 200 років тому, у 1792 році, у культурному житті Відня сталася подія : відбулася прем’єра опери “Таємний шлюб” італійського композитора Доменіко Чимарози, яку на прохання слухачів повторили на “біс” того ж вечора. Опера дотепер зачаровує публіку на кращих сценах світу. Не став винятком і Дніпропетровський академічний театр опери та балету, що представив глядачам оригінальну постановку знаменитої опери – буфонаду.
Режисер-постановник – О. Коломійцев.
Не дивлячись на те, що театральний сезон в театрі ім.. Горького завершився, трупа та керівництво Російського драматичного вирішила зробити городянам сюрприз, порадувавши ще одною прем’єрою – комедією Олександра Морданя “Лист ожиданий” (режисер-постановник Олександр Голубченко). Це – ліричний твір про долю незвичайного та дуже довгого кохання.
Театр одного актора “Крик” та його єдиний неповторний актор і режисер Михайло Мельник нещодавно зіграли останній спектакль у цьому сезоні. До театру в основному приходить молодь. Дотик до справжнього мистецтва породжує бажання знову і знову зустрітися з ним.
Театру вже 15 років. Аналогів йому немає ні в Україні, ні в Європі.

У музеї “Літературне Придніпров’я” відбулася презентація книжки “Естрадні оповідки від Івана Шепелєва”. На творчому вечорі нашого земляка, популярного конферансьє був присутній міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко, а також актори, співаки, журналісти.

Павлоградський драматичний театр ім.. Бориса Захави та його головний режисер Анатолій Рева за підсумками сезону 2004 – 2005 років визнані найкращими на Придніпровській театральній царині (Дніпропетровська і Запорізька області).

***
13 та 14 липня відбулися заключні у цьому сезоні концерти Будинку органної та камерної музики. Вони представили для своєї публіки краще із того, що звучало у цьому сезоні: виступив камерний оркестр “Дивертисмент” під керуванням заслуженого діяча мистецтв України Володимира Гаркуші з органісткою Надією Юрійчук. 14 липня пройшов гала-концерт, у якому взяли участь усі органісти, ансамблі, солісти-вокалісти та інструменталісти.
Святковим концертом відзначили завершення сезону у Дніпропетровській обласній філармонії. Глядачам поталанило : в один вечір вони побачили всі колективи нашої філармонії, які виступали протягом року. Гостем концерту був молодий київський скрипаль Остап Шутко.
Образотворче мистецтво. Музейна справа.
Відкрився відновлений художній салон в обласному центрі. Його новий директор – Катерина Бондар – за професією економіст, а салон – єдина комерційна структура в рамках НСХУ. Зараз в салоні можна не тільки купити вироби мистецтва, але й познайомитися з виставкою “Художники Дніпропетровщини – місту”, де представлено більше 90 робіт живопису та графіки, петриківський розпис, скоро, можливо, з’явиться і скульптура.
В музеї “Літературне Придніпров’я” відбулась виставка під назвою “...ангелы улетели. Грань вещей и другое”. Її автор – член Національної спілки художників України Ірина Сизоненко – присвятила експозицію своєму ювілею.
Мистецтвознавці відносять творчість Ірини Григорівни до вітчизняного транс- авангарду. Графіка художниці носить камерний характер . Роботи на ювілейній експозиції були представлені без назв.
Цього року Національною спілкою народних майстрів України керівникові студії образотворчого мистецтва “Журавочка” Криворізького міського ЦДЮТ ”Горицвіт” Ользі Кощавській присвоєне звання народного майстра з кераміки. Вона відроджує надзвичайно давнє народне мистецтво, яке бере початки ще з часів Трипільської культури, – керамічну іграшку.
В середині серпня у міському виставковому залі розгорнеться виставка робіт майстрині та її учнів.

Молоді криворізькі художники Ренато Сортис та Микола Ярчихін уже другий рік поспіль влаштовують для мешканців сел.. Тернівки художній вернісаж під відкритим небом на майдані біля Палацу культури “Першотравневий”. Три дні і три ночі поціновувачі живопису приходили знайомитися з понад півсотнею картин.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

За давньою традицією, на березі живописного озера, що на ж\м Червоний Камінь у Дніпропетровську, пройшло одне з найдавніших і найулюбленіших у народі свят – Івана Купала, який пов’язують з літнім сонцестоянням. Гостей зустрічали персонажі свята – кікімора, водяний, русалки. Головним атрибутом був купальський вінок. Кульмінацією свята стало відкриття фонтану за участю розмальованих чучел Купала і Марени.
Це свято традиційно відзначали і в Юр’ївці. Святковий вечір, немов перлами, був пересипаний купальськими та обрядовими піснями у виконанні жіночого тріо з Новов’язівського СБК та фольклорного вокального ансамблю “Спогад” Юр’ївського РБК. Всі учасники свята були відзначені призами.

При СхідГЗК міста Жовті Води більше сорока років існує духовий оркестр, який має звання народного. Всі ці роки ним керує ентузіаст своєї справи Б. М. Швиданенко. Цей колектив завжди бере участь у фестивалі духової музики, який щороку проходить у день міста Дніпропетровська.

В Будинку культури залізничників м. Синельникове відбувся творчий звіт дуету “Чебреці” з мальовничого сучасного села Зайцеве. Цей дует знають скрізь, бо він брав участь у конкурсах і фестивалях Дніпропетровщини, виступав на найбільшій сцені держави – у Національному палаці “Україна”.

***

В краєзнавчому відділі обласної наукової бібліотеки відбулося засідання клубу “Рідно край”, присвячене сторіччю заснування Катеринославської “Просвіти”. Про непросту долю організації розповів краєзнавець, автор бібліографічного словника “Діячі Січеславської “Просвіти”(1905-1921)” Микола Чабан. Гості клубу Галина Яник (онука просвітянина Івана Сокола) та Ганна Дідко (невістка активіста Діївської “Просвіти” Трифона Гладченка) поділилися спогадами про невтомну діяльність своїх родичів.

21 липня у відділі мистецтв ДОУНБ відбулося засідання Дніпропетровського міського клубу книголюбів “Літературна вітальня”, присвячене творчості Володимира Висоцького “Я, конечно, вернусь...”. Виступаючі розповідали про життєвий та творчий шлях поета, нові пошуки та знахідки з його біографії. Була організована виставка книг, ілюстрацій та фонозаписів.

Управління з питань молоді та спорту облдержадміністрації спільно з бібліотекою ім. М. Свєтлова провели соціально-інформаційну акцію для молоді з вадами слуху “Ви – громадяни України” у приміщенні Будинку культури УТОГ.
Працівники бібліотеки запропонували молоді інформаційні послуги, допомогу в організації виставок образотворчого мистецтва та вишивки, а також тематичну виставку книг.

Підготувала Т. Я. Зайцева.