Дніпропетровщина бібліотечна


 
Бабайківська філія КЗК «Публічна бібліотека» Царичанської селищної ради 

 

Історія бібліотеки

 На нашій землі книга, бібліотека користується віддавна великою шаною і любов’ю. Історія України невіддільна від історії бібліотек.

Сільська бібліотека в с. Бабайківка почала працювати в 1950 році (зі слів старожилів) і розміщалася в клубі, який було побудовано ще в 1929 році. Це була одна малесенька кімнатка, тому книги видавалися через віконце на дверях. Першою завідуючою бібліотеки була Чала Ганна Петрівна, яка пропрацювала 2 роки, а потім виїхала до Криму на проживання.

З 1952 по 1958 роки бібліотекою завідувала Загорулько Валентина Миколаївна.

В 1958 році бібліотека була перенесена в приміщення Бабайківської сільської ради. В цей час після закінчення Дніпропетровського культурно-освітнього училища прийшла працювати до бібліотеки Черниш Галина Кирилівна. Під бібліотеку в сільській раді було відведено 2 кімнати: в меншій кімнаті знаходився фонд для дітей, а в великій кімнаті – фонд для дорослих та читальний зал.

Також читальний зал був обрядовою кімнатою і тут же в читальному залі 29 травня 1966 року Черниш Галина Кирилівна стала на весільний рушник, потім переїхала жити до с. Прядивка, а до бібліотеки прийшла працювати Лещенко Світлана Петрівна. В 1968 році бібліотеку очолила Копійка Галина Тимофіївна.

Робота бібліотеки була направлена на військово-патріотичне виховання, пропаганду творів Леніна та літератури про нього. Регулярно проводились Ленінські та Жовтневі читання разом з партійними, комсомольськими організаціями, товариством «Знання». Проводились бесіди, бібліографічні огляди.

В 1970 році після закінчення Дніпропетровського культурно-освітнього училища прийшла працювати завідуючою бібліотекою Пащенко Таміла Іванівна, яка любила і знала свою справу. Бібліотека вела широку пропаганду матеріалів з’їздів та Пленумів ЦК КПРС і ЦК КП України, пропаганду літератури серед дітей на допомогу засвоєння шкільної програми, виховувала почуття радянського патріотизму, пролетарського інтернаціоналізму, комуністичного ставлення до праці. Бібліотека неодноразово нагороджувалася Почесними грамотами обласного управляння культури, районного відділу культури, райвиконкому. 

З 1970 року в бібліотеці працює 2 працівника, з них - бібліотекарем Свергун Лідія Іванівна.

В 1973 році бібліотеці було присвоєно почесне звання «Бібліотека відмінної роботи», в цей же час при бібліотеці працює клуб «Червона гвоздика» по інтернаціональному і патріотичному вихованню читачів.

В 1975 році на кошти колгоспу «Україна» було побудовано двоповерховий Будинок культури. Бібліотека переходить в нове приміщення. На 2 поверсі 2 просторі, світлі кімнати загальною площею 165 кв. м. Одна кімната для дитячого фонду, друга -  для дорослого фонду з читальним залом.

Багато книг та періодичних видань одержувала бібліотека за рахунок коштів правління колгоспу «Україна».

З 1977 року завідуючою бібліотекою стає Свергун Лідія Іванівна, висококваліфікований спеціаліст, знавець своєї справи.

Бібліотека постійно ставала переможцем соціалістичного змагання, на базі бібліотеки проводились школи передового досвіду: по пропаганді довідково-бібліографічних знань та інформаційній роботі; по формуванню, організації і збереженню бібліотечних фондів.

В ці роки масово-політичну і культурно-освітню роботу бібліотеки безпосередньо було перенесено в польові стани, тракторні бригади: проводились бесіди, огляди новинок літератури. Червоні кутки на польових станах забезпечувалися пересувними бібліотечками, свіжими газетами і журналами.  Щоденно висвітлювалися хід соціалістичного змагання тракторних агрегатів, випускалися бойові листки, «блискавки», «щити».

В 1979 році відбулася централізація сітки бібліотек, Бабайківська бібліотека стала філіалом № 2 Царичанської централізованої бібліотечної системи.

  До 2001 року поряд з завідуючою бібліотекою Свергун Лідією Іванівною працювали:

-                     Єва Валентина Федорівна

-                     Присядько Алла В’ячеславівна

-                     Данильченко Світлана Миколаївна 

-                     Маляр Таміла Іванівна 

-                     Сліпкань Олена Володимирівна

-                     Портянка Наталія Миколаївна

-                     Савран Світлана Дмитрівна

-                     Шмалій Тетяна Михайлівна.

З 2001 року в бібліотеці працює 1 працівник.

Восени 2006 року по переводу до Бабайківської сільської бібліотеки прийшла працювати Портянка Антоніна Миколаївна (до цього 27 років працювала завідуючою Новостроївською сільською бібліотекою).

Бібліотека сьогодні є центром збереження і розвитку національної культури, формування та задоволення інформаційних потреб читачів, поглиблення знань та організації змістовного дозвілля, центром задоволення потреб, пов’язаних із застосуванням та самоосвітою особистості і є гарантом прав людини на безоплатний доступ до інформації.

У читальному залі можна працювати з довідковою літературою, ознайомитися з цінними виданнями, газетами та журналами.

В бібліотеці широко розкрито фонд краєзнавчої літератури під назвою «Край мій – барвисте Приорілля», окремо в бібліотеці є куточок письменника-земляка Івана Андріановича Багмута, в якому зібрано багато його особистих речей. 

Бібліотека працювала за цільовою бібліотечною програмою «Край мій – гордість моя» (2008 – 2009 рр.) та створила фундаментальну історію села на 310 сторінок з фотографіями та документами.

В 2008 році на базі бібліотеки було проведено району виїзну творчу лабораторію на тему: «Про минуле заради майбутнього: історія та сучасність рідного краю. Проблеми краєзнавства».

В 2009 році пройшла реорганізація бібліотеки. Бабайківська сільська рада на двадцятій сесії п’ятого скликання від 9 вересня 2009 року за № 781.1/20/У прийняла рішення про створення комунального закладу  культури «Бабайківська сільська бібліотека Бабайківської сільської ради». Бібліотеку продовжує очолювати Портянка Антоніна Миколаївна.

Бібліотека постійно приймає участь у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач року», де її учасники виборюють призові місця: в 2008 році ІІІ місце, в 2011 – І місце.

До послуг читачів бібліотечний фонд, що становить на 1.01.2011 – 13394 екземплярів, з них 11380 книг. Періодичних видань підписано на 500 грн. (8 назв). Сьогодні послугами бібліотеки користується 500 читачів, з них 175 читачів – дітей.