У цей день 9 травня

    • У свiтi:

      • 75 років від дня, коли Роберт Шуман (міністр закордонних справ Франції) виступив із закликом до об’єднання повоєнних європейських держав в ім’я розвитку та розквіту в майбутньому. Цей виступ (сьогодні має назву «Декларація Шумана») став першим кроком до об’єднання Європи та утворення сучасного Європейського Союзу.
      • День Європи. Відзначається за рішенням, прийнятим лідерами країн-членів ЄС на зустрічі в Мілані у 1985 р. як свято миру і єдності в країнах ЄС, Ради Європи в пам’ять про день, коли в 1950 р. засновниками ЄС було запропоновано його створення. В ЄС свято також відоме як «День Декларації Шумана» – документа, в якому пропонується об’єднання сталеливарної та вугільної промисловості Франції та Німеччини, що призвело до створення Європейського об’єднання вугілля і сталі (перше Європейське співтовариство) і є моментом заснування.
      • День Європи в Україні. Відзначається згідно Указу Президента України №266/2023 «Про День Європи» з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань.
      • День діанетики. Відзначається в день, коли вперше вийшла книга Л. Рона Хаббарда «Діанетика – сучасна наука щиросердного здоров’я» (9.05.1950).
      • День Миколи Чудотворця (весняного). Пов’язаний з днем перенесення мощей Святого Миколая Чудотворця з Лікії до міста Бар в Італії. Святий Миколай Чудотворець є покровителем мореплавців і всіх подорожуючих. Вважають, що від Миколи до літа дванадцять заморозків.
      • Поминальний день загиблих захисників та тих, хто помер трагічною смертю під час війни, молебен за здоров'я ветеранів.
      • 80 років від дня, коли Указом Президії Верховної Ради СРСР була заснована медаль «За Перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.». Медаль була найпоширенішою нагородою за радянських часів.
      • 190 років від дня народження Максима Олексійовича Антонóвича, українського філософа-матеріаліста, просвітника, літературного критика, публіциста і природознавця, автора праць «Два типи сучасних філософів», «Про геґелівську філософію», «Сучасна філософія», «Льодовикова гіпотеза і льодовикові явища в Фінляндії і в Повенецькому повіті», «Чарльз Дарвін і його теорія». Помер у листопаді 1918 р.
      • 165 років від дня народження Джеймса Метью Баррі, англійського прозаїка та драматурга, автора казкових творів про Пітера Пена, роману «Коли людина одна», «Маленький служник», «Сентиментальний Томмі», «Томмі та Гризел», комедії «Кволіті-стрит». Помер 19 червня 1937 р.
      • 140 років із дня народження Степана Пилиповича Постернака, українського бібліотекознавця, історика, організатора бібліотечної справи в Україні, педагога, філолога, першого офіційного директора Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, автора книги «Із історії освітнього руху в Україні за часи революції 1917–1919 рр.». Помер (розстріляний) 19 січня 1938 р.
      • 120 років із дня народження Ольги Іванівни Юнак, українськоої художниці, графікині, авторки гравюр до 4-томної «Антології української поезії», антології «Український драматичний театр», повістей Вольтера, збірки «Українські історичні пісні», ілюстрацій до збірок віршів П. Тичини, М. Рильського, Лесі Українки. Померла 5 травня 1993 р.

    Архів календаря

    Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031
     Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень