Кам'янське (Дніпродзержинськ)


 
Центральна міська бібліотека ім. Т.Г.Шевченка КЗ "ЦБС м. Кам'янське" 

 
Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка «ЦБС м. Кам’янського» – одна з найстаріших культурно-просвітницьких установ м. Кам’янського. Це головна книгозбірня міста з універсальним бібліотечним фондом, центр культурного і духовного спілкування, методичний і координаційний центр для бібліотек усіх систем і відомств. 
Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка – є головним ідеологом бібліотечної політики в місті, ініціатором найважливіших і найцікавіших соціальних і культурно-просвітницьких акцій, має свою місію, стратегію та філософію розвитку.
Сьогодні Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка – це близько 100 тисяч документів. Її послугами щорічно користуються сім тисяч користувачів, яким бібліотечні працівники видають протягом року 120 тисяч примірників книг, газет, журналів, інших документів.

Сторінки історії бібліотеки

У 1934 році відбулось відкриття міської бібліотеки, у фондах якої налічувалося 20 000 книг та 63 назви газет і журналів. У першій рік роботи бібліотеку відвідувало 13 000 читачів, яких обслуговувало чотири бібліотекаря, і вона стала центром культури й освіти міста.
У 1939 році бібліотеці було присвоєно ім’я великого українського поета Т.Г. Шевченка, а  під час окупації міста німецькими загарбниками 1941–1943 р. бібліотека продовжувала обслуговувати своїх читачів.
У 1952 році бібліотека переїхала на нове місце по вулиці Сировця, 14 і вже майже 60 років розташовується в цьому унікальному історичному будинку. Сучасна адреса: пр. Тараса Шевченка, 14.
У 1953 році за ініціативою активістів бібліотеки Володимира Сіренка, Леоніда  Стоянова був організований літературний гурток, який переріс у міське літературне об’єднання.
У 1979 році створюється Централізована бібліотечна система бібліотек Міністерства культури. Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка отримує статус центральної і стає організаційним і методичним центром для бібліотек усіх систем і відомств міста, мережа яких зараз об’єднує 10 бібліотек. Дві центральні: дитяча та доросла, і 8 бібліотек-філій розташовані для зручності користування в різних мікрорайонах міста.
На початку 2000 років бібліотека ім. Т.Г. Шевченка працювала у традиційному режимі, хоча її працівники давно відчували необхідність змін. 
Тому перемога в конкурсі проектів «Інтернет в публічних бібліотеках», оголошеному Посольством США, була останньою можливістю стати бібліотекою сучасного типу. І цього шансу бібліотекарі не проґавили. 2010 рік – перемога у конкурсі «Дружній інтернет для літніх» додала сучасного обладнання: ноутбук, цифровий фотоапарат, екран, проектор.
У 2011 році бібліотека здобула перемогу у конкурсі проектів програми «Бібліоміст», завдяки чому відбулося повне перезавантаження Інтернет-центру та додатково відкривається ще п’ять Інтернет-центрів.

Сучасні послуги бібліотеки

Зараз бібліотека має 23 сучасних комп’ютери, розташованих у читальній залі, відділі абонементу, юнацькому відділ, секторі краєзнавства, безкоштовний доступ до Інтернету, WI-FI.
За підсумками реалізації проекту «Бібліотека об’єднує громаду» у 2012 р. Українська бібліотечна асоціація визнала Центральну міську бібліотеку ім. Т.Г. Шевченка «Бібліотекою року 2012». Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є двічі лауреатом премії Кам’янської міської ради в галузі культури.
У 2016 році бібліотека набула юридичного статусу. У зв’язку з перейменуванням міста на Кам’янське отримала нову офіційну назву Комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради.
Протягом останніх років відбувається  активне  позиціювання бібліотек у соцмережах, створено сайт, блог «Бібліопазли», бібліотекарі намагаються ширше представляти діяльність бібліотеки в друкованих та Інтернет-ЗМІ.
Соціальні медіа – сучасний інструмент просування бібліотеки, книги та читання у веб-середовищі. Для бібліотеки соціальні медіа є ефективним способом формування її позитивного іміджу та налагодження комунікацій з користувачами, спосіб для просування книги та ресурсів бібліотеки у віртуальному середовищі.
Бібліотека поступово трансформується в навчальний і презентаційний простір для багатьох митців, оскільки надає можливість художникам, письменникам, фотографам, вишивальницям і багатьом іншим майстрам використовувати її як презентаційний майданчик.
Зараз бібліотека надає для користувачів такі бібліотечні сервіси та послуги для користувачів:
 • Електроннй каталог
 • Безкоштовний Інтернет, WI-FI
 • Бібліоковоркінг
 • Креативні виставки
 • Допомогу у виконанні домашнього завдання
 • Авторські пішохідні екскурсії
 • Доставку книжок до дому
 • Цікаві книжки, свіжу пресу
 • Арт-галерею
 • Корисні тренінги, семінари, школи, культурно-просвітницькі акції
 • Перегляд кінострічок
 • Інтелектуальні ігри
 • Бібліоняню
У 2017 році бібліотека започаткувала фестиваль сучасної української поезії «Материк». На три дні місто стало центром сучасної української поезії. На перший «Материк» з’їхалися поети Уляна Галич із Тернополя, вінницький поет і художник Сергій Татчин, поетеса з Дніпра Анастасія Теплякова, тернопільська поетеса і художниця Ганна Осадко. Наше місто представляли поети і письменники: Сергій Злючий, Марія Дружко і Михайло Яровий.
Для прийдешніх поколінь миттєвості старанно карбують фотолітописці Віктор Куленко, Сергій Могила та Валентин Фіголь. Засновником мистецького об’єднання «Кам’янська фотографічна ініціатива» та незмінним ведучим всіх її заходів є фотограф, член Національної спілки фотохудожників України Андрій Заїка.
Найстарішій літературно-мистецький клуб для обдарованої молоді «ВІВАРТ», створений в червні 2005 року під керівництвом члена національної спілки письменників України Марією Дружко, видає літературний альманах «Віварт», започаткував літературний конкурс «Віварт», який у 2017 року набув статусу обласного, виховав двох членів Національної спілки письменників України.
Саме тоді бібліотека отримала чимале фінансування на закупівлю нового комп’ютерного обладнання і вийшла на якісно новий рівень роботи: у бібліотеці розпочалася робота над електронним каталогом і корпоративним електронним каталогом «Дніпропетровщина».
Проектна діяльність – шлях до успіху

Найбільш перспективним напрямком роботи  бібліотеки є проектна діяльність.
З поміж 400 претендентів на участь у Всеукраїнському проекті «Сучасний бібліотекар» два бібліотекаря «ЦБС м. Кам’янського» стали його фіналістами.
У грудні 2014 року бібліотека перемогла в проекті на створення регіонального PR-офісу сучасних бібліотек, і стала одним із його 26 учасників. Відбір відбувався між 95-ма претендентами з усієї України.
2016–2017 роки стали надзвичайно сприятливими для бібліотеки. Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016–2017 рр. бібліотека інвестувала  в економіку міста понад 1 000 000 грн. і реалізувала проекти:
 • «Бібліоковоркінг» за фінансування німецької федеральної компанії GIZ.
 • «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського союзу.
 • «Інформаційно-ресурсний центр для внутрішньо-переміщених осіб та приймаючої громади» за фінансування ООН.
 • Всеукраїнський освітній IT проект technology nation – безкоштовний курс з основ програмування за підтримки фонду brainbasket.
 • «Міняю бібліотекаря» – проект, підтриманий платформою національних обмінів (Львів).
Розроблено 40 авторських бібліотечних проектів і програм.
Розпочата робота над електронним каталогом, який зараз має 1600 записів. 
Разом із громадськими організаціями «Сила громади» та «Івент-простір» реалізовані проекти «Конкурс на кращий арт-об’єкт м. Кам’янського» і «Невідоме Кам’янське».
Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка взяла участь у Всеукраїнському конкурсі соціальних проектів Social Project Awards(Одесса). Проект «500 квадратних метрів нового життя» увійшов до фіналу.
Впроваджені новітні бібліотечні практики з використанням елементів гри: Кеш-флоу, «Країна гідності», «Світ громад».
У 2017 році відбулося офіційне відкриття двох безкоштовних коворкінг-центрів для переселенців зі східних областей – на базі Центральної міської бібліотеки та бібліотечної філії №9, розташованої поряд із модульним містечком. 
Вже втретє бібліотекарі беруть участь у проекті з обміну досвідом «Міняю бібліотекаря». Попередні зустрічі були з колегами зі Львова та Івано-Франківська, пізніше мінялися  бібліотекарі Запоріжжя і Кам’янського.
Родзинкою 2017 року став скайп-зв’язок «Запоріжжя-Кам’янське» та сеанс одночасної гри «Країна гідності», що відбувся у бібліотеках за участі міського голови м. Кам’янського Андрія Білоусова, депутатів Кам’янської міської ради, громадських діячів.
Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є унікальною книгозбірнею, яка володіє потужним інформаційним потенціалом, доступним кожному мешканцю міста, платформою для культурного розвитку місцевої громади. 
Колектив має, свою філософію, місію, чітку мету і завдання, свою персонал-стратегію. Кредо сучасної бібліотеки: «Бути корисними та затребуваними для своєї громади».