Дніпропетровщина бібліотечна


 
КЗК "Лобойківська сільська бібліотека" 

 
 Історія бібліотеки

  Кожне місто, район має свою власну історію і прагне зберегти і примножити її. Сьогодні ми з глибокою повагою вимовляємо слово «бібліотека», вкладаємо в нього особливий зміст. І це з повним правом, бо Лобойківська сільська бібліотека має свою  славну історію.

          Бібліотека створюється не за один день і не за один рік. Історія створення Лобойківської бібліотеки бере початок у далеких 40-х роках.

          Часи революції і громадянської війни не відтворюють діяльність бібліотеки. Є тільки згадка, що в 1922 році була відкрита хата-читальня, яка відігравала велику роль у ліквідації безграмотності.

Організаторами хати-читальні були Роман Вишницький та Кирило Демченко. Комсомольці активно боролися за ліквідацію неписьменності серед населення, половина якого була неграмотним (

Зі спогадів Четверик Раїси Мартинівни, вчителя історії Лобойкіської 8-річної школи , газета Дніпровська зоря 2 червня 1966р).

          Далекий 1948 рік. Недавно відгриміли залпи Великої Вітчизняної війни. Країна відроджується з руїн, налагоджується мирне життя, будуються заклади культури, школи, люди тянуться до знань, до прекрасного. 19 травня 1948 року була заснована Лобойківська сільська бібліотека з книжковим фондом 470 екземплярів книг.

          Засновником бібліотеки була Лобойківська сільська рада. Розміщалась вона в коридорі сільської ради в одній шафі, де були зроблені полки для книг. Нелегкі то були роки: працювати доводилось у непристосованому приміщенні, з малим книжковим фондом і недостатньою кількістю періодики. Та люди, які пережили війну, були раді і такій можливості почитати книгу. Прийняли бібліотеку в 1951 році з книжковим фондом 1650 екземплярів книг.  З 1952 року бібліотека розпочала комплектуватись літературою з бібколектора. Книги надходили з обласної  наукової бібліотеки м. Дніпропетровська в районний відділ культури і згідно з наказом розподілялись по бібліотекам. Кожна бібліотека вела інвентарні книги.

В 1952 році сільська рада переїхала в нове приміщення і одну кімнату виділила бібліотеці, а будівельна бригада поробила відповідні стелажі для книг ( Зі спогадів Очеретяного Григорія Гордійовича).

          В 1953 році з травня по липень місяць в бібліотеці працювала Бондар Валентина Максимівна.

          В липні місяці 1953 року бібліотеку прийняла Зозуля Віра з фондом 3000 екземплярів книг. Вона працювала до 15 вересня 1954 року,  а далі – вийшла на пенсію.

В цей час, закінчивши 10 класів, прийняла бібліотеку Головаха Катерина Полікарпівна з фондом 4500 екз. книг. В 1955 році вона вступила в культосвітній технікум на бібліотечне відділення, в 1957 році закінчила його.

 Про цю завідуючу бібліотекою треба говорити окремо і багато.В пам’яті односельчан вона залишилась завжди з книгами, які кожний день доносила  до людей. Катерина Полікарпівна частину свого робочого дня проводила в трудових колективах. Йшла на ферму, в ланку, в цех з новими газетами, книгами та журналами. Займалася вона не лише бібліотечною роботою, а й була активістом у селі . До її зауважень і порад прислуховувались не лише односельчани, а й керівництво села та колгоспу. Часто виступала на зібраннях односельчан,  її думку  цінили.  З душею підходила до кожної людини, вислуховувала її, а якщо мала можливість, то допомогала чи давала пораду. В ії трудовій книжці два записи: прийнята на роботу та звільнена в зв’язку з виходом на пенсію.

Історія 60-х років – це історія становлення не тільки сільської бібліотеки, а бібліотечної справи в районі. Приклубні бібліотеки в 1961-1962 роках переводяться в сільські. Зі слів Головахи Катерини Полікарпівни, в 1958 році колгосп „Більшовик” заснував свою профспілкову бібліотеку, яка розміщалась в кімнаті при сільському клубі. Вона працювала у профспілковій бібліотеці  в вечірні години майже 2 роки, а потім цю бібліотеку перевели в сільську. Лобойківька бібліотека спочатку відносилась до районного відділу Петриківського району, потім перейшла в Царичанський район, а згідно наказу №16 від 03.02.1965 року Президіума Верховної Ради УРСР переведена в Дніпропетровський район.  

          В 1968 році було збудовано нове приміщення для сільської бібліотеки.

Бібліотека займала три просторі кімнати: абонемент, читальний зал та кімната юного читача. Читачів обслуговував читальний зал та абонемент. Відділ культури закупив нові стелажі, читальні столики і книжкові вітрини. Книжковий фонд бібліотеки поступово розширювався. Радгосп „Більшовик” виділяв періодично культфонди на придбання літератури. 30 відсотків надходило суспільно-політичної літератури, 50-художньої літератури. Кількість читачів збільшувалось. Бібліотека перейшла на відкритий доступ для людей( організовувались пересувки, пункти видачі літератури на виробничих ділянках радгоспу), книга доходила до кожної сім’ї.

          Бібліотеки району активно включилися в рух за звання «Бібліотека відмінної роботи», спрямований на кращу організацію всієї бібліотечної діяльності, повсякденну пропаганду книги безпосередньо в трудових колективах, цехах, фермах, бригадах. В 1969 році нашій бібліотеці було присвоєно звання „Бібліотека відмінної роботи”.

          Дніпропетровська обласна бібліотека описувала передовий досвід  Лобойківської бібліотеки по інформаційній роботі серед спеціалістів сільського господарства.

          Для поліпшення обслуговування книгою і наближення її до читача в 1975 році бібліотеці дали ще одну штатну одиницю. В бібліотеку прийшла працювати Ромахло Євдокія Яківна, яка віддала бібліотечній справі 21 рік.

          В 1976 році Катерина Полікарпівна виступала на Дніпропетровському обласному радіо, з метою пропаганди передового досвіду Лобойківської бібліотеки.

          В 1979 році радгосп „Більшовик” збудував в селі новий будинок культури, де за проектом розміщалась і бібліотека.

          В 1984 році на базі Лобойківської сільської бібліотеки проводився обласний семінар. За досягнення в роботі її колектив був нагороджений телевізором.

          13.12.1991 року Лобойківська сільська бібліотека переведена у новостворену  Петриківську ЦБС, згідно наказу Верховної Ради України       № 1981-XII від 13.12.1991 року.

          З огляду на історію розвитку бібліотеки та бібліотечної справи видно, що самого великого розвитку Лобойківська сільська бібліотека досягла під час перебування її у складі відділа культури Дніпропетровського району.  За ці роки покращилася матеріально-технічна база та зміст популяризації літератури. Збільшилося поповнення  бібліотечних фондів новими  книгами.

          На початку 90-х років до фонду бібліотеки щорічно надходило до 1500 примірників нових документів. Під час комплектування книжкового фонду враховуються потреби народного господарства села, галузей науки і культури, попит на навчальну літературу і книги для самоосвіти. Велика увага приділяється комплектуванню видань з історії України, творів українських авторів. Збираються різні види  друку: книги, журнали, газети, інформаційні видання, ноти. Крім того, є фонд грамплатівок, діафільмів, слайдів. Широко представлена виробнича, навчальна, офіційна література. Фонд бібліотеки поповнюється новими довідковими, енциклопедичними, учбовими документами. Зростає кількість звернень сільських жителів до книгозбірні. На 01.01.1991 року книжковий фонд для дорослого населення складав 17577 екз.книг, для дитячого населення 4866 екз.книг.

          Бібліотека 90-х років відрізняється зміною поглядів на пропаганду самої бібліотеки, вводяться елементи маркетингу. Першочергова увага приділяється рекламі.  Популярними серед читачів становляться такі стенди, як «Бібліотека – скарбниця знань», «Кращі читачі бібліотеки», «Бібліотека виписує … періодичні видання», «Бібліотека пропагує».         Вводяться формуляри почесних читачів. Популярними серед відвідувачів стають такі форми роботи, як бенефіс читача, конкурс сімей-ерудитів, літературні вечорниці, літературні посиденьки. Працюють клуби за інтересами „Господарочка” та „Золотий клубок”.

          У 2000-2005 роках бібліотечна справа розвивалася у новій суспільно-політичній і економічній ситуації. Бібліотека залишилась вільним джерелом отримання інформації, єдиним місцем, де гарантується безкоштовність додаткової освіти та проведення дозвілля. У 2000-2005 роках в Лобойківській сільській бібліотеці відбулися зміни в якісному складі читачів – з’явилися нові групи користувачів: державні службовці, правники, почала формуватися група підприємців. Значно збільшилася кількість студентів, молоді, тому за п’ятиріччя значно підвищилася роль сільської бібліотеки в забезпеченні пізнавальних, дозвільних і комунікативних потреб користувачів, особливо юнацтва та молоді.

          Бібліотека в даний час виступає не тільки як інформаційний центр, а й центр дозвілля читачів. Про це говорять такі заходи:  зустрічі з людьми похилого віку «Чи легко бути людиною похилого віку?» і  «Я хочу розповісти», конкурсно-розважальні заходи: фольклорне свято «У різдвяну ніч», літературні вечори «Чарівний світ кохання»,  конкурс сімей-ерудитів «Від роду до народу», вечір-зустріч «Війна відгриміла, та пам’ять жива», конкурс юної леді, бенефіси по творчості письменників.

         За роки  існування Лобойківської бібліотеки значний внесок у зібранні краєзнавчих матеріалів з історії села, звичаїв, традицій, обрядів, їх збереженні та розвитку зробили іі працівники. Бібліотека організувала краєзнавчий куток, в якому зібрано вишивки та стародавні предмети домашнього вжитку, що доповнюють фонд краєзнавчої літератури.      Батьківщина для кожного починається з рідної домівки, чистої роси, материнської пісні, рідної мови. Щоб по-справжньому любити свій край, треба його добре знати, і саме такі знання є своєрідним містком, що єднає покоління. Враховуючи інтерес відвідувачів до подій минулого, бібліотекою ведеться кропітка пошукова робота, основою якої є вивчення історії села, історії бібліотеки, відродження імен визначних діячів краю, збирання легенд, переказів старожилів тощо. В результаті цієї роботи зібрані унікальні  матеріали з історичного минулого та сьогодення Лобойківського села, його  звичаї, традиції, які   вміщені в альбомах «Історія села Лобойківка», «Історія бібліотеки». Пошукова краєзнавча робота продовжується, доповнюються спогади про «Голодомор 1932-1933 років», оновлюється база даних «Народні умільці Лобойківки».

          У зв’язку з 75-роковинами Голодомору на Україні та з метою вшанування пам’яті жертв Голодомору у бібліотеці проведений вечір пам’ті «Українська трагедія 1932-1933 років», організована зустріч з очевидцями Голодомору.

          Відродженню народних звичаїв, родинних традицій, зміцненню зв’язків між поколіннями сприяють заходи, які проводяться за листком народного календаря впродовж року. Наприклад, благодійне свято «Через поле, через гай, іде наш Лобойківський Святий Миколай», народознавча година «Ой на Івана, тай на Купала», краєзнавча  подорож «Вулицями рідної Лобойківки», конкурс на краще виконання колядок «Від хати до хати йдемо колядувати». Бібліотека активно залучає до народної творчості читачів-дітей. Їх безпосередня участь у національних святах виховує любов до рідного краю, до землі своїх предків, до рідної мови, України.

Одним з пріоритетів діяльності бібліотеки є виконання соціальної і гуманістичної функції, а саме: робота з користувачами похилого віку, самотніми громадянами, людьми з особливими потребами. З метою подолання їх замкнутості, забезпечення самореалізації та інтеграції в громадянському суспільстві щорічно проводиться цикл заходів «Спілкування для душі».

          Вивченню екологічного становища природи Лобойківського краю, формуванню у користувачів належного естетичного та морального ставлення до природного середовища був присвячений  тиждень популяризації екологічних знань «Природа не терпить неточностей і не прощає помилок». В його рамках цікавим був екологічний калейдоскоп «З любов’ю і турботою до природи», в програмі якого відбулись презентація експозиції «В природі все буденне і святкове, і може, просто кажучи, – святе» та екологічна вікторина «Людина і природа».

          Книгозбірня впевнено виступає посередником між місцевою владою та жителями села, забезпечуючи «прозорість» прийнятих нею рішень. Тут створено «Банк пропозицій місцевій владі». У місцевої громади користуються популярністю матеріали з найактуальніших питань сьогодення:  «Охорона здоров’я», «Соціальний захист малозабезпечених сімей», «Запобігання торгівлі людьми», «2010 – Рік ветеранів Великої Вітчизняної війни», «Діти війни», фактографічні дані про діяльність установ, організацій, що діють на території села.

Сьогодні в бібліотеці працює дієвий читацький актив. Пропозиції, зауваження користувачів, задоволення їх запитів аналізуються членами бібліотечної ради, обговорюються в органах місцевого самоврядування з тим, щоб бібліотека працювала так, як того потребують люди.

          В 2008 році на базі Лобойківської бібліотеки пройшов районний семінар на тему „Обдаровані діти”, в ході якого прийняли привітання від колег  з 60-річчям її заснування.

В 2011 році  Макаренко Каріна, перемігши в районному конкурсі, стала учасником обласного дитячого конкурсу „Найкращий читач України 2011 року”.

Лобойківська бібліотека прийняла участь у конкурсі „Поповнення фондів сільських бібліотек”, проекті співпраці бібліотеки з місцевою громадою „Туризм і бібліотека”.

Інтерес до книги і преси постійно зростає. В умовах обмеженого фінансування задовільнити інформаційні потреби користувачів дуже складно. Завдяки використанню маркетингових підходів, технології фандрейзингу бібліотека одержує додаткові ресурсні надходження від спонсорів, благодійників, окремих громадян, центральної бібліотеки.

З плином часу і подій проходить багато змін в державі, суспільстві, а створені бібліотеки залишаються тими маленькими острівками , оберегами культури і духовності свого краю. Вони з року в рік, з покоління в покоління ведуть своїх односельчан від маленького і до зрілого віку країною знань, які черпають з книг. Збирають і зберігають матеріали з історії краю, природи, вироби народних умільців, несуть інформацію про все, що відбувається в  державі і світі.