Дніпропетровщина бібліотечна



 За спадщиною Дмитра Яворницького

Сіра В.М.,
завідуюча Олександропільської сільської бібліотеки

         Під такою назвою в Олександропільській сільській бібліотеці для підлітків – учасників клубу «Ровесник» було організовано усний журнал. Де в світлій щойно відремонтованій бібліотеці школярі ознайомилися з творчим і життєвим шляхом вченого Дмитра Івановича Яворницького, з його історично значущим вкладом в дослідженні і вивченні старовини та запорозького козацтва.
       Діти дізналися, що за своє творче життя вчений, як він говорив, «слідами запорожців обійшов увесь світ», їздив до Туреччини, Ірану і Палестини, обійшов увесь наш придніпровський край, розшукав не одного столітнього діда, записав від живих свідків розповіді про козацьку січ, перекази й легенди, звичаї і повір’я сивої давнини, зібрав тисячі експонатів для історичного музею, який пізніше і назвали його іменем. Не у всіх є можливість відвідати цей музей у Дніпропетровську та слайд експозиція підготовлена в бібліотеці, дала можливість і нашим сільським дітям ознайомитися з матеріалами української старовини, зокрема з історії запорозького козацтва яким Яворницький присвятив усе життя. 
       Одна з сторінок усного журналу розповіла про знайомство Дмитра Яворницького з видатним художником, уродженцем містечка Чугуєва на Харківщині – Іллею Рєпіним. Той саме працював над картиною про запорожців. Задум Рєпіна захопив ученого. Він висловив чимало зауважень, що змусило художника внести в ескіз полотна значні виправлення. Із власної колекції Яворницький передав митцеві деякі атрибути козаччини і навіть погодився позувати для образу козацького писаря. Один із декількох варіантів козацького листа до турецького султана, який передав художникові вчений допоміг Рєпіну геніально передати зображених ним козаків на полотні. Зачарували образи козаків і наших юних користувачів, які змогли ознайомитися з картиною Рєпіна «Запорожці» і прийняли участь в її обговоренні. 
          Присутнім було запропоновано переглянути книжкові виставки «Запорозький колдун – Дмитро Яворницький», «Козацькому роду – нема переводу», дібрати книги для читання про героїчні подвиги козацтва.
         А ще наша бібліотека прийняла активну участь в обласному фотоконкурсі «Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами». Як нам уже було відомо на творчу долю Д.Яворницького великий вплив мав твір Миколи Гоголя «Тарас Бульба», який своїм дітям читав батько Дмитра Яворницького. Тож і ми для фото підібрали образ сучасного Тараса Бульби з онуками, які читають твір Дмитра Яворницького «Із української старовини». Фото ми підписали словами вченого «Тобі скажу так. Ще не вмерла козацька слава, ще не згинуло козацтво». І діти і їх батьки та більшість односельчан прийняли активну участь в Інтернет голосуванні і допомогли нам вибороти друге місце в конкурсі , набрати для перемоги 622голоси.

 Ми і надалі пропонуємо своїм користувачам частіше відвідувати нашу бібліотеку та відчувати дивну атмосферу спокою, краси та мудрості. 
                                                                       
Степова зоря. – 2016.- №47.- 24 листопада