Дніпропетровська бібліотечна асоціація
 

 

 

Нагородження

 

 

«О, рідна земле, люба моя нене!»: підсумки проведення обласного конкурсу
на кращий електронний продукт з краєзнавства


У статті представлений досвід КЗК «Дніпропетровська ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» з проведення обласного конкурсу на створення краєзнавчого електронного продукту.

Широкий степ, високе небо,
Дніпра – Славути водограй…
З усіх доріг спішу до тебе,
Мій, серцю любий, рідний край.


Андрій Бабич

Нема в людини місця дорожчого, ніж те, де вона народилась, землі, на якій зросла. Щоб по-справжньому любити рідний край, його слід добре знати, необхідно вивчати його історію, мову, культуру. Бібліотечне краєзнавство чудова нагода зібрати, зберегти і надати для використання всі матеріали пов’язані за змістом з певною місцевістю, яка для її населення є рідним краєм. Важлива роль краєзнавчої роботи полягає у вихованні любові і дбайливого ставлення до рідної землі, – своєї «малої батьківщини», її історії, поваги до народних традицій і звичаїв, фольклору, любові до рідної природи.
Саме сприянню підвищення ролі й суспільної значимості бібліотек як центрів бібліотечного краєзнавства, що займаються виявленням, збором і зберіганням матеріалів по історії й культурі Дніпропетровщини, покликаний обласний конкурс серед публічних бібліотек Дніпропетровської області на кращий краєзнавчий електронний продукт «О, рідна земле, люба моя нене!». Конкурс проводився з ініціативи Дніпропетровської бібліотечної асоціації, а безпосереднє керівництво, підготовку, організацію і проведення обласного конкурсу взяла на себе Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія.

Метою конкурсу була ідея посилити духовний та культурний розвиток мешканців Дніпропетровської області через пізнання історії, географії, етнографії, обрядів та звичок свого краю. Бібліотекарі області мали змогу застосувати сучасні інформаційні технології, нові форми популяризації краєзнавчої літератури для трансляції краєзнавчої інформації. Робота над створенням краєзнавчого електронного продукту сприяла взаємодії й організації спільної діяльності бібліотек з усіма установами й організаціями, зацікавленими у вивченні й збереженні історії й культури Дніпропетровщини, відродженні народних традицій і промислів.

З Дніпропетровщиною пов’язані імена багатьох видатних діячів науки, культури, мистецтва, громадських діячів, славну історію краю гідно продовжують сучасники. Вшанований Дніпропетровський край працею ракетобудівників і хлібодарів, педагогів і лікарів. Славетний він науковцями і робітниками, ветеранами й молоддю. Потенціал області в усі часи служив на благо народу України. Все це й віднайшло своє відображення у творчих роботах, які були надіслані на конкурс.
У конкурсі взяли участь тридцять одна публічна бібліотека області – обласні, центральні, районні, міські, сільські, дитячі. Всі учасники конкурсу мали змогу представити матеріали на такі номінації: «Краєзнавча знахідка», «Краєзнавче читацьке об’єднання», «Партнерський краєзнавчий електронний проект», «Цікаве дизайнерське рішення». Окрім безпосередньо конкурсних робіт, кожна бібліотека представила довідку про свою роботу з краєзнавства.

Бібліотеки області представили електронні продукти з мультимедійним наповненням різного цільового й читацького призначення: віртуальні путівники, екскурсії й подорожі по пам’ятним місцям Дніпропетровщини – літературним, природним, етнографічним, електронні книжкові виставки, презентації, присвячені видатним особистостям, важливим датам, подіям.
Аналізуючи надані матеріали, а їх було надіслано понад шістдесят, можна виокремити певні тематичні напрямки. Більша кількість робіт являє собою віртуальні путівники та краєзнавчі екскурсії. Перегляд цих робіт подарував знайомство з «Перлинами Апостолівщини», прогулянку селом Зелений Гай Васильківського району, екскурс в історію сіл Новопілля та Христофорівка Криворізького району, можливість оглянути «Юр’ївщину – неповторний степовий край». Завдяки презентаціям та відеороликам можна здійснити відеомандрівку «Томаківською Січчу» від міста Марганця, помилуватися краєвидами Новомосковщини «Краю мій, навіки милий», здійснити подорож Павлоградським краєм «Мій рідний край – це серця рідна пристань» або пройтися «Туристичними стежками Підгородного». «Подорож рідним містом» – запропонувала бібліотека міста Покров, Синельниківщина познайомила з селами Дерезуватка та Новоолександрівка, показала «Козацькі скарби» Широківщина.

Цікавими родзинками стали роботи, присвячені окремим діячам краю, серед яких треба відзначити презентацію «Катерина Литвиненко», м. Кам’янське; «Іван Шаповал. В пошуках скарбів» та «Дмитро Яворницький. Дослідник вольності запорізьких козаків», м. Новомосковськ; «Збирач народних скарбів: Іван Манжура» с. Миролюбівка Синельниківського району; «Григорій Ілліч Зімненко: легкої долі не буває», смт Томаківка. Познайомилися з «Поетами Криничанщини» та Першотравенська «Свічка поезії запалена нашими земляками», дізналися про письменників Верхньодніпровщини завдяки віртуальній виставці «Корінням давній, серцем молодий: Верхньодніпровський край в книгах місцевих письменників».
Окремо можна відзначити презентації краєзнавчої роботи читацьких об’єднань, наприклад, «Переповіст» м. Верхньодніпровськ та презентацію клубу за інтересами «Джерело», с. Бабайківка Царичанського району. Серед партнерських краєзнавчих електронних продуктів цікава робота «Томаківко! Чи є в твоїй красі межа?!». Партнерами бібліотеки у створенні відеофільму стали районний народний історико – краєзнавчий музей ім. 50-річчя Перемоги», районний будинок культури, Томаківські ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 та № 2, члени читацького клубу літераторів «Ліра», місцевий композитор та поет Ігор Сисолятін, кінооператор-аматор Валерій Павленко, редакція районної газети «Наш край».
Електронні інформаційно-бібліографічні покажчики, підготовлені бібліотеками в межах своєї роботи, також заслуговують на увагу. Історія та сучасність представлена у покажчиках Верхньодніпровської центральної районної бібліотеки: про історичну особистість «Людина справи на чолі земської управи: Іван Костянтинович Абаза», про волонтерський рух краю «Захист Батьківщини та волонтерство – справа всіх і кожного». Бібліографічний дайджест-колаж-дослідження «Битва на Жовтих Водах: уславлена в віках на сторінках» від Жовтоводської центральної бібліотеки нагадує всім про джерела у яких йдеться мова про ці славетні події. Межівська районна бібліотека підготувала добірку «Читай про рідний край» та проілюструвала свою краєзнавчу роботу відеороликом «Успішні бібліотечні історії» та сценаріями масових заходів з краєзнавства.

Цікавими у пізнавальному плані є буклети «Заорільський Успенський монастир», Магдалинівського району, та екскурсійний нарис «Перлинами степу: Межова – Слов’янка – Крутоярівка». Відеоробота від бібліотеки Софіївського району подарувала екскурсію по будинку-музею Д. І. Яворницького.
Як і в кожному конкурсі були обрані роботи-переможці, які обрало експертне журі оцінюючи отримані матеріали за багатьма критеріями. При оцінці робіт враховувалися повнота представленої інформації про краєзнавчу діяльність бібліотеки, наявність текстових, аудіовізуальних та інших матеріалів, що представляють інтерес для користувачів, дизайнерське та художнє оформлення матеріалу: наочність, оригінальність, легкість і дохідливість сприйняття матеріалу, інтерактивність, зручність навігації.
Дипломом переможця, що посів третє місце відзначена робота Новоолександрівської сільської бібліотеки-філії № 21 Синельниківського району. Історія бібліотеки тісно переплітається з історією села, її діяльність пов’язана з суспільством протягом усієї історії його існування, що й віднайшло своє відображення у відеоролику, який спонукає уважніше вдивлятись в історію свого народу, частіше звертатися до свого минулого, виховує підростаюче покоління на прикладах історичного минулого рідного краю. Це розповідь не тільки про історичні пам’ятки села Новоолександрівка, але і про людей, які творили власну історію.

Друге місце посіла КЗ «Павлоградська міська централізована бібліотечна система», що надіслала на конкурс десять відеоробіт різноманітної тематики. Особливо хочеться відзначити Центральну дитячу бібліотеку, яка в номінаціі «Партнерський краєзнавчий електронний проект» презентувала творчий тандем: Бібліотека + журналіст + Студент – Богдан Жадан студент ДККіМ та молода журналістка Тетяна Волкова. Разом з керівником кіноклубу «Вне проката», культорганізатором «Міський культурно-дозвільницький центр» і журналістом Тетяною Волковою, використовуючи аматорську відеокамеру та фотоапарат, Богдан відзняв вже три фільми.
Перший відеоролик «Єврейське кладовище – священне місце для народу, який шанує свої традиції» був відзнятий після прогулянки занедбаним єврейським кладовищем м. Павлоград. Другий відеоролик «Мавринський майдан – стоунхендж наших предків» – присвячений старовинному майдану-кургану у Павлоградському районі. Третій відеоролик «Військова слава Павлограда» – розповідає про будівлі старовинних гусарських казарм, розташованих майже у центрі міста. Для розробки відеоролику були використанні історичні факти з архіву Павлоградського історико-краєзнавчого музею, які допомогли усім глядачам відео познайомитися ближче з історією рідного міста. Богдан Жадан виступив автором ідеї, відеографом та монтажером вищевказаних відеороликів. Він займався пошуковою роботою – вивчав необхідну літературу у бібліотеці, звертався до інтернет-джерел, спілкувався з науковими співробітниками Павлоградського історико-краєзнавчого музею.

Власні електронні продукти дитячої бібліотеки «Історія, яку не забути …» – це відеопрезентація одніє забутої книги Іллі Вєтрова «Таинственний доктор», та відеоролик «Козацький батько» – присвячений Дмитру Яворницькому.
Неможливо не згадати й інші відеороботи: презентація «Історична та сучасна архітектура Павлоградщини» – від всевікової бібліотеки-філії сімейного читання № 2; відеоролики «Дослідник козацького краю – Дмитро Яворницький», «Почесні громадяни Павлограда: Дмитро Федоренко» та «Одяг козаків» – від бібліотеки сімейного читання № 3; відеоролик «Волонтери – ангели охоронці» – від бібліотеки сімейного читання № 4.

Перше місце посіла Центральна міська бібліотека ім. Т. Г. Шевченка КЗ «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради – з чудовою відео-хрестоматією «То є місто Кам’янське» та якісною, наочною й змістовною презентацією однойменного історико-культурологічного проекта, присвяченого дослідженню та популяризації невідомих та маловідомих сторінок міста. Головною темою проекта є картина Кам’янської художниці Валентини Лаушкіної «Місто і час». Реалізовує проект краєзнавче товариство «Кам’янське – Дніпродзержинськ» – громадське об’єднання засноване Центральною міською бібліотекою у партнерстві з міським архівним управлінням, музеєм історії міста, народним музеєм ДМКК, управлінням освіти й науки, Кам’янським державним технічним університетом. Краєзнавче товариство активно працює в топонімічній комісії міської ради, в координаційній раді з розвитку туризму, опікуються пам’ятниками, військовими похованнями. Товариство веде пошуково-дослідницьку, творчу, редакційно-видавничу, інформаційно-просвітницьку та пізнавально-популяризаторську роботу, що і віднайшла своє відображення в представленому на розсуд журі портфоліо.

Отже, підсумовуючи вище сказане, можна визначити, що проведення цього конкурсу дало змогу виявити, узагальнити й поширити кращий досвід краєзнавчої діяльності бібліотек області. На основі цих матеріалів буде підготовлено до випуску електронне видання з кращими матеріалами учасників конкурсу. Є сподівання, що подібні конкурси зможуть надихнути на удосконалення краєзнавчої діяльності в роботі бібліотек області.


Юлія Михайлівна Зюлева,
вчений секретар КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна
наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія»




 
 
   


 
   

 
 
   

 

 

 

 
49006, м.Дніпропетровськ, вул.Савченка,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2013 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека