Дніпропетровщина бібліотечна


 
КЗ "Міська бібліотека для дітей" Вільногірської міської ради 

 
Історія бібліотеки

В 1961 році  була відкрита міська бібліотека . А як же залишити без книг юних вільногірців? І при бібліотеці для дорослих  було відкрито  дитячий  відділ. Завідуючою дитячого відділу  була Ломоносова Олена Анатоліївна. Місто будувалося , дітей ставало все більше і більше, і виникла необхідність відкрити  бібліотеку  для дітей. Так в 1968 році  гостинно відкрила  двері міська бібліотека для дітей.. Приміщення  бібліотеки було невелике, всього 60 кв.м. Одна  кімната. Ця кімната була розділена на дві половини стелажами. В одній половині – читальний зал, в іншій – абонемент. 
 
Книжковий  фонд бібліотеки налічував  6000 примірників книг. Читачів було 1200.  Організатором і першою завідуючою бібліотеки була Чирва Надія Йосипівна. З перших днів відкриття  бібліотеки вона   підбирала штат , комплектувала  бібліотечний  фонд. Надія  Йосипівна пропрацювала в дитячій бібліотеці 12,5 років, але  за ці роки вона багато зробила для бібліотеки. Це розумна, добра  жінка, висококваліфікований  фахівець., вона впроваджувала  різноманітні методи і форми  роботи, навчала   молодих бібліотекарів як потрібно  працювати. В цей період 1968-1975 р. виділялися  великі  кошти на  комплектування  бібліотеки, і бібліотечний фонд  добре поповнювався. І  уже  в 1975р. він налічував 27000 примірників книг.
 
Бібліотекарі  вели своїх читачів  у повний пригод незвичайний світ, де діти відкривали нові землі, влаштовували дуелі з гвардійцями кардинала. Діти багато читали. На улюблені книги  записувалися  на чергу , щоб почитати.  Відвідували  бібліотеку щодня  по 90-100 дітей. Телевізорів було  мало, а комп'ютерів  зовсім не було і єдиним  джерелом знань залишалася книга. Дітей  цікавили  книги  про ВВВ, книги про піонерів - героїв, про  життя  дітей  в інших країнах. Проходили роки, місто будувалося, відкривалися  нові  школи, дитячі садочки, а бібліотека для дітей  залишалася у своїй  маленькій  кімнаті, де  не було вже місця куди ставити  стелажі для книг. 
 
І ось в 1994 році на неодноразові  наші звертання  ,дякуючи  міському голові , директору  ГМК, начальнику відділу культури Красношлик Т.О. нам виділили другий поверх  двоповерхівки. 

 

 

Бібліотека  знаходиться  в  центрі  міста. рядом  школи. Завдяки зручному розташуванню бібліотеки, її послугами користуються учні та вчителі  всіх шкіл міста. Пройти мимо неї не можливо, а завітавши потрапляєш у чарівний  світ книг,  різноманітні за  змістом, художнім оформленням. Багато довідкової літератури, періодичних видань. Великі світлі зали. Світло, тепло, затишно. Багато квітів. 360 кв.м. – є де розвернутися. В таких умовах хотілося  працювати. Бібліотеку  гарно оформили. Були оформлені  книжково - ілюстративні  виставки, „Всім серцем любіть Україну свою”,” Ти найдорожча є для мене Дніпропетровщино моя”. ”Знай свої права, дитино” ,Книга –джерело знань, джерело культури”. ”Війна відгриміла, та пам'ять жива”. ”Письменники - ювіляри року”. Оформлялися стенди малюнків дітей „Суворі роки війни”, «Гордість наша Кобзар”,”Хай  завжди буде  сонце” і інші.

Але зміни в суспільному житті зачепили й книжкове царство. Останні роки  бібліотека погано поповнюється Мало літератури  за шкільною програмою. Багато  книг залишаються  незатребуваними, в зв'язку  зі зміною шкільних програм. Рідко яку дитину  цікавить сьогодні військова тематика. Духовний вакуум заповнюють жахи, де пропагуються  вбивства і насильство. Куди ж дівати оті незатребувані? Адже серед них чимало прекрасних художніх творів. Класика. Адже не одне покоління  виховувалося на тих книгах, які сьогодні не затребувані.

На  придбання  книг за останні  10 років зовсім не виділяються кошти. Виділяються  кошти тільки для  підписки періодичних видань. Книги купуємо для  бібліотеки  один раз на рік за маленькі  платні  послуги. В цьому році  ми  придбали  за платні послуги 31 примірник. Книги дуже дорогі, і ця кількість, яку ми купили, не задовільнить  запитів читачів.

На даний  момент бібліотечний  фонд 14748 примірників в т.ч. книг-13742., серед них багато застарілої літератури, яка не користується  попитом.

 

 

2009 рік -  вирішили  переселити  міську бібліотеку  в  одне  приміщення з дитячою  бібліотекою. Тепер   де був читальний зал бібліотеки для дітей знаходиться  міська бібліотека , а де був абонемент  там знаходиться  міська бібліотека для дітей. Звичайно немає тих умов, які були  раніше, але працівники бібліотеки роблять все, щоб кожна дитина, яка  звернулася до бібліотеки отримала  відповіді на свої питання. Кожен з нас знає, що робота дитячої бібліотеки надзвичайно багатогранна. В наш час це не просто бібліотека для дітей, а перш за все  методично- інформаційний  центр. Ми робимо все, щоб наші читачі розвивали свій читацький смак, формували любов до книги, щоб бібліотека була для них світом відкриттів, світом творчості, світом щасливих хвилин спілкування з улюбленою книгою.Основною функцією дитячої бібліотеки  є інформаційна, і виховна.„Хто володіє інформацією, той володіє світом”  під таким гаслом  проводиться  спільна робота дитячої бібліотеки та шкіл міста з вивчення і забезпечення інформаційних потреб учнів . Для успішного забезпечення потреб організовано довідково- бібліографічний  апарат, який включає фонд довідкових і бібліографічних видань. Це словники і довідники з різних питань, енциклопедії.

Проводячи масові заходи, ми прагнемо добитися, щоб діти любили книгу Найпоширенішою формою роботи по залученню дітей до книги є літературні ігри -, конкурс знавців „Моя держава –Україна”, гра – змагання „Хай із козачка виросте козак”. „По сторінках  улюблених книг”. Літературні  ігри активізують читання дітей, поглиблюють навички самостійної роботи з книгою, розвивають логічне мислення.

Основний  девіз наших заходів навчити дітей радіти книзі і читати її з радістю. Важливо  навчити дитину читати змалечку, але і обговорювати з однолітками. Читаючі діти створюють читаючу націю. Читаюча людина  усвідомлюється , як національна цінність. Дитяче читання Має потребу в захисті та підтримці держави.   Необхідно виділяти кошти на поповнення бібліотек новинками літератури, адже без книг існування  бібліотеки  не можливе.

Звичайно, якщо порівняти  скільки  дітей користувалося бібліотекою  раніше і тепер, то  показники ми отримаємо  значно менші. До недавнього часу  книга була основним джерелом  інформації, популярним засобом дозвілля. А тепер у неї з'явилися могутні   суперники -  телебачення, комп'ютер, гральні автомати. Батьки , а разом з ними і діти багато часу проводять біля телевізорів, віддаючи перевагу екранізованим творам. Якщо  дитині з раннього віку не прищепити любов до книги, вміння нею користуватися, то це неможливо буде компенсувати в майбутньому.

І не дивлячись на вік інформатизації та запровадженням новітніх технологій, ніщо не може зрівнятися з новенькою, яскравою дитячою книжкою, до якої тягнуться  маленькі рученята дитини, і з якої дитина отримує перші знання, знаходить перших друзів, читає перші у своєму житті слова.

 

 

Користувачі нашої бібліотеки  приймають активну участь у Всеукраїнських конкурсах, обласних. Мені  хочеться  назвати  читачів нашої бібліотеки, які прийняли участь у  конкурсах: Всеукраїнський конкурс від журнала „Пізнайко” „Хочу  читати”. Найкращою  була визнана  робота Лазебник Галі. Обласний краєзнавчий конкурс „Мій край вчора, сьогодні, завтра” . Кращою  визнана робота  Лизуна Андрія. Обласна сімейна вікторина „сказки о правде жизни”.Кращою визнана  робота  Максимової Євгенії.

Багато років бібліотечний колектив очолювала Чирва Надія Йосипівна. Передала керівний пост Ткаченко Світлані Володимирівні, яка пропрацювала в бібліотеці більше 20 років – спочатку завідуючою читальним залом потім завідуючою бібліотекою для дітей. Всі працівники залишають частинку свого серця в бібліотеці – їх памятають читачі, їхні діти, які теж є читачами дитячої бібліотеки, памятають молоді працівники, адже  кожна людина залишає після себе добру память.

З 2009 року в приміщення бібліотеки для дітей переїхала бібліотека для дорослих, це було зроблено для економії бюджетних коштів. 

Міська бібліотека розташувалася, розпочалася робота. Було списано біля 5 тисяч книжок, адже розмістити всю літературу в однім книгосховищі було неможливо, велась і внутрішня робота – потрібно було розташувати книжки, виставки, заохотити читачів-дітей, щоб вони мали можливість отримувати якісне обслуговування, щоб вони залишалися нашими читачами не дивлячись на злиття. В однім приміщенні прийшлось розташувати і читальний зал і абонемент, але диті читачі допомогали нам, підказували про розташування книжок або виставок. 

Змінилися працівники – можна сказати «молодий праціник» Коркішко Тетяна Михайлівна (вища бібліотечна освіта), та бібліотекар міської бібліотеки Шкробот Тетяна Іллівна. В серпні 2010 році звільнилася Ткаченко Світлана Володимирівна.  Кермо управління вона передала Коркішко тетяні Михайлівні.

В приміщенні на вулиці Леніна 43, бібліотека проіснувала до грудня 2013 року. Знову рішення сесії про переїзд, на цей раз з метою покращення обслуговування, та якісного збільшення  бібліотечних послуг міська бібліотека для дітей переїхала в приміщення ЗОШ № 2, на третій поверх. Знову кропітка робота по розташуванню фондів, розташуванню абонемента та читального залу – адже зараз все це потрібно розмістити в окремих класах . Бібліотека отримала три класи, один клас – це абонемент та його книжковий фонд, другий клас – це читальний зал і теж його фонд ну а в третьому класі розмістилися  дві завідуючі та бухгалтер. Окремого книгосховища бібліотека не має, є одне на дві бібліотеки – де знаходяться стелажі з періодикою , та іншими підручними матеріалами. 

Сучасність бібліотеки

 

 

На 10.10.2014 року книжковий фонд бібліотеки становить 14529 екземплярів, з них книжок – 13701. Читачів  - 2007 чоловік, книговидача становить – 29748. 

Бібліотечний колектив складається з трьох працівників: завідуючої – Коркішко Тетяни Михайлівни, провідного бібліотекаря – Слакви Олени Миколаївни, та бібліотекаря абонементу – Логвінової Інни Вікторівни. На пів ставки працюють головний бухгалтер та техпрацівниця.

Не зважаючи на переїзд, на кропітку роботу по розташуванню книжкового фонду бібліотека продовжує працювати та проводити роботу серед дітей-читачів.бібліотека розпочала свою роботу 03 березня 2014 року. За цей час було проведено усний журнал «Іду з дитинства до Тараса»,  було проведено Всеукраїнський тиждень дитячого читання «Книжкова країна», оформлено книжкові виставки «Гордість наша – безсмертний Кобзар»(до 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка), «Світле свято – Великдень», «Чорне крило Чорнобиля» та інші.

Бібліотека продовжує свою роботу, співпрацює з закладами культури (КДЦ, «Дитяча музична школа», спорткомплекс «Авангард»), з загальноосвітніми школами міста, дитячими садками.