Хроніка культурного життя

Січень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у січні 2005 р.

Культура. Загальні питання.

У січні виповнилось 100 років від дня народження Івана Максимовича Шаповала - найстарішого письменника Придніпров'я, лауреата премії ім. Дмитра Яворницького. Останні роки він працював над книгою "Кобзарі Придніпров'я", яку не встиг закінчити.
Розпочався рік пам'яті письменника.

Театрально-концертне життя.

У Молодіжному театрі-студії "Верим!" відбулася довгождана прем'єра - "Панночка" за повістю М. В. Гоголя "Вій". За жанром - це і комедія, і трагедія, тут є і важкі психологічні сцени.
Режисер - Володимир Петренко, сценографія - Марії Ткаченко, у головних ролях - провідні актори театру.

***

Доброю традицією в музичному житті нашого міста, і зокрема у Дніпропетровському музичному училищі ім. Глінки , стало проведення концертів і вечорів пам'яті славних музикантів, що пішли з життя і залишили свій неповторний слід в історії. Один з останніх - "Музыкальное приношение Ирине Барашонковой", присвячений 110-річчю від дня смерті чудової жінки, друга, музиканта, підготовлений її колегами, друзями, учнями та учнями учнів.


Образотворче мистецтво. Музейна справа.

Подією у світі мистецтва Дніпропетровщини став вихід у світ величезного фоліанту "Художники Дніпропетровщини". Це видання представляє кращі твори художників Придніпров'я - членів НСХУ та Cпілки художників СРСР. Книга має три розділи та охоплює період художнього життя Катеринославщини кінця ХІХ - ХХст. Дані про художників представлені українською та російською мовами.

У Дніпропетровському художньому музеї відкрились відразу дві виставки - обласна виставка робіт юних графіків, а також живопис на склі Ніни Довгялло та її учнів. Захід пройшов за підтримки Управління освіти та науки облдержадміністрації, обласного дитячого і юнацького кіноцентру "Веснянка", який вважають найбільшим у світі дитячим кіноцентром.

***
Незвичайний знімок - мрія фотографа. А якщо він зроблений в екстремальних умовах, то цінність такої роботи, звичайно, підвищується. Підводна фотографія - рідкісний жанр, тому не дивно, що виставка "Загадковий світ моря", що проходила в Будинку архітектора, викликала великий інтерес у дніпропетровців. Роботи для експозиції представили фотографи із Ялти, Одеси, Москви.
У Будинку вчених зараз також працює виставка, організована членом Спілки фотохудожників України О. Сігідіним під назвою "Переможці", присвячена 60-річчю Перемоги. Виставка - своєрідна дань пам'яті батькові Майстра - Б. Сігідіну , а також іншим героям Великої Вітчизняної.


Культосвітня робота. Бібліотечна справа. Кіномистецтво.

З 24 по 30 січня в Дніпропетровську проходив 12-й традиційний Всеукраїнський фестиваль духовних піснеспівів "Від Різдва до Різдва". Щороку він набирає все більшої популярності. Цього разу 28 хорових колективів представляли майже всю Україну, вперше у ньому взяли участь представники Росії та Білорусії.
30 січня відбувся концерт кращих колективів.

У редакції газети "Наше місто" пройшло засідання дискусійного клубу працівників культури та мистецтв, присвячене підсумкам міського огляду новорічних вистав та програм у закладах культури міста : театрах, палацах та будинках культури, музичних школах. Цей огляд започатковано в минулому році міським управлінням культури та мистецтв. Обговорювались проблеми, пов'язані з підготовкою дитячих новорічних програм та перспективи їх вирішення.
У міській Раді відбулося нагородження переможців міського огляду.

13 січня на площі Леніна обласного центру відбулося святкування старого Нового року з колядками, щедрівками та маланками. Його організатор - мистецька агенція "Арт-Вертеп". Непрофесійні актори розіграли сцени традиційного українського вертепу. Ця агенція уже сьомий рік проводить подібні акції, які знайомлять сучасну молодь з народними повір'ями та українськими традиціями.

До теми українського вертепу звернулися також і юні вихованці творчої студії "Жива глина" разом зі скаутською організацією "Пласт". Вони розіграли в одному із залів Дніпропетровського історичного музею яскраве видовище з ляльковим спектаклем, колядками і святковими піснями - те, що наші предки звали вертепом.

Створено районне об'єднання самодіяльних поетів та композиторів Апостолівського району. Його керівником став завідуючий районним відділом культури О. Заньковецький. Затверджено план роботи, йде підготовка до презентації об'єднання.

***

19 січня у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії обласної наукової бібліотеки відбулося чергове засідання за темою "Краєзнавці та краєзнавчі дослідження". У ньому взяв участь історик, директор Царичанського краєзнавчого музею Анатолій Білокінь.
20 січня краєзнавці знову зустрілися на презентації журналу "Січеслав", органу Дніпропетровської письменницької організації. Учасники засідання познайомилися з двома номерами нового часопису, поспілкувалися з Дніпропетровськими письменниками, поетами, публіцистами. Була організована книжкова виставка "Літературне Придніпров'я".
До речі, завідувачка відділу - І. С. Голуб - знана в області як краєзнавець-дослідник, автор чисельних статей про історію та видатних людей Придніпров'я, що часто з'являються на сторінках періодичних видань. Нещодавно вийшла її перша книга, яка має назву "Сім чудес Дніпропетровщини". Написана вона для дітей, це - книга-екскурсія рідним краєм.

28 січня патентно-технічний відділ ОУНБ запросив читачів на засідання клубу "Еколог". У ньому взяли участь секретар молодіжної ліги "Придніпров'я" Голодна Т. В. та член Екологічного фонду Придніпров'я, доцент Долина Л. Ф.

Обласна бібліотека для юнацтва ім. М. Свєтлова теж плідно працювала. Так, 13 січня тут була проведена творча зустріч молоді з письменниками та композиторами Дніпропетровщини під назвою "Коли гриміли гармати, музи не мовчали", присвячена 60-річчю Перемоги. 22-го січня - тут пройшов вечір пам'яті героїв Крут. В підготовці вечора взяли участь обласна організація ветеранів та молодіжно-патріотичний клуб "Молода Січ". На вечорі пройшла презентація книги М. Зосименко-Бонацької "Зростали ми на полі в боротьбі за волю".
28 січня в ОЮБ відбулася творча зустріч з психологами А. Гавриленком та Г. Карловим, останній презентував свою книгу "Путь к дураку", присвячену проблемам психології.

В обласній дитячій бібліотеці відбулося свято обдарованих дітей "Зимова фантазія". Діти та батьки стали свідками новорічної казки "Чарівна паличка натхнення", з подарунками прийшли представники Всеукраїнської громадської організації "Натхнення".
В цій бібліотеці працюють творчі, небайдужі люди, вони переконані, що кожна дитина талановита від природи, тому постійно проводять різноманітні творчі заходи, спрямовані на розкриття здібностей кожного, хто має почесне звання читач.


***

З 27 січня по 3 лютого у кінотеатрі "Родина" обласного центру демонструвалися художні фільми, надані 34-м Київським міжнародним кінофестивалем "Молодість". Це інтелектуальні стрічки, що піднімають різноманітні соціальні та психологічні проблеми, створені кінематографістами семи країн.
Про якісне, інтелектуальне кіно мріють численні глядачі. З 1976 року у Дніпропетровську існував кіноклуб "Мысль", який був справжньою "віддушиною" для любителів "андеграундного" кіно. Тут часто виступали режисери та актори, а керувала ним викладач ДНУ І. М. Нікітіна.. На якийсь час кіноклуб перестав існувати. А нещодавно цей проект був відроджений. В приміщенні міського планетарію розпочав свою роботу новий кіноклуб - "Планета кіно". Сеанси відтепер будуть проводитись по четвергам.


Підготувала Т.Я.Зайцева