Дніпропетровщина бібліотечна

Юр'ївський район


 
Юр'ївська районна бібліотека для дітей Юр'ївськоЇ РЦБС 

 

Історія бібліотеки

В 1968 році в селищі Юр’ївка було відкрито дитячу бібліотеку. Першою завідуючою дитячої бібліотеки була Дар’я Федорівна Смірнова. Бібліотекар за фахом і покликанням. Багато завідуючих очолювали потім районну бібліотеку для дітей:

·        Смага Ольга Миколаївна

·        Сівакова  Тамара

·        Синельник Людмила Василівна

·        Свиридюк Наталя Володимирівна

·        Пипка Ольга Михайлівна

·        Сєліна Любов Вікторівна

·        Єненко Світлана Миколаївна

·        Лаптінова Наталя Володимирівна,

але й досі з теплом згадують «старожили» Дар’ю Федорівну. 


Працювати з читачами-дітьми це і велике задоволення, і велика відповідальність. Ввести в світ книги маленьку людину і вдихнути любов до читання, навчити орієнтуватись у великому просторі книг – важлива місія бібліотекаря.


Районна бібліотека для дітей не маючи свого приміщення, вже шість раз міняла своє місце знаходження. Читачі не встигають звикати до нових умов для користування бібліотечним фондом. Дедалі він стає все меншим, бо за тісних кімнат, книги передаються в інші бібліотеки, або списуються, як дублетні та зношені.


В кінці 2008 року районна бібліотека для дітей переїздить в приміщення колишнього шкільного гуртожитку, де займає дві кімнати, загальна площа 49м2.

 

Сучасність бібліотеки

Найголовніша подія в житті РДБ – це участь і перемога в ІІІ раунді проекту «Бібліоміст» - «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». Тепер наші партнери ЦТТНТУМ (центр творчості), ЦСССДМ (центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) зможуть проводити майстер-класи, користуватися електронною поштою, знаходити цікаву інформацію для роботи, використовувати послуги «Skype» та ін.

Активну участь РДБ прийняла у районних заходах до Дня захисту дітей – «Барвисте літо стрічають діти», до Дня українського козацтва – «Нащадки козацької слави». Цікавим та змістовним пройшов Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Про роботу бібліотеки було висвітлено на сторінках міжрегіональної газети «Рідний край»: «Інтернет-Центр є в Юр’ївці», «Вводити дітей у світ книжки» та ін. В цьому році користувачі РДБ приймали участь у Всеукраїнських, обласних та районних творчих конкурсах.


Учасниця Всеукраїнського творчого конкурсу «Урок казки», який проходив в рамках дитячого проекту «Свято дитячих мрій», Машкова Тетяна отримала «Подяку» та подарунок за творчий підхід у виконанні роботи серед учасників-читачів.


В обласному родинному конкурсі «Бібліотека в житті моєї родини» прийняли участь чотири родини. Сім’я Міщенко допомогли своїй донечці Анастасії створити гарну цікаву роботу. Настю було запрошено на свято в ОДБ і отримала «Подяку» і книги в подарунок за участь і творчий підхід в номінації «Бібліотечний зорепад».


Улюбленим, пізнавально-розважальним конкурсом для читачів молодшого та середнього шкільного віку, став районний конкурс «Нащадки козацької слави». Діти з задоволенням брали участь у конкурсах «Перестрілка прислів’ями», «Втікачі з полону», «Риболови», під час яких демонстрували свою відвагу, спритність, мужність, що притаманні справжнім козакам.


Активну участь прийняли у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач 2012року», в якому 22 користувача показали свої читацькі та артистичні здібності. Переможцями ІІ етапу,  кращими читачами стали Бутенко Артем та Крисенко Аліна.


В обласних і районних заходах присвячених Року Творчості, а саме – в обласному марафоні дитячого читання «Барвистий книголенд» прийняли участь дев’ятеро осіб. Роботи користувачів Кучеренко Насті, Кравець Тані, Живодьор Яни, Міщенко Ганни, Кириленко Поліни, Шапошнікової Лілії прикрашали виставку творчих робіт «Рік творчості – рік натхнення», а краща творча робота «Я і казка» Машкової Тані була направлена до обласної бібліотеки для дітей.         


В обласній екологічній мандрівці «Вода для кожного – життя, нема без неї майбуття», свої творчі здібності розкрили читачі бібліотеки. Це були літературні і поетичні твори, саморобки з паперу і підручного матеріалу. Заслуговують на увагу роботи «Казка ранкової річки» Булана Дениса, твір-роздум «Вода – це джерело життя» Міщенко Ані, в яких діти описали красу природи омиту і напоєну річками, показали значення питної води для всього живого на землі. В номінації «Золоті ручки» Всеукраїнського конкурсу «Урок казки» перемогла робота  з солоного тіста «Царівна жаба» Лємасової Аріни і побувала на виставці творчих робіт в Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей і була відправлена до міста Києва. Всі роботи були відзначені Грамотами, Подяками та подарунками.

Районні заходи до Дня захисту дітей – свято «Щоб сонце світило дітям, а діти всміхались йому», до Дня українського козацтва – пізнавально-розважальний конкурс «Супер козаки», до дня Святого Миколая – музично – театралізоване свято «Миколая щедре свято – подарунками багате» об’єднали дитячі таланти і стали традиційними.

Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги залишається найпопулярнішим святом весняних канікул. Тут відбуваються спілкування читачів з цікавими людьми, вшанування митців-ювілярів, зустріч з улюбленими літературними творами. В цьому році проходив під гаслом «Під українським небокраєм книгу люблять і читають», який включив у себе такі заходи: літературну подорож «Стежками казок», усний журнал «У світі книжкових скарбів», казкову мозаїку «Зустріч на перехресті казок» та ін.

Як методичний центр РДБ приділяє увагу і постійно надає методичну допомогу бібліотекарям філій та шкільних бібліотек. Підтримує тісний зв’язок з партнерами: Центром технічної та народної творчості учнівської молоді, Юр’ївською ЗОСШ, районним центром соціальної служби у справах сім’ї дітей та молоді, районним будинком культури, дитячим садком «Пролісок», райрадою ветеранів.

На протязі року РДБ активізувала консультативно-методичну роботу. Надаються консультації по бібліотечній справі, здійснюються виїзди з метою надання практичної допомоги на місцях. На допомогу бібліотекарям в організації обслуговування дітей надавались методичні поради на районних семінарах.

         Анкетування, бліцопитування «Книга чи комп’ютер», «Літературний портрет читача» і ін. дали змогу проаналізувати читацькі вподобання дітей, дізналися, що для них має перевагу – книга чи комп’ютер.

         Привабливою для читачів всіх категорій в бібліотеці була оформлена книжкова етно-виставка «Як у нас на Україні».

         Завдяки наявності комп’ютерів в РДБ користувачі здійснюють пошук  по запитах, сканують   бібліотечні документи, пересилають інформацію по електронній пошті. Цікаво проходять години спілкування «Шукаємо друзів», Skype-зустрічі «Магічні скарби та подорожі сайтами «Якщо підручника замало».

         Інформація про проведені заходи в районній бібліотеці для дітей розміщаються на сайті Юр’ївської районної держадміністрації та в соціальній мережі Фейсбук на сторінках «Юр’ївська бібліотека для дітей».

 

2013 рік

         2013рік – оголошено Роком творчості дитини. Відшукати талант, розвинути творчі здібності у дітей допомагають різноманітні конкурси: «Веселий олівець», «Розписи дитячої творчості» і ін. Альбоми, теки поповнюються творчими доробками юних талантів.

         Ввести в світ книжки користувачів допомагають екскурсії в бібліотеку. Працівники бібліотеки підтримують тісні партнерські стосунки зі шкільними та позашкільними закладами, налагоджені відносини з місцевою та районною владою.

         Соціокультурна діяльність РДБ направлена на виховання почуття патріотизму, інтересу до вивчення історичного минулого нашого народу та напрямків державного розвитку України, питань екології, краєзнавства, права, культури, естетичного виховання.

До 70-річчя визволення рідного краю від фашистських загарбників в РДБ проведено:патріотичні читання «Через роки пам’ять проростає». Своїми враженнями від прочитаних книг про Велику Вітчизняну війну поділились Луньов Коля, Бойко Юра, Огло Ілона.

           Формуванню  високої мовної культури й духовності сприяють такі заходи: «Із слова починається людина, із мови починається мій рід», літературна година «А мова – то душа».

         Невід’ємною частиною діяльності є краєзнавча робота. Краєзнавчий куточок, подорожі, екскурси відіграють важливу роль у формуванні патріотичних почуттів: краєзнавчий екскурс «Край де нам рости і жити», день рідної землі «Пахне літо чебрецями».

         Про знання  рідної природи, збагачення світогляду про флору і фауну та підвищення екологічної культури читачів сприяють такі проведені заходи: екодайджест «Замовкнув стогін журавлиний», пізнавальна екомандрівка: «Вода – це життя»   

         Робота РДБ націлена на формування у дітей національної свідомості. З великим задоволенням діти брали участь у народознавчих заходах: народознавчий калейдоскоп «Віночок зимових свят», народознавча година «Зацвіла верба – це прийшла весна», народознавча світлиця «Свято Великого дня», де діти пізнали багато цікавого про обереги на писанках та пасок, а потім ними поласували. Захід до Спасу читачі дуже полюбляють. На народознавчій годині «Медові поради від Спасу» бібліотечні працівники розповідають історію свята і пригощають рум’яними яблуками, запашними динями й кавунами, духмяним медом.

         В цьому році до 95-річчя від дня народження великого земляка Олеся Гончара стартувала регіональна кампанія «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара». В рамках цієї кампанії в РДБ проведені заходи: літературний портрет «Зоря творчості – зоря долі»,бібліографічний огляд «Материки художньої творчості Олеся Гончара», голосні читання «Читаємо Олеся Гончара. Романові яблука»,  оформлена книжкова виставка «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», підготовлений рекомендаційний список «Літературні скарби від Олеся Гончара», а також проведене опитування «Чи знаєте ви Олеся Гончара?»        

Наближається велика подія – 200-річчя від дня народження великого сина українського народу Т.Г.Шевченка. Напередодні цієї знаменної дати в РДБ проведені різноманітні заходи: вікторина «Подорож до шевченківського краю», поетичний вернісаж «Віночок від Тараса», літературні читання «Де живе шевченківське слово – там живе український народ» і ін.

         При районній бібліотеці для дітей працює клуб за інтересами «Дивосвіт». Він має свій статут, девіз та напрямок – пізнавально-розважальний. Цікаві пізнавальні, ігрові, конкурсні засідання організовують працівники бібліотеки та актив клубу. На останньому засіданні відбувся віртуально-довідковий тренінг «Академія допитливих», де присутні клубу познайомились з пошуковими системами Інтернету.