Дніпропетровщина бібліотечна

Широківський район


 
Широківська районна дитяча бібліотека 

 
Історія бібліотеки

 

 

Бібліотека… Древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять в собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, отримання знань, розвагу і так – до нескінченності. Давні бібліотеки світу, які нараховують століття, донесли до сьогоднішніх днів відблиск культури колишніх цивілізацій. «Бібліотека завжди була символом культури суспільства і кожного типу цивілізації, соціальним інструментом, що формував особистості та індивідуальності, показником, характеристикою, віддзеркаленням життя», - писав академік В.Немошкаленко. Найдревніша згадка про бібліотеки в Київській Русі відноситься до 1037р.н.е.В літописах, в запису під цим руном, говориться, що князь Ярослав Мудрий любив і старанно читав книги. Він зібрав переписувачів і доручив їм зняти копії багатьох книг, які до цього часу були написані, потім наказав перекладати грецькі книги на старослов’янську мову. Так була заснована перша відома бібліотека в Київській Русі і так почалася історія бібліотечної справи в Україні.

Широківська районна дитяча бібліотека має свою історію. Вона, звичайно, не така давня, але теж цікава і для нас дуже важлива. З чого ж все починалось?

Не можна без хвилювання взяти до рук один з основних документів бібліотеки – інвентарну книгу книжкового фонду за номером 1.Перша партія книг датована 4 квітням 1949р. і налічувала 445 книг. Серед перших книг дитячої бібліотеки М.Ю.Лермонтов, А.Гайдар, В.Г.Короленко, О.Копиленко, Н.Забіла, І.Багмут, П.Бажов, Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко. З того часу дитяча бібліотека почала відігравати важливу роль в культурному житті нашого селища.

Попова Олена Іванівна (до шлюбу Липанська), яка працювала в дитячій бібліотеці з 1952 по 1959 рік бібліотекарем, згадує:

«Завідуючою дитячої бібліотекою в той час була Черноусова – Цюрюпа Тамара Іванівна. На робочому місці треба було бути вчасно і приготуватися до роботи: розставити формуляри дітей, книжки.

Запам’яталося, в яких умовах ми працювали. Бібліотека займала дві невеликі кімнати в будинку, який до сьогодні не зберігся (його було знесено при будівництві будівлі сучасної районної держадміністрації в кінці 60-х років).В одній кімнатці був і абонемент і читальний зал, а інша слугувала книгосховищем. Школи працювали тоді у дві зміни, і дітей було завжди багато, особливо після першої зміни і до початку другої зміни. Читачів ми обслуговували близько 800 осіб, а щодня приходило більше ста дітей. Читачі були всі хороші, працював читацький актив. Діти ремонтували книги, допомагали видавати книги.

Проводили ми бесіди з дітьми, обговорення книг, читацькі конференції. Заходи проводили як в бібліотеці, так і в по школам, а також в Будинку культури.

З 1955 по 1959 рік бібліотеку очолювала Омененко Раїса Іванівна колектив у нас був хороший, дружний.»

З серпня 1959 року до бібліотеки прийшла Суровцева Варвара Василівна, яка понад 25 років була завідуючою дитячої бібліотеки.

Період 1960 – 1975 років характерний значним розвитком і зміцненням дитячої бібліотеки, кількість читачів сягнула майже 2,5 тисяч, книговидача становила щороку близько 60000 примірників.

Книжковий фонд у 1975 році досяг понад 25000 примірників. Основними джерелами комплектування фонду були: Криворізький бібколектор, книжкові магазини, «Книга-поштою»

Бібліотека передплачувала понад 50 назв газет і журналів. Найбільш популярними були: «Барвінок», «Малятко», «Піонер», «Зірка», «Юный лененец», «Костер», «Пионерская правда», «Мурзилка», «Комсомольская правда», «Прапор юності», «Юный натуралист», «Юный техник», «Вокруг света» тощо. В цей час в бібліотеці були систематичний каталог для учнів 6-8 класів, багатетемна картотека для учнів 1-3 класів, алфавітний каталог, краєзнавча картотека.

В ці роки в бібліотеці функціонували: відділ обслуговування дошкільнят і учнів 1-3 класів та відділ обслуговування учнів 4-8 класів. В штаті бібліотеки було 3 бібліотечних працівника.

Найбільш популярними серед дітей були книжкові виставки, бібліотечні огляди, голосні читання, бесіди, дитячі ранки, читацькі конференції.

Не залишалася поза увагою і організаційно-методична робота. В цей період бібліотекою проводилося щорічно чотири практикуми, один семінар з питань організації роботи з дітьми, - працівники дитячої бібліотеки виступали з окремими консультаціями на заняттях шкіл передового досвіду, школи молодого бібліотекаря тощо, щороку здійснювалося близько тридцяти виїздів у сільські бібліотеки з метою перевірки роботи та надання методичної та практичної допомоги.

У 1974 році бібліотека перейшла у нове двоповерхове приміщення, на перший поверх. Загальна площа кімнат становила 174м². Дві найбільші кімнати були виділені відділам бібліотеки, був кабінет завідуючої бібліотекою і два книгосховища.

З 1976 року починається новий етап в розвитку дитячої бібліотеки. В цьому році відбулася централізація мережі масових бібліотек району. Раніше самостійні масові сільські бібліотеки та дві районні бібліотеки згідно наказу ройонного відділу культури № 54 від 2 жовтня 1976 року «Про централізацію бібліотек району були» об’єднані в єдину бібліотечну систему з єдиним книжковим фондом і штатом працівників, єдиним адміністративним і господарським керівництвом, централізованим комплектуванням та обробкою літератури.

Дитяча бібліотека стала називатися центральною дитячою бібліотекою і увійшла до районної централізованої бібліотечної системи як окремий структурний підрозділ. Виділення центральних бібліотек і реорганізація сільських бібліотек у філіали ЦБС дало позитивний результат. Помітно поліпшилось комплектування і використання фондів, стали впроваджуватися нові методи обслуговування книгою всіх груп населення, підвищилась організуюча та координуюча роль центральної дитячої бібліотеки, зросла її відповідальність за стан роботи з дітьми в районі. Згідно штатного розпису завідуюча районною дитячою бібліотекою отримала посаду заступника директора централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми з одночасним виконанням обов’язків завідуючої центральною дитячою бібліотекою.

1976-1991 роки характеризуються якісно новим змістом. Кількість обслужених щорічно читачів досягла 3000, а книговидача в окремі роки(1982-1985рр) сягала понад 70000 примірників. З 1990 року кількісні показники значно зменшилися. Відбулося це тому, що планові показники були приведені у відповідність з нормативними вимогами (600 читачів та 12000 книговидача на одного працівника). І вже у 1990 році дитяча бібліотека обслуговувала 1805 дітей і книговидача становила 39347 примірників. В той час на обслуговуванні читачів працювало три бібліотекаря, а всього в штаті було 4 бібліотечних працівника та прибиральниця.

Централізація позитивно вплинула на якість книжкового фонду. Щорічно до бібліотеки надходило близько 2000 примірників нових книг, і це давало можливість постійно поповнювати фонд актуальною галузевою літературою та новинками художньої літератури. В цей час бібліотека отримувала понад 60 назв періодичних видань щорічно. До вже звичних назв дитячих журналів долучилися нові видання: «А почему?», «Юный художник», «Трамвай», «Соняшник», «Кот и пес», «Миша», «Жили-были», «Комарик».

Книжковий фонд у 1991 році становив 34673 примірників книг та журналів.

В зв’язку з реформуванням середньої школи, в кінці 80-х років відбулися зміни в назвах відділів дитячої бібліотеки , вони стали називатися: відділ обслуговування дошкільників  учнів 1-4 класів та відділ обслуговування учнів 5-9 класів.

В масовій роботі з’явилися нові форми: години поезії, години цікавих повідомлень, піонерські та комсомольські читання, уроки миру, день піонерської преси, свято Букваря тощо.

В цей період в дитячій бібліотеці запроваджуються виїзні масові заходи. Працівники дитячої бібліотеки готували захід на актуальну тему, залучали бібліотекаря нестаціонарного відділу і проводили заходи на стоянках бібліобуса. Особливо цікаво проходили різноманітні заходи на стоянці в Червонівській школі.

В умовах централізації координаторам всієї організаційно-методичної роботи став методичний відділ центральної бібліотеки. За організацію роботи з дітьми в сільських бібліотеках-філіях відповідав заступник директора ЦБС по роботі з дітьми. Щороку проводився районний семінар бібліотечних працівників , який повністю був присвячений роботі з дітьми. Працівники дитячої бібліотеки виступали також з консультаціями, методичними порадами на всіх інших семінарах, стажуваннях.

В 1991 році Україна стала незалежною державою, почали відбуватися кардинальні зміни в економіці, політиці, громадській свідомості. І не завжди ці зміни були на краще. Все це вплинуло і на розвиток бібліотечної справи в районі загалом і, зокрема, дитячої бібліотеки.

Значно зменшилося фінансування бібліотеки, а в окремі роки виділялися кошти тільки на заробітну плату, та й то не повністю, доводилося працювати на 0,75 % ставки. У 1996 році кількість бібліотечних працівників зменшилося на одну одиницю, а в 1997 році взагалі відбулося масове скорочення і в дитячій бібліотеці залишилося два працівника: Кращенко Л.І. та Бондарчук Л.В.

В результаті цього значно зменшилися кількісні показники бібліотеки. Так, у 2001 році кількість читачів становила 702, а книговидача-12879 примірників книг і журналів.

В перше дисятиріччя незалежності кошти на комплектування практично не виділялися. Поповнення фонду йшло, в основному, за рахунок обмінно-резервних фондів обласних бібліотек, щорічних акції «Подаруй бібліотеці книгу». Було й ще одне джерело комплектування дитячої бібліотеки. В цей час при впорядкуванні мережі сільських бібліотек-філій було закрито чотири бібліотеки і при розформуванні цих бібліотек частину фонду було передано дитячій бібліотеці. Платні послуги дитяча бібліотека не запроваджувала. На періодичні видання виділялися мізерні кошти, на які можна було передплатити 10-15 назв, та й то на півроку. До того ж і періодичні видання в той час часто припиняли видаватися через різке підвищення цін на папір, електроносії та типографські послуги. Але робота з юними читачами не припинялась.

Розкриття перед юними читачами всього духовного багатства української літератури, залучення дітей до читання творів українських письменників – така була мета обласного огляду на кращу організацію роботи ЦБС з популяризації української літератури серед дітей та підлітків під девізом: «Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе», проведеного обласною дитячою бібліотекою у 1994-1995 роках.

Центральна дитяча бібліотека активно включалась в огляд. Як методичний центр, дитяча бібліотека розробила конкретні заходи, спрямовані на виконання умов огляду.

На районному семінарі бібліотечних працівників вивчено умови огляду, дано методичні рекомендації по організації роботи з популяризації української літератури серед дітей та підлітків. Проведено вивчення складу фонду літератури з питань української національної культури, фольклору, етнографії, забутої спадщини.

За період огляду в дитячій бібліотеці для різних вікових категорій були оформлені книжкові виставки: «Кобзар у пам’яті народній», «Тарасові шляхи», «З чистої криниці народного генія», «Україно, ти моя молитва», «Казка стукає у двері». З кращими творами української літератури для дітей ознайомили читачів бібліографічні огляди: «Письменники нашого дитинства», «Україно! Нене рідна», «Українська фантастика», «Казка-чаклунка», «Наш родовід», «Повернення із забуття».

В роботі по популяризації української літератури серед дітей та підлітків працівники використовували різні форми і методи: літературні ранки «Ми завжди з голосом Тараса», «Лицар з країни дитинства» (В.Нестайко), літературні вечори «Він од народу набирався сил»(100-річчя М.Рильського), «Незгасна зоря поета»(60-річчя В.Симоненка), «Жіноча доля в поезії Кобзаря», «Зачарований Україною»(100-річчя О.Довженка), історична година «Сторінками українського літопису», брейн – ринг «Наша славна Україна, прабатьківська земля» та інші.

В результаті участі центральної дитячої бібліотеки в обласному огляді робота з популяризації української літератури серед дітей значно поглибилась, стала більш змістовною. Активніше стали використовуватися нові форми роботи. Все це дозволило збільшити видачу творів українських авторів. Серед найбільш популярних у юних читачів твори В.Нестайка, В.Симоненка, Л.Тендюка, М.Трублаїні, В.Малика, В.Чемериса, Т.Г.Шевченка, П.Загребельного, С.Скляренка.

За підсумками огляду Широківська дитяча бібліотека зайняла друге призове місце.

Визначною подією 1999 року стало святкування 50-річного ювілею центральної дитячої бібліотеки. Незважаючи на скрутний час, працівники бібліотеки доклали максимум зусиль, щоб ця подія стала справжнім святом. Йому передувала тривала і копітка підготовка.

На свято були запрошені ветерани дитячої бібліотеки: Суровцева В.В, Макаренко О.М., Коноваленко О.І., Троц О.В., Попова Н.В., всі бібліотечні працівники району, представники шкільних бібліотек, юні читачі, керівники районної Ради народних депутатів, райдержадміністрації, селищної ради народних депутатів, представники районного будинку культури, дитячої школи мистецтв. На святі звучали спогади ветеранів, привітання гостей і юних читачів. За вагомий внесок в справу виховання підростаючого покоління, високу професійну майстерність та з нагоди 50-річчя колектив дитячої бібліотеки був нагороджений Грамотою обласного управління культури, від обласної бібліотеки для дітей було вручено пам’ятну адресу.

Та найцінніші привітання бібліотека отримала від своїх давніх і вірних друзів-своїх читачів:

«В цьому році наша Широківська дитяча бібліотека святкує своє п’ятидесятирічя

Хочу почати з головного-з людей, які працюють нині - Лариси Іванівни та Лілії Володимирівні. Це вони розбудили в мені жагу до літератури і читання. Завдяки знанням, почерпнутим з книг, я не тільки збагатив свій розум, а й зміг вступити до престижного вузу в м. Києві.

Дуже непоганий підбір книг в бібліотеці. Не тільки для молодшого віку, а і для старшокласників. Я певен, що багатьом з них буде цікаво прочитати О.Дюма, Ж.Верна чи М.Трублаїні, а не тільки подивитися фільми за їхніми творами.

Багато різної літератури в бібліотеці на всі смаки. А взагалі, варто тільки назвати потрібну тему чи книгу, як вам знайдуть все необхідне для навчання чи відпочинку. Хочу від щирого серця привітати всіх працівників дитячої бібліотеки зі святом і побажати успіхів в такій потрібній людям роботі».

«Говорять, що сьогодні духовність, мораль-найбільший дефіцит, багато людей глухі до прекрасного. Тому так важливо зараз виховувати у підростаючого покоління духовні та моральні цінності, культуру людського спілкування. В цьому велику роль відіграють бібліотеки.

Хочеться багато теплих слів сказати про дитячу бібліотеку, яка дуже допомагає мені в роботі.

Для мене і моїх учнів-дитяча бібліотека це храм мудрості, в якому діти черпають знання, розширюють свій кругозір, навчаються мудрих слів і мудрої поведінки. Скільки сил-духовних і фізичних віддають працівники бібліотеки, щоб подружити учнів з книгою. Л.І.Кращенко та Л.В.Бондарчук - компетентні люди, професіонали своєї справи.

Я-читач дитячої бібліотеки. І завжди, чи то при підборі учбового матеріалу під час навчання в педуніверситеті , чи при підготовці до виступу на семінарі, чи у пошуку методичних порад до уроків - я одержувала вичерпну інформацію і допомогу. Мені не раз доводилось бачити, як працюють бібліотекарі дитячої бібліотеки. Вони легко контактують з людьми, безпомилково орієнтуються в книжковому фонді, кваліфіковано дають поради, емоційно проводять масові заходи.

Ще одна особливість, яка мені подобається у дитячій бібліотеці-це її універсальність, починаючи з контингенту читачів ( від 3-4 років до підліткового віку) і закінчуючи формами обслуговування. Є тут іграшковий куточок, де діти можуть погратися, на полицях великий вибір газет, журналів, де кожен може перевірити свою ерудицію, мислення, дізнатися про щось цікаве. А старшокласники можуть отримати не тільки допомогу при підготовці уроків, а й дізнатися про себе щось нове.

Дуже добре, що дитяча бібліотека тісно контактує зі школами. Заходи свої бібліотекарі планують, виходячи з того, яка допомога потрібна вчителю. Наприклад, мені була надана допомога у проведені вікторини, подорожі по казках. Працівники бібліотеки допомагають мені у підборі матеріалів до виховної години з народознавства, до свят -  Нового року, 8 Березня, 9 травня. Різноманітний матеріал можуть підібрати на будь-яку тему(і це все в наш скрутний час –безкоштовно).

Моїм дітям дуже подобається у бібліотеці. На полицях книги-які можна подивитись, погортати, почитати. Добре, що дитяча бібліотека працює в режимі діалогу. Тісно спілкуючись з маленькими і дорослими читачами. Тут можуть знайти для себе мудре, корисне не тільки діти ,а й батьки, вчителі.

Напередодні 50-річного ювілею дитячої бібліотеки хочеться від душі подякувати працівникам бібліотеки за їх роботу: розумну, важливу, що збагачує розум і серце. Від себе особисто, від своїх дітей та їх батьків хочу побажати вам щастя, здоров’я, благополуччя, щоб ви зустріли 100-річний ювілей з великим книжковим фондом, у доброму здоров’ї та з хорошим настроєм».

 

«Мудра приказка «Вік живи-вік учись» наводить на роздуми: саме книги вчать, як на світі жити. Часто мені доводиться йти за порадою в будиночок «де живуть книжки»- так називають мої першокласники нашу дитячу бібліотеку. А я додам: храм, в якому можна все роздивитись коло себе близенько, а схочеш, то й у далекі краї можеш податися. Побувати в долинах і горах, по всіх світах широких, поглянути на зірки у високому небі, а схочеш, то й на дно моря заглянути можна!..

У всьому цьому завжди з радістю, з натхненням, щиросердно допоможуть володарки цього храму Лариса Іванівна та Лілія Володимирівна. Саме вони завжди підкажуть, як туди зазирнути! Завжди допоможуть, дадуть пораду.

Багато див є на світі! Але найбільше серед них – книга. Коли б тільки можна було б все перечитати…

Я дуже вдячна людям, завдяки яких діє цей храм науки і приносить людям душевний спокій, задоволення та розраду.

Хай вам всім щастить, мудрі зберігачі людського тепла та надії».

 

«Коли заходимо до дитячої бібліотеки, потрапляємо у світ книги. Тут тебе зустрінуть привітними посмішками. Мені дуже подобається ходити до цієї бібліотеки, бо завжди знайдеш все, що тебе цікавить. Дуже багато матеріалу для написання різноманітних творів, їх тобі знайдуть турботливі руки бібліотекаря. Багато художньої літератури, читаючи яку, потрапляєш у світ прекрасного. Мені дуже подобається проводити свій вільний час у цій бібліотеці».

Працівники районного будинку культури та Розилюксембурського сільського Будинку культури дарували музичні подарунки ювілярам і всім присутнім. Приємною несподіванкою свята стало поздоровлення народного депутата України Лариси Трофименко, яка цього дня вела прийом виборців у нашому селищі і , дізнавшись про ювілей дитячої бібліотеки, завітала на свято. На закінчення свята і господарі і гості тепло спілкувалися за чашкою кави та мали змогу проявити свої знання, винахідність і дотепність в жартівливих іграх та конкурсах.

З метою формування у підростаючого покоління високих моральних і етичних якостей, почуття патріотизму, відповідальності за долю України, вшанування подвигу народу в боротьбі за свободу і незалежність Вітчизни, пам’яті про загиблих, збереження і відродження історичних національно-культурних традицій нашого народу Державна бібліотека України спільно з громадськими організаціями у 2004 році до 60-річчя визволення України організували проведення Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Нащадки пам’ять бережуть».

Широківська дитяча бібліотека прийняла активну участь в організації першого етапу цього конкурсу. І як результат цієї роботи –виставка дитячих малюнків під девізом «Нащадки пам’ять бережуть» , яка експонувала в читальному залі бібліотеки. На цій виставці були представлені роботи дітей селища Широке, сіл Андріївка, Чапаєвка, Явдотівка та інших. Всього було представлено близько 50 робіт. Кращі роботи були відзначені подарунками. Роботи переможців були рекомендовані до участі в другому –обласному-турі конкурсу.

В 2004 році в результаті проведення акції « Подаруй бібліотеці книгу» фонд поповнився більш як на 100 примірників. Дитяча бібліотека була дуже вдячна за це своїм активним читачам Ю.П.Малієнко, Я.Копчук, О.Засусі, А.Мариненко та інші. На жаль, від місцевих підприємців відчутної допомоги бібліотека так і не одержала.

Справжнім подарунком цього року стало одержання від обласної дитячої бібліотеки 277 примірників книг. Це були книги українських авторів Б.Антоненка - Давидовича, О.Кобилянської, Є.Маланюка, текстів давньої української літератури, українських літописів. Велику цінність являли собою хрестоматії з позакласного читання для учнів молодших класів.

Поповнився фонд дитячої бібліотеки і новими цікавими енциклопедіями , довідниками і словниками. Серед них: «Энциклопедия старшоклассника», «Книга ерудитів», «Довідник школяра», «Незвичайна енциклопедія тварин», «Велика ілюстрована енциклопедія історії», «Сучасна енциклопедія для дівчаток», «Сучасна енциклопедія для хлопчиків» та інші.

В цьому ж році було передплачено 51 назву газет і журналів. В наступні роки фонд бібліотеки поповнювався за рахунок бюджетних коштів, виділених райдержадміністрацією та реалізації державної програми  «Українська книга» через обласну наукову бібліотеку.

В ці ж роки дитяча бібліотека очистила свій фонд від зношених, морально застарілих, дублетних видань, в результаті цього якісний склад фонду наблизився до оптимального і на початок 2010 року становив 23519 примірників.

Кількість дітей –учнів 1-9 класів останнім часом постійно знижується. Так в школах селища Широке в 1999/2000 роках було 1442 учнів, а в 2010/2011 навчальному році-919 учнів. Та працівникам бібліотеки вдається протягом останніх семи років стабільно підтримувати кількість обслужених читачів-1200.

Працювати в умовах фінансової нестабільності, при недостатньому комплектуванні, повній відсутності технічних засобів було важко. Та саме в цей час в практику роботи впроваджуються інноваційні технології, йде активний пошук нових форм роботи. В арсеналі дитячої бібліотеки з’являються нові цікаві форми масових заходів: козацькі забави, брейн - ринг, прем’єри книги, гра ерудитів, літературні вечори, краєзнавчий аукціон та інші.

Традиційними стали щорічні свята дитинства які проводяться 1 червня в День захисту дітей, свята української мови до Дня української писемності та мови та багато інших цікавих заходів.

Доброю традицією в дитячій бібліотеці стало святкування Шевченківських днів. А 2004-й рік, рік 190-річчя від дня народження кобзаря, відзначився проведенням Шевченківського тижня «Дзвенять кобзареві струни».

До цієї дати в бібліотеці було оформлено книжково - ілюстративну виставку «Він ніс у серці правду і любов», на якій були представлені різні  видання творів Т.Г.Шевченка, книги про його життя і творчість, публікацію з періодичних видань. Окрасою виставки став портрет Кобзаря в українському рушнику. Зацікавили юних читачів і бібліографічний огляд «Тернистими шляхами долі» та вікторина «На вічнім шляху до Шевченка».

Готувалась до ювілею Кобзаря і літературна світлиця «Світоч», що працює при дитячій бібліотеці. Першими до світлиці на літературний ранок «Палахкотить, як свіча, праведна душа Кобзаря» завітали учні 4 Б класу Широківської СШ №1. Юні читачі дізналися про дитинство Тараса, про його тяжкі роки неволі, познайомилися з живописними роботами Шевченка - художника. Зворушливо звучали вірші поета у виконанні Таї Грицай, Максима Нечаєва, Романа Ведміцького, Наталки Сиротюк, Владика Лемана, Слави Постояна.

А для учнів 9А класу цієї ж школи в літературній світлиці проведено літературний вечір «Правди й вольності пророк». На цьому вечорі йшла мова про світове значення кобзаря, про те, як оцінювали Т.Г.Шевченка видатні письменники світу, державні й громадські діячі різних країн. Звучали на вечорі поетичні твори Шевченка та вірші інших авторів, присвячені геніальному поетові.

Були запрошені до зустрічі з Шевченківським словом в літературній світлиці й учні дев’ятих класів СШ № 2 .Того дня була проведена літературно – музична композиція «Живи в мені ти, спів святий Тараса». Була запалена поетична свічка і в залі зазвучала поезія Т.Шевченка…Поетичні рядки перепліталися з піснями на слова Кобзаря, які майстерно виконував народний фольклорний ансамбль «Сусідоньки». Висока поезія, прекрасна музика і чудове виконання вразили всіх присутніх. Та й хіба можуть залишити когось байдужими такі чарівні пісні, як «Тополя», «Думи мої, думи мої», «Ой на горі ромен цвіте», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт» та інші. А коли заслужений працівник культури України Д.І.Книга прочитав уривок з поеми «Гайдамаки» на очах у дітей з’явилися сльози…Саме ось після таких зустрічей у дитячій бібліотеці з’являються десятки нових друзів.

У 2005 році виповнилося 200 років від дня народження великого казкаря Г.К. Андерсена. До цієї дати центральна дитяча бібліотека підготувала цикл заходів «Свято казки».

На літературне свято «Народження казки» були запрошені учні 5-Б класу СШ № 1. Вони дізналися про дитячі роки казкаря. У читальній залі дітей привабила книжкова виставка «Казки, створені життям», на якій були представлені різні видання творів Андерсена та література про нього. А виставка дитячих малюнків «Я малюю казку» захопила щирістю, безпосередністю, закоханістю юних художників у казкових героїв свого улюбленого письменника. Тут була і Снігова Королева, і Стійкий Олов’яний Солдатик, і Дюймовочка, і Ластівка, яка її врятувала та багато інших андерсенівських героїв. Найкращими були визнані малюнки Олександри Залогіної, Ані Солощенко, Альони Конкової, Олега Бондарчука, Павла Горба. Всі вони одержали подарунки. Літературний ярмарок «Чарівний ланцюжок казок Андерсена» засвідчив, що діти люблять і добре знають його казки. Юні читачі з ентузіазмом відповідали на запитання вікторини, в якій визначати переможців було дуже важко.

Важливим етапом в роботі дитячої бібліотеки стала розробка і реалізація цільових комплексних програм. У 2005-2007 роках дитяча бібліотека, як структурний підрозділ ЦБС, працювала над реалізацією цільової комплексної програми з бібліотечного краєзнавства «І знов хвилює батьківська земля, її святі гаї, святі поля». Програма розроблена з метою найбільш повного розкриття природних, господарських ресурсів краю, збереження духовних і культурних цінностей, традицій, історії краю, посилення інтересу читачів до цієї теми; збирання, збереження і надання користувачам документальних джерел та інформації про рідний край. В результаті реалізації цієї програми робота з краєзнавства стала більш комплексною, цілеспрямованою, заходи змістовнішими, емоційно насиченими; були впроваджені нові форми роботи: дні краєзнавства, краєзнавчий аукціон, краєзнавчий калейдоскоп тощо.

Метою програми «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і згоді», в реалізації якої бібліотека прийняла участь у 2008-2010 роках, було забезпечення систематичної і оперативної інформації про літературу екологічної тематики, сприяння формуванню екологічної культури та громадянської позиції читачів щодо охорони навколишнього середовища.

Цією цільовою комплексною програмою передбачено низку заходів по удосконаленню роботи з юними читачами по екологічному вихованню.

Новим змістом наповнилася робота клубів за інтересами.

Літературна світлиця «Світоч» була створена у 2003 році. Свою діяльність вона спрямовує на розв’язання таких завдань:

- популяризація серед юних читачів творчості українських письменників та класики світової літератури;

- виховання інтересу до літератури, поглиблювати любов до художнього слова, вести читачів у світ художнього слова;

- викликати в учнів потребу до вдумливого читання та самовиховання читального таланту, викликати в учнів зацікавленость предметом літератури, бажання вивчати її;

- популяризації бібліотеки, підняття її іміджу, згуртування активу читачів, друзів бібліотеки, організація дозвілля дітей.

Діяльністю світлиці керує рада, яка планує всю діяльність літературної світлиці та визначає тематику заходів. Засідання світлиці проходить у формі літературних вечорів, конкурсів, літературних ранків, літературних годин. Найбільш цікавими були: літературний вечір «Правди й вольності пророк» (190-річчя від народження Т.Г.Шевченка), поетична свічка «Три ангели Ганни Світличної: життя. Поезія. Доля», літературний вечір «Я долю вибрала собі сама» (80-річчя Л.Костенко), «Любові пам’яті не - забуття» та інші.

Завданнями клубу «Рідно край» створеного у 2007 році, є вивчення історії рідного краю, популяризація знань про рідний край, про видатних людей Широківщини , його природу, виховання почуття любові до рідного краю, гордості за своїх земляків.

Діяльністю клубу керує рада, яка планує всю діяльність клубу, визначає тематику засідань. В роботі клубу використовується різноманітні форми масових заходів. Найбільше зацікавили юних читачів: день краєзнавства «Широківщино, мій краю! На світі кращого не знаю», історичний калейдоскоп «Широківщина у пам’ятках археології, історії та культури», краєзнавчий аукціон «Скарби Широківщини», літературна година «Свічка поезії, запалена нашими земляками,(Зустріч з місцевим поетом М.Олексієнком).

В 2006 році було започатковано проведення щорічних презентацій дитячої бібліотеки. Перша презентація співпала з проведенням районного семінару бібліотечних працівників і тому з досвідом роботи дитячої бібліотеки познайомилися і колеги із сільських філій.

Бібліотека зустрічала гостей гостинно, щедро розкривши всі свої книжкові скарби. Особливо привабила відвідувачів книжкова виставка «Подорож по сузір’ях книжкового Всесвіту», на якій були представлені кращі нові надходження літератури. А книжкова виставка «Щедрий дар щедрої душі» презентувала книги, подаровані колишньою жителькою Широкого Людмилою Іванівною Конопацькою. Серед подарованих книг, а їх близько п’ятисот, майже всі твори Ф.Купера ,Ж.Верна, Р.Стівенсона, передплатні видання М.Стельмаха, Л.Українки та багатьох інших.

Виставка «Наша преса на всі інтереси» знайомила з періодичними виданнями, які дитяча бібліотека одержує 56 назв. Цікавими були шоу-виставки: «Про нас пишуть», «Наша реклама», «Дитяча бібліотека: цифри, факти документи».

Увазі відвідувачів були запропоновані інформаційний звіт «2005-й рік, досягнення, знахідки, проблеми» та інформація –шоу  «Запрошуємо. Радимо. Пропонуємо.» Дитяча бібліотека у 2006 році». «Свято читацьких задоволень» - саме така була тема бібліографічного огляду новинок, який був проведений на закінчення презентації.

Читачі високо оцінили цю та інші презентації. Ось деякі записи із зошиту відгуків.

«Відвідавши презентацію дитячої бібліотеки, я надзвичайно вражена змістовністю та доцільністю даного заходу. Цікаві книжкові виставки. Бажаю всім працівникам дитячої бібліотеки наснаги та творчого злету»

 

«Було дуже приємно відвідати презентацію дитячої бібліотеки. На найвищому рівні були оформлені книжкові виставки, представлена видавнича продукція. Вражає теплий, радушний прийом самих працівників бібліотеки. Сердечно вдячні за плідну працю та постійну допомогу».

 

Працівники методичного центру клубної роботи.

«Шановні, милі працівники дитячої бібліотеки ! Побувала на вашому творчому полігоні «Ярмарок бібліотечних справ». Дуже задоволена. Часто відвідую бібліотеку, ваша допомога безцінна».

З повагою директор народного історико-краєзнавчого музею Ангеліна Мілевська.

В сучасних умовах назріла гостра необхідність в реалізації виховного потенціалу дитячих бібліотек на якісно новому, науковому обґрунтованому рівні. У зв’язку з цим значно зросла соціальна значимість вивчення проблем дитячого читання, визначення шляхів розвитку та удосконалення керівництва читанням дітей різного віку. І саме тому в цей період дитяча бібліотека проводить низку анкетувань, опитувань, соціологічних досліджень.

Так, в 2005 році проведено соціологічне дослідження «Соціальний портрет читача», під час якого вивчалися читацькі інтереси учнів 8-9 класів. При цьому працівники бібліотеки враховували, що підлітки, які були об’єктом вивчення, - вкрай нестабільна читацька категорія. Процес і характеристики їх читання, надзвичайно рухливі, знаходяться в процесі становлення, швидко розвиваються, змінюються. Всього в бібліотеках – філіях ЦБС читають 830 учнів 8-9 класів. Відповідали на анкету 200 юних читачів.

Аналіз відповідей підлітків на запропоновані читання анкети свідчать про наявність потреби і стійкого інтересу до читання. Читачами бібліотеки підлітки стають ще в ранньому віці, мають різноманітні читацькі інтереси.

Цікавим було і дослідження «Сім’я і читання молодших підлітків», проведене у 2006 році. Всього дитяча бібліотека обслуговує 185 учнів 5-6 класів. До опитування було залучено 46 дітей, що складає 25% від загальної кількості. Прикро відзначити, але сімейні читання не стали традицією в рамках цієї вікової категорії. Результати опитування перед бібліотечними працівниками дитячої бібліотеки завдання по удосконаленню роботи з батьками щодо організації дитячого читання в сім’ї.

У 2008 році було проведено соціологічне дослідження серед учнів 7-8 класів «Бібліотека очима дітей». Метою дослідження було вивчити думки юних читачів про дитячу бібліотеку, про те як вони сприймають бібліотечних працівників, якою вони хочуть бачити свою бібліотеку. Всього центральна дитяча бібліотека обслуговує 162 учня 7-8 класів, прийняло участь в опитувані 39 дітей.

Цікавими були відповіді дітей на питання про те, з яким кольором у них асоціюється бібліотека. 30,8% опитаних назвали зелений. Зелений колір виражає енергію, спонукання до дії, наполегливість. 25,6% дітей асоціюють бібліотеку з червоним кольором. Червоний – це життя, це справжнє, це творча і фізична активність, це прагнення мудрості. Жовтою бачать бібліотеку 23% опитаних. Жовтий колір – символ джерела світла. 17,9% дітей назвали білий колір. Білий колір – це синтез всіх кольорів, ідеальний колір мрії, це блиск світла. Рожевою бачать бібліотеку 12,8%. Це легкий, дуже теплий колір, це колір надії. Голубою постає бібліотека в уяві 10,3% опитаних. Голубий колір означає повний спокій, він зачаровує і заспокоює. Він втілює в собі гармонію, впевненість, почуття виконаних бажань. А для 5,1% дітей бібліотека сяє всіма кольорами веселки. Дуже цікаву асоціацію висловив один юний читач: «Океан синій: книга – океан знань».

Ось така вона наша дитяча бібліотека в дитячій уяві: символ світла, мудрості, творчої активності, який спрямовує до дії, до досягнення мрій.

Користувачі – учні 7-8 класів сприймають бібліотечних працівників як людей добрих(87,2%), розумних (76,9%), привітних(66,7%),мудрих (56,4%), як таких, що все знають (56,4%).

А хочуть бачити нас діти веселими (51,3%),добрими (46,2%),професійними (41%).Та особливо нас потішило те, що 64,1% опитаних хочуть бачити нас такими , як ми є. Це досить висока оцінка в очах дітей.

Підлітки люблять свою бібліотеку, вони хочуть, щоб вона була кращою, комфортною. Для цього вони пропонують більше поповнювати фонд (30, 8%), краще рекламувати бібліотеку (25, 6%) зробити більш затишною, придбати нові меблі (12, 8%), придбати комп’ютери (5, 2%). Якби наш читач став президентом, що перше, щоб він зробив – це придбав для бібліотеки багато нових книг. Це хочуть зробити майже половина опитаних – 48,7 %. Зробити ремонт в дитячій бібліотеці побажали 20,5 % респондентів. Збільшать фінансування на потреби бібліотеки 15,4 % дітей. Збудували б нове приміщення, придбали б комп’ютери 25,6% опитаних, 7,8 % збільшили би заробітну плату бібліотекарям.

Таким чином, проведення опитування засвідчило, що незважаючи на всі проблеми сьогоднішнього часу, підлітки відчувають потребу в читанні, вони потребують нових гарних і різних  книг; вони хочуть бачити свою бібліотеку затишною, комфортною, в якій його чекає веселий добрий, мудрий бібліотекар.

В 2010 році дитяча бібліотека почала працювати за окремими проектами «Вистояли і перемогли», присвячений 65- річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, та «Літо з книжкою»

Реалізація проекту «Вистояли і перемогли» передбачали проведення літературно-музичної композиції « Затихла над курганами гроза і змила смуток радості сльоза», літературний ранок «В годину сувору і грізну дорослими стали вони», урок мужності «Зі сплаву геройства і живих і мертвих писалось ім’я – Перемога!», година пам’яті «Ви нам мир подарували, ми вам даруємо безсмертя». В рамках цього проекту був проведений також районний конкурс творчих робіт «Минуть роки, минуть віки, а подвиг житиме завжди», який проходив у двох номінаціях «Війна в долі моєї родини» та «Бойова нагорода в нашому домі». Роботи двох переможців цього конкурсу були направлені на обласний конкурс творчих робіт «Я землю рідну пізнаю», присвяченому річниці визволення Дніпропетровська. Одна робота зайняла друге місце серед 100 представлених на конкурсі, а друга – відзначена спеціальним призом.

При розробці проекту « Літо з книгою» працівники бібліотеки особливу увагу звернули на організацію змістовного дозвілля для відпочиваючих дітей на шкільних оздоровчих майданчиках.

1 червня, в день захисту дітей весело й гамірно було в дитячій бібліотеці. Тут відбувалося свято дитинства «Країна дитинства – країна добра». Діти залюбки приймали участь у конкурсах, вікторинах; без подарунка ніхто не залишився.

Інші заходи були не менш цікавими. Діти на собі відчули всі принади шоколадної лихоманки: це коли учасники ігор, конкурсів, вікторин за правильні відповіді отримували солодкі призи.

Надовго запам’ятається дітям подорож на літературному диліжансі; учасники цієї захоплюючої подорожі разом з літературними героями мандрували різними країнами і континентами. А під час «Подорожі у загадкову країну Довідкову» діти мали змогу познайомитися з енциклопедіями та довідковими для наймолодших читачів. Вони довго не випускали з рук привабливі, яскраві енциклопедії «Історія людства», серію «Усе про все», «Свята, традиції», ігри «Тіло людини», « Зелена планета», «Про міста» та ін.

Цікавими були : свято загадки «Як не знаєш – розпитаєш, коли мудрий – відгадаєш», під час якого діти продемонстрували свою неабияку кмітливість у розгадуванні загадок; «Казкова карусель»,чарівні мандрівки «Читай – містом» і подорожі сторінками дитячих журналів.

Важливим напрямком роботи дитячої бібліотеки в останні шість років стало створення позитивного іміджу дитячої бібліотеки. З цією метою працівники бібліотеки крім презентацій, екскурсій та інших заходів випускають об’яви, запрошення, візитки, пам’ятки читачам, бібліографічні закладки. Всього за цей період їх випущено понад 50 назв. Найбільше зацікавили читачів поради розумнику «Вчись вчитися», видання серії бібліотечних закладок «Зверни увагу на книгу», «Сім чудес України», пам’ятки читачам «Приходь в бібліотеку за знаннями», «Як стати читачем нашої бібліотеки», «Подружися із книжкою» та інші.

Дитячий бібліотекар – добрий чарівник, до якого приходять діти, ледь навчившись читати, тамуючи хвилювання просять «записати». А працівники, які обслуговують дітей, докладають багато зусиль, уміння, винахідливості, щоб бібліотека для маленьких читачів стала казковою домівкою, вони вміють підібрати ключик до дитячих сердець.

Через дитячу бібліотеку пройшли десятки працівників. Про тих, хто вніс найбільший вклад у становлення районної дитячої бібліотеки, наша розповідь.

Варвара Василівна Суровцева народилася в 1929 році в сім'ї колгоспників на Нікопольщині. В 1954 році закінчила філологічний факультет Криворізького педагогічного інституту (тепер-університет). Але доля її привела на культосвітню ниву. Після закінчення інституту працювала завідуючою районним відділом культури в Луганській області, а в 1957 році через сімейні обставини переїхала в Широківський район, де спочатку працювала у відділі культури. В серпні 1959 року була призначена на посаду завідуючої дитячою районної бібліотеки, в 1976 році в зв’язку з централізацією бібліотек району призначена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми, з цієї посади і пішла на заслужений відпочинок у 1985 році.

Широківська дитяча бібліотека під керівництвом В.В.Суровцевої стала улюбленим місцем відпочинку для школярів. В кінці 60-х років бібліотека перейшла в нове, спеціально збудоване приміщення загальною площею 146 м², зміцніла матеріальна база. Варвара Василівна велику увагу приділяла покращенню якісного складу книжкового фонду, пошукам нових форм роботи з юними читачами. По її ініціативі були запроваджені музичні години, засновані клуб «Підліток», гурток «Книга і лялька». В 1974 році Широківській районній бібліотеці було присвоєно почесне звання установи відмінної роботи.

Вклад В.В.Суровцевої в розвиток бібліотечної справи в районі був гідно оцінений. В 1972 році Варвара Василівна була нагороджена Почесною Грамотою Міністерства культури СРСР. Неодноразово нагороджувалась грамотами обласного управління та районного відділу культури. Варвара Василівна виконувала багато громадських доручень: була депутатом селищної Ради, головою жіночої районної Ради, секретарем парторганізації. А скільки молодих бібліотекарів пройшло через добрі руки Варвари Василівни, вона була їх наставником, вони й зараз згадують з вдячністю її допомогу і добрі поради.

Коноваленко Олена Іванівна 1928 року народження; в 1950 році закінчила Херсонський бібліотечний технікум, до якого вступила за покликанням. Після закінчення технікуму працювала в Тернопільській області, а в 1954 році через сімейні обставини переїхала до Широківського району Дніпропетровської області. Спочатку працювала завідуючою абонементом районної бібліотеки для дорослих, а в 1967 році була переведена на посаду завідуючої абонементом районної дитячої бібліотеки. З 1970 року, в зв’язку зі створенням відділу обслуговування учнів 4-8 класів – старший бібліотекар цього відділу.

За час роботи О.І.Коноваленко на цій посаді діяльність дитячої бібліотеки набула нового звучання. Олена Іванівна на якісно новий рівень підняла індивідуальну роботу з юними читачами, вела активний пошук нових форм масової роботи. За значний внесок у виховання молоді та сумлінну працю О.І.Коноваленко неодноразово нагороджувалась Почесними Грамотами обласного управління та районного відділу культури. В 1976 році Олена Іванівна була занесена на районну Дошку пошани працівників культури.

Працювала І.О.Коноваленко на цій посаді 16 років, до виходу на пенсію у 1983 році, була наставником для молодих бібліотекарів. Тисячам юних широчан Олена Іванівна прищепила любов до книги та читання, навчила працювати з книгою, виховала справжніми шанувальниками книги і бібліотеки.

В бібліотеках, як правило, працюють одержимі, самовідданні нелегкій справі люди. Багато жителів Широкого старшого покоління, які читали в дитинстві, пам’ятають чуйного бібліотекаря дитячої бібліотеки Олену Михайлівну Макаренко, яка в 60-х роках довгий час тут працювала. Скільки юних читачів залучила до читання, розкрила перед ними чарівний книжковий світ. Вона запалювала в дитячих душах світлий вогник любові до книги, до прекрасного.

Майже 10 років пропрацювала бібліотекарем відділу обслуговування учнів 4-8 кл. дитячої бібліотеки Попова Неоніла Василівна. Працювати до бібліотеки вона прийшла зі шкільної лави у 1978 році. Пізніше Неоніла Василівна згадувала: «Мети з дитинства не було стати саме бібліотекарем, але так, напевне склалася доля, що обрала саме цю професію, яку згодом полюбила. Найбільше в роботі запам’яталося те, що кожен робочий день приносив завжди щось нове, чи то знайомство з новими людьми, чи то з новою книгою. Добре пам’ятаю своїх читачів-дітей, напевно тому, що кожна дитина це – безпосередність».

Зрозумівши, що бібліотека – ці її справа Неоніла Василівна у 1982 році вступила до Дніпропетровського культурного училища, яке закінчила з відзнакою у 1984 році. Її старанність та професіоналізм не залишились непоміченими, в 1987 році Неонілу Василівну було переведено на посаду методичного відділу, де вона й працювала до жовтня 1996 року.

В жовтні 1976 року прийшла на посаду бібліотекаря дитячої бібліотеки Троц (в шлюбі Красно баєва) Олена Володимирівна.

Олена Володимирівна згадує: «Стати бібліотекарем вирішила тому, що дуже любила читати, а в бібліотеці працювала людина, яку я дуже поважала. Це Макаренко Олена Михайлівна, яка й прищепила мені любов до книги і до бібліотечної роботи.

Своїх маленьких читачів я добре пам’ятаю. Вони вже дорослі, але мене також пам’ятають, при зустрічі завжди вітаються».

Бажання стати справжнім бібліотекарем привело Олену Володимирівну до Київського інституту культури на бібліотечний факультет, де вона навчалася на заочному відділенні з 1977 по 1982 рік. Працювати в дитячій бібліотеці дуже подобалося. Та працелюбну, старанну дівчину помітили, і спочатку перевели її на посаду бібліографа центральної бібліотеки, а потім – на посаду завідуючої методичним відділом, де вона й працювала до грудня 1984 року.

Добру пам'ять залишили про себе працівники Нікітченко Світлана Олексіївна, Компанієць Світлана Олександрівна, Щербина Раїса Володимирівна.

Дитяча бібліотека була стартовим майданчиком для багатьох працівників центральної бібліотеки.

Директор Широківської ЦБС Костіна Ніна Іванівна, яка понад двадцять років пропрацювала на цій посаді також починала бібліотекарем в дитячій бібліотеці в кінці 60-х років.

В серпні 1987 року сімнадцятирічною дівчиною несміливо переступила поріг дитячої бібліотеки Лілія Лисогор ( у шлюбі прізвище – Бондарчук). Після невдалого вступу до Криворізького педінституту на філологічний факультет дівчина шукала роботу. Про бібліотечну роботу, не мріяла, але дуже любила книги, і була палке бажання поділитися цією любов'ю з юними читачами. Лілія швидко опанувала навички роботи з дітьми, а навчання в Дніпропетровському культурному училищі дало можливість фахово володіти професією бібліотекаря. Згодом Л.Бондарчук стала одним з кращих працівників центральної дитячої бібліотеки. Весела, запальна, ініціативна і разом з тим вдумлива і скрупульозна в роботі, вона завжди творчо підходила до виконання будь-якого завдання. Юні читачі її любили, завжди прислухалися до її порад, а колеги поважали за доброту, чуйність, готовність завжди прийти на допомогу. Найбільше подобалося Лілі Бондарчук проводити масові заходи, особливо ігри, конкурси, вікторини. Її вклад в розвиток бібліотечної справи в селищі був гідно оцінений. Неодноразово вона нагороджувалася Почесними грамотами та подяками райдержадміністрації, районного відділу культури.

Через п'ятнадцять років роботи в дитячій бібліотеці міцні знання та набутий досвід дозволили тепер уже Лілії Володимирівні піднятися на вищий рівень. В травні 2002 року вона була переведена на посаду завідуючої методико-бібліографічним відділом центральної бібліотеки. І тут вона зуміла проявити себе як компетентний фахівець з гарними організаторськими здібностями. Творча, креативна вимоглива і справедлива, вона швидко завоювала авторитет серед завідуючих сільськими бібліотеками-філіями та всього колективу ЦБС. І тому всі працівники підтримали призначення Лілії Володимирівни у жовтні 2006 року на посаду директора ЦБС. За цей час вона встигла закінчити заочно Криворізький інститут державного адміністрування і отримати спеціальність менеджера.

А ще Лілія Володимирівна дбайлива господиня, любляча дружина, турботлива мама, вона виростила двох синів і більш за все любить тепло і затишок у рідному домі.

Кращенко Лариса Іванівна народилася 27 травня 1948 року в Чернівецькій області, а 1950 року проживає в селищі Широке. З дитинства дуже любила читати і мріяла працювати з книгами. І ця мрія здійснилася, коли в 1967 році після закінчення Дніпропетровського культурно-освітнього училища прийшла на роботу до Широківської районної дитячої бібліотеки на посаду бібліотекаря. Та не довго довелося тут їй пропрацювати. Вже в листопаді цього ж року була переведена на посаду завідуючої читальним залом районної бібліотеки для дорослих, а через три роки – на посаду методиста районної бібліотеки. На цій посаді вона пропрацювала шість років. За цей час встигла закінчити заочно бібліотечний факультет Харківського державного інституту культури. Потім дев’ять років, до 1985 року Лариса Іванівна працювала інспектором районного відділу культури, а з червня 1985 року очолює центральну районну дитячу бібліотеку.