Дніпропетровщина бібліотечна


 
КЗК «Публічна бібліотека» Царичанської селищної ради 

 
Історія бібліотеки

Освіта і бібліотеки на Приоріллі тісно переплелися. Якщо у ХVІI - ХVІІI століттях освіта переважної більшості людей носила практичний характер і здобувалася шляхом перейняття дідівсько- батьківського досвіду, то уже в середині XIX століття у Царичанці на кошти громади було відкрито училище, діяли по селах Приорілля і церковно-приходські школи. У 1897 році на 5,5 тис. жителів Царичанки письменними були 224 чоловіки та 49 жінок.

Події 1917-1920 років призвели до руйнації матеріальної й ідеологічної основ навчання підростаючого покоління. Але органи радянської влади почали швидко і активно відновлювати освітянську галузь. В цей час і були створені хати-читальні, які дали поштовх для утворення в районі бібліотек.

У 1937 році відкрито районний Будинок культури на 45О місць, а при ньому і районну бібліотеку. У 1940 році книжковий фонд бібліотеки у Царичанці нараховував 10 тис. примірників друкованої продукції.  На превеликий жаль, відомостей про перших бібліотечних працівників не збереглося.

           Культурне та просвітницьке життя в районі перервала війна.  Зі спогадів старожилів відомо, що книги бібліотеки переховували в будинках і передавали для читання з рук в руки.

В  1943 році була звільнена Царичанка від фашистських загарбників, і вже у 1946 році була  відновлена робота бібліотеки.

Першою післявоєнною завідувачкою бібліотеки була Васильківська Тетяна Трохимівна. Площа бібліотеки становила 36м.кв. і склад книжкового фонду був різногалузевий.

    А вже в 1947 році було збудоване приміщення районної бібліотеки, як добудова до районного Будинку культури з такими підрозділами: читальний зал, абонемент, дитячий відділ.

З 1952 року районну бібліотеку очолювала Данилевська Марія Аністратівна. В цей час був виділений пересувний фонд бібліотеки, який очолила Плотніченко Ольга Андріївна, яка згодом (у 1962 році) стала завідуючою районною бібліотекою. В обов’язки бібліотекаря- пересувника входило донести книгу в кожну сім`ю, на виробництво. Були створені пересувні бібліотечні пункти на виробничих ділянках: фермах, тракторних бригадах , польових агітвагончиках. Охопленість читанням населення становила майже 75%. Завідуюча читальним залом Дерець Марія Федосіївна постійно проводила масові заходи на виробничих ділянках.

В цей період в Царичанці була побудована середня школа та відкриті початкова і неповна середня. Стала потреба в відкритті районної бібліотеки для дітей. Рішенням райвиконкому в 1952 році була відкрита районна дитяча бібліотека. Першою завідуючою дитячою бібліотекою була Бухтіярова Жанна Максимівна. І в цьому ж 1952 році  прийшла працювати випускниця Дніпропетровського  педагогічного училища Тонкошкур Анастасія Іванівна, яка згодом стала завідуючою районною бібліотекою для дітей. Вона проводила виховну культурно-освітню роботу з підростаючим поколінням до 1986 року, віддавши понад 30  років свого життя великому служінню книзі та прививаючи любов до читання не одному поколінню. 3 нею постійно працювали ентузіасти бібліотечної справи: Пономарьова Олександра Яківна та Штефан Ніна Дмитрівна.

Уже в 196о році книжковий фонд дитячої бібліотеки становив 18 тис. екземплярів, обслужено було близько 1,5 тис. читачів-дітей, видано їм 15 тис. екз. книг.

   З 1969 по серпень 1973 року очолювала районну бібліотеку для дорослих Бормаченко Діна Григорівна. В цей час значно поліпшилось комплектування бібліотечного фонду. Фонд бібліотеки поповнився енциклопедичними виданнями, почали надходити книги «Бібліотечної серії», «Бібліотека світової літератури», «Життя славетних людей», «Бібліотека пригод та фантастики», «Дитяча світова бібліотека», «Світ мистецтва» та інші, які стали неоціненним матеріалом для задоволення запитів читачів бібліотеки.

В 1973 році завідувати районною бібліотекою для дорослих стала Журбенко Любов Миколаївна, яка була беззмінна на посаді директора районної бібліотеки, а згодом  працювала директором централізованої бібліотечної системи до 1997 року. Під її керівництвом колектив домігся значних зрушень у справі національного відродження та організації змістовного обслуговування населення книгою.

1979 рік був переломним роком в розвитку бібліотек району. Відбулася централізація сітки бібліотек, куди ввійшли 2 районні бібліотеки та 34 сільські бібліотеки-філіали.

          На період централізації бібліотечна система нараховувала 68 бібліотечних працівників, з яких 72% були професіоналами, з великим досвідом роботи, ентузіасти бібліотечної справи. Більше 20 років працювали при централізації спеціалісти районної ланки:

Шипко Галина Іванівна, Шаровська Наталія Олександрівна, Носенко Людмила Яківна, Мельник Зінаїда Петрівна.

На початок централізації прийшли і молоді спеціалісти: Постольник Ніна Олексіївна, Байбуз Алла Іванівна. Також приступили до роботи випускники шкіл, які заочно закінчили бібліотечні навчальні заклади і згодом стали професіональними спеціалістами своєї справи: Палій (Костенко) Людмила Володимирівна, Миндря Ірина Володимирівна, Лях Любов Василівна, Губар Неля Володимирівна.

        Директором ЦБС була призначена рішенням виконкому районної ради Журбенко Любов Миколаївна.

   Централізація сприяла поліпшенню складу книжкових фондів їх активному використанню, покращенню матеріально-технчної бази бібліотек.

В 1982 році відкрито нове приміщення районного Будинку культури, що дало можливість створити умови роботи центральної районної бібліотеки. Зміцнювалась матеріальна база всіх структурних підрозділів: розширилось приміщення абонементу, читальний зал був переведений в приміщення тільки- но побудованого Будинку культури. Було організовано відділ організації і використання єдиного фонду ЦБС. У читачів району популярністю користувався міжбібліотечний абонемент, який давав змогу замовляти і користуватися фондами бібліотек Міністерства культури. Було замінене практично все бібліотечне обладнання, 100% бібліотеки  були телефонізовані, більшість мали телевізори, магнітофони, програвачі.

До послуг жителів Царичанки — світлий читальний зал на 40 місць з широко висвітленими книжковими виставками, абонементний зал з відкритим доступом, літературна вітальня, методико-бібліографічний відділ, центральна дитяча бібліотека з абонементом та читальним залом, для більш віддалених населених пунктів Царичанки відкрито пункт видачі с.Дубово.

      У 90-х роках історія бібліотек набула нового змісту. Це час відродження духовності, національної культури, повернення почуття українця-патріота. Люди потягнулися до української книги, поетичного слова про Україну, історії рідного краю. У цьому плані працюють усі бібліотеки району

   В травні 1992 року в зв’язку з утворенням Петриківського району сітка бібліотек району зменшилась на 14 одиниць і становила: 2 районних бібліотеки,  18 сільських бібліотек-філіалів. Проведено інвентаризацію бібліотечних фондів бібліотек системи.

В травні  1997 році  Журбенко Л.М. стає начальником відділу культури райдержадміністрації, а директором ЦБС призначається Костенко Людмила Володимирівна, яка до цього більше десяти років працювала заступником директора по роботі з дітьми. На посаду заступника директора по роботі з дітьми переходить працювати Чорна Ніна Олексіївна. Методичну роботу в районі очолює провідний методист ЦБС Постольник Ніна Олексіївна.

Ринок диктує свої умови для бібліотек. Йде пошук нових форм роботи. В районній  бібліотеці  запроваджуються платні послуги. Кошти, вилучені від платних послуг, використовуються на придбання книг та періодичних видань.В останні роки бібліотечна система потерпіла  значні зміни. В зв’язку  з розмежуванням фінансів, відбулася децентралізація сітки бібліотек в районі. Рішенням Царичанської районної ради від 23.12.2009 року №271-30 створено комунальний заклад культури «Царичанська районна бібліотека» Царичанської районної ради. Реорганізована районна бібліотека для дітей, вона стала входити до складу районної бібліотека, як структурний підрозділ( дитячий відділ).Значна кількість сільських  бібліотекарів переведена на неповний робочий день.

На даний період в районі нараховується 18 бібліотек: районна бібліотека та 17 сільських бібліотек. Склад бібліотечних працівників району нараховує 27 чоловік, з них в районній бібліотеці працює 9 чоловік.

 
Бібліотека сьогодні:
 
• бібліотечний фонд –
• користувачів –
• з них юнацтва –
• книговидача –
• періодичні видання –

Система каталогів і картотек:
 
ü алфавітний каталог;
ü систематичний каталог;
ü картотека актуальних матеріалів;
ü краєзнавчий каталог.

Відділ обслуговування  для дорослих користувачів

     До послуг читачів - книги (близько       тис.) та періодичні видання (понад      назв), які експонуються на книжкових виставках, переглядах літератури, під час проведення Днів інформації, періодики, Днів знань , екологічних тижнів та ін. Працівники відділу за бажанням користувачів забезпечують їх регулярною оперативною інформацією про літературу з різних галузей знань.  Бібліотекарі, які працюють на обслуговуванні користувачів, виступають сьогодні у ролі посередників, провідників в масиві джерел інформації і шляхів її отримання. Тому працівники відділу прагнуть не тільки задовольнити інформаційні потреби користувачів, але і формувати ці потреби, сприяти їх виявленню

• Абонемент обслуговує користувачів віком від 15 років.
Для них щомісяця експонуються книжкові виставки, які розкривають найбільш актуальні теми різних сфер життя.

Читальний зал представляє документально-інформаційні ресурси універсального змісту. Щорічно до читального залу надходить

74 назви періодичних видань. Тут організовується та проводиться робота  по популяризації

книг: літературні години, вечори. При читальному залі діє Літературна вітальня та жіночий  клуб «Орхідея»,де зустрічаються майстрині народної творчості, проходять засідання, круглі столи, майстер - класи,  діє інформаційний центр «Влада інформує».

      До послуг користувачів - багатий довідково-енциклопедичний фонд, краєзнавчі видання. Тут  користувачі  цікаво проводять свій вільний час, спілкуються з ровесниками, письменниками, цікавими людьми,  беруть участь у різноманітних конкурсах, вікторинах та інших цікавих заходах.

Дитячий відділ

       Працівники відділу  працюють творчо над задоволенням різноманітних читацьких запитів, впроваджують багато різних інноваційних форм роботи. При дитячому відділі діє клуб за інтересом «Лісовичок».

       В практику роботи з дітьми активно впроваджується така форма як «Бібліотека іде в люди». Багато цікавих заходів проводиться біля дитячих майданчиків, в парку, біля пляжів.

Методичний відділ

        КЗК « Царичанська районна бібліотека» є  методичним центром для 17  сільських бібліотек Царичанського району. Методист надає методичну і практичну допомогу бібліотекам району, здійснює вивчення, узагальнення і впровадження в практику роботи передовий бібліотечний досвід. Сприяє підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників шляхом проведення семінарів, майтер-класів, виробничих нарад на базі районної бібліотеки та сільських бібліотек.   На допомогу  бібліотекам району видаються: методико-бібліографічні   буклети з циклів "Літературне краєзнавство", "Письменники - земляки",інформаційні випуски про кращий досвід роботи та інші.

        Бібліотекар  по комплектуванню  формує книжкові фонди бібліотек, проводить передплату періодичних видань, займається обробкою нових надходжень літератури.

     23 травня  2014 року в рамках програми губернатора Дмитра Колєснікова та проекту Дніпропетровської обласної організації ПАРТІЇ РЕГІОНІВ «Слов'янська єдність» на базі  КЗК «Царичанська районна бібліотека»  відбулося урочисте відкриття Центру слов'янської писемності та культури «У слов'янській єдності - перспектива майбутнього».

       Відкриття центру приурочене до 1150-річчя слов'янської писемності, основу якої заклали найвідоміші християнські  просвітителі Кирило та Мефодій.

      У 2013 році  КЗК «Царичанська районна бібліотека» Царичанської районної ради стала одним із переможців конкурсу програми Бібліоміст «Організація нових бібліотечних послуг на основі вільного доступу до Інтернет» і отримала  сучасну комп’ютерну техніку, завдяки якому користувачі книгозбірні отримали можливість безкоштовного доступу до всесвітньої мережі Інтернет.

Пріоритетними  напрямками  роботи  районної бібліотеки є:

Ø удосконалення форм бібліотечної роботи

Ø розвиток творчих здібностей читачів, активності користувачів у конкурсах, масових заходах, засіданнях клубів за інтересами

Ø краєзнавча робота

Ø робота по популяризації здорового способу життя ( цільова бібліотечна програма « Бути здоровим- модно, престижно,корисно»)

Ø безперервне професійне навчання бібліотечних кадрів.

       Сьогодні бібліотека є провідником бібліотечної політики в районі. Трудові будні її переплітаються з творчим пошуком колективу завжди бути потрібним читачам, оперативно доносити інформацію, створювати  для них комфортні умови в роботі з книгою.

    Пройде небагато часу і стане історією сучасний період розвитку мережі бібліотек Приорілля.  Проте, незважаючи  на складність нашого буття, бібліотеки району будуть завжди відкриті для читачів, популяризуватимуть безцінні скарби людської думки, надбання науки, культури та мистецтва.