Хроніка культурного життя

Лютий

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у лютому 2005 р.

Культура. Загальні питання.

Уже третій рік мандрує Україною свято проводів зими та зустрічі весни "Олейниця". 13 лютого свято завітало до Дніпропетровська. Його центральна площа стала місцем, де проводився четвертий етап встановлення всеукраїнського рекорду з кількості випечених млинців. Цього дня тільки млинцями, звичайно, не обійшлося. Виступав, зокрема, український вертеп, а ще були конкурси та забави для всіх присутніх.

На житловому масиві Перемога-4 розпочав свою роботу центр розвитку та відпочинку сім'ї "Ангелок". Він розмістився в філіалі № 14 Дніпропетровської міської централізованої бібліотечної системи для дітей. Тут знаходиться ігрова кімната, кімната для занять з майбутніми батьками, аудіо- та відеотека. Тут будуть проводитись заходи в рамках міської програми "Українська родина".

У м. Новомосковську пройшло традиційне міське літературно-художнє свято "Собори наших душ", яке відкрило багато нових талантів. Всього ж на суд авторитетного журі було представлено більше 140 творчих робіт юних поетів, прозаїків, художників, композиторів з усіх шкіл міста та позашкільних закладів.
Відразу десять дітей з берегів Самари стали членами обласної спілки творчо обдарованих дітей.

Театрально-концертне життя.

У Дніпропетровську створено міжрегіональний Центр молодіжних творчих ініціатив за підтримки Національної Спілки театральних діячів України. Його мета - сприяння та всебічна підтримка розвитку молодіжної творчості. Основними учасниками Центру стали усі молодіжні творчі колективи Дніпропетровської та Запорізької областей. А художнім керівником - Володимир Петренко, творчий натхненник та режисер молодіжного театру-студії "Віримо!".
У святковому вечорі, присвяченому відкриттю Центру, активну участь взяли ведучі театри нашого регіону : театр імені Т. Г. Шевченка, опери та балету, ім.. М. Горького та багато інших.

15 лютого театральна громадськість нашого міста відзначала 15-річчя з дня заснування театру Михайла Мельника "Крик". Театр одного актора, подвижника, заслуженого артиста України, лауреата Міжнародної премії ім. Леся Курбаса та Гран-Прі "Січеславна" давно завоював любов і повагу глядачів, він широко відомий не лише у Дніпропетровську, а й за межами України.

Артисти балетної трупи Дніпропетровського оперного театру під керівництвом головного балетмейстера, заслуженого діяча мистецтв Олександра Соколова , повернулися з гастрольної поїздки до Іспанії та Португалії. Вони дали у цих країнах понад 25 спектаклів. Були показані "Дон Кіхот" Л. Мінкуса та "Щелкунчик" П. Чайковського. Спектаклі дніпропетровських артистів пройшли з великим успіхом.

26 лютого в оперному театрі - прем'єра. Це лірико-драматичний балет "Это танго в июне…". Автор ідеї, лібрето та постановник - заслужений артист України Олег Миколаєв. Як виділяє жанр спектаклю сам автор - це оригінальні хореографічні роздуми про вічні цінності, про історичні події ХХ століття, через які проходить життя мешканців одного маленького двору.

Глядачі нашого міста 11 лютого знову зустрілися в театрі опери та балету з культовим режисером Романом Віктюком . Тринадцять років тому він пообіцяв генію балету Рудольфу Нурієву, що колись поставить про нього спектакль. Зараз режисер виконав свою обіцянку, хоч Нурієв уже й не побачить його роботу. Зате дніпропетровцям пощастило. "Не- здешний сад. Рудольф Нуреев", - так називається спектакль.

5 лютого Дніпропетровський академічний російський музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка запросив усіх шанувальників українського мистецтва на прем'єру. Увазі глядачів актори запропонували сучасну історичну драму - "Запороги" за однойменним романом В. Веретенникова. Режисер-постановник - народна артистка України Лідія Кушкова. Про кошового отамана запорозького козацтва Івана Сірка та його духовних спадкоємців цей спектакль.

***

23 лютого в Будинку органної та камерної музики пройшов єдиний у нашому місті концерт лауреата міжнародних конкурсів, піаніста Тошики Усуі (Японія). Ця акція пройшла в рамках проекту "Музичні вечори Остапа Шутка".

17 лютого в Палаці молоді та юнацтва, що на Набережній Перемоги,5, пройшла презентація музичного альбому Юрія Андруховича (Україна) та Миколая Тшаски (Польща) "Andrихоїd", а також друкованого випуску центральноєвропейського часопису "Потяг 76". Захід організували мистецька агенція "Вертеп" та книжковий клуб "Білокнижник".

Вперше у Дніпропетровську, в театрі ім.. Горького благодійний фонд "Ковчег" разом з Харківським біблейським товариством організували і провели благодійний концерт "Бог є любов". У концерті брали участь відомий композитор і музикант В. І. Скуратівський, двічі лауреат всесвітнього конкурсу В. Б. Марченко, відома співачка Ольга Школа. Звучали божественні пісні та класика.

Образотворче мистецтво. Музейна справа.

"Індійські танці навкруг картин", - такими словами відомий французький художник-абстракціоніст Венсан Гузман виділив робочі моменти своєї творчості. Виставка його робіт відкрита в Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. І. Яворницького. Знавці абстрактного живопису, які добре знайомі з Венсаном Гузманом, вважають його картини зримим втіленням поетичних і музичних варіацій.
Нещодавно в музеї також відкрита виставка робіт дніпропетровської художниці Тетяни Усачової "Квіти моєї душі". За словами майстра, нинішня виставка - перша персональна і в своєму роді підсумок творчості за останні 5 років.

Дніпропетровщина дала мистецтву багато імен художників, які стали відомі не тільки в Україні. Значну роль у формуванні своєрідності мистецтва Дніпропетровщини відіграв і Андрій Ілліч Потапенко. Його персональна виставка під назвою "Пори року" відкрилась у Дніпропетровському художньому музеї. Експозиція представлена у п'яти залах, чотирьом з яких відповідає певна пора року. Нещодавно Андрію Іллічу виповнилось 80!. На урочистому відкритті виставки ювіляра привітали друзі і колеги.

В стінах музею "Літературне Придніпров'я" відкрилась виставка художника Мирослава Добрянського, жителя райцентру на Запоріжжі. Його картини здебільшого знаходяться в культурному центрі "Хортиця". Тематика олійних полотен і графіки - українська історія, славні сторінки козацького минулого. В планах художника - показати історію Хортиці в своєму баченні, підняти пласти тих епох, які вже освоєні науковцями.

У Криворізькому міському виставковому залі відкрито десяту посмертну виставку робіт художника-земляка В. Новаха. Мистецтвознавці відносять В. Новаха до представників "суворого" стилю кінця 60-х років минулого століття. В його картинах дивовижно поєднані символізм і реалістичність.

Бібліотечна справа.

У патентно-технічному відділі обласної наукової бібліотеки від початку року постійно діє виставка "Не пропустіть новинку", з якої читачі можуть ознайомитися з надходженнями нових документів до відділу : патентів, стандартів, технічної літератури.
5 лютого у відділі відбулася презентація рекламно-інформаційного видання "Інформаційно-рекламний звіт патентно-технічного відділу у 2005 році", з якого кожен відвідувач дізнався про цікаву роботу та послуги, які надає відділ.

"Де сироті краще жити?", - це питання обговорювали учасники круглого столу, що відбувся 3 лютого в обласній бібліотеці для молоді. Організатором засідання виступило управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації з ініціативи Дніпропетровського відділення Міжнародного товариства прав людини.
У лютому ця бібліотека провела також цілий ряд заходів для юнацтва:
14 лютого - тут відбулось свято закоханих "День святого Валентина", 17-го - захід, що мав назву "Азбука правознавства", на якому юристи відповідали на запитання аудиторії, а 22 лютого - присутні зустрілися з ветеранами Великої вітчизняної війни. Захід "У пам'яті немає забуття" був присвячений 60-річчю Великої Перемоги.
Відбірковий тур Всеукраїнського конкурсу-фестивалю, присвячений творчості Олени Теліги , бібліотека провела 26 лютого на базі патріотичного клубу "Молода Січ". У конкурсі взяли участь представники нашого міста та районів області.

Багато уваги приділяють бібліотеки Юр'ївського району справі просвітництва та культурного виховання населення. В минулому році в ЦРБ був зроблений ремонт, тут постійно проводять заходи різноманітної тематики. Один з останніх - "Чари кохання". Традиційними стали "юр'ївські вечорниці" та роз'яснювальні заходи спільно з районною лікарнею.

Підготувала Т.Я.Зайцева.