Дніпровський район


 
Центральна районна бібліотека КЗ "Дніпровська ЦРБ" 

 
Історія бібліотеки

                За ініціативою голови Підгородненської селищної ради Євдокії Таран у 1947 році в селищі Підгороднє по вул.Центральна була заснована бібліотека. Першими завідуючими були Жеженко В.Г. і Солодка Н.Х.

                За рахунок колгоспу ім..Молотова для приміщення бібліотеки було придбано «фінський будинок» вартістю 27 тис.крб. За розпорядженням Е.Таран навколо приміщення було засаджено фруктовий сад. Бібліотекарі були частими гостями в червоних куточках тваринників та овочеводів, де велось поза- стаціонарне обслуговування читачів. На урочистих засіданнях, які проводились до державних свят у приміщенні клубу, бібліотекарі готували і проводили огляд книжкових виставок. Не обходили своєю увагою хліборобів. Під час збору урожаю зернових культур брали участь у виступах агітбригади на польових станах. Окрім голови сільської ради Е.Таран, допомагав  бібліотеці в матеріальному відношенні голова колгоспу ім..Молотова Сергій Омелянович Кудим.

Директор ЦРБ Катерина Дмитрівна Костюк.

У 1965 році, після заснування Дніпропетровського району, бібліотеці було надано статут центральна районна бібліотека, завідуючої якої стала Скрипник В.І.(1969-1972рр.). У 1973 році директором ЦРБ була призначена Катерина Дмитрівна Костюк, яка пропрацювала в ній до 1996 року. У 1978 році бібліотека була переміщена на вул. Теплична,5 (нині смт.Ювілейне).

Починаючи з 1981 року ЦРБ увійшла в склад «Культурно – спортивного комплексу» створеного у Дніпропетровському районі і приймала участь в проведенні свят: День району, День фізкультурника, конкурсів художньої самодіяльності змагаючих господарств.

У 1989 році в житті центральної районної бібліотеки сталася подія: вона отримала світле  приміщення  на вул.Теплична,31

В 1982 році після закінчення Харківського Державного інституту культури старшим методистом ЦБС стала працювати Галина Іванівна Гарилова. В 1999 році вона була призначена на посаду директора Дніпропетровської ЦБС.

    Бібліотека складається: відділ обслуговування (абонемент і читальний зал, юнацький абонемент, книгосховище), методико – бібліографічний відділ, відділ комплектування та обробки літератури.

В цих відділах працюють: Бантюкова Олена Анатоліївна, Концур Марія Петрівна, Дяченко Оксана Вікторівна,Сотула Тетяна Вікторівна, Прасол Надія Петрівна, Лебедь Тетяна Юріївна, Решетило Вікторія Володимирівна, Мазур – Усік Ірина Сергіївна, Гаврилюк Надія Олександрівна, Володичева Олена Іванівна.

Фонд центральної районної бібліотеки налічує 55578примірників книг, брошур і періодичних видань.

Кожного року працівники ЦРБ обслуговують 3тис. користувачів . Відвідування складає більш ніж 24тис.Книговидача понад 72тис.примірників книг, брошур, періодичних видань. Категорія користувачів: діти, молодь, учні шкіл, студенти технікумів і вузів, службовці, робітники, домогосподарки, пенсіонери і інші.

Починаючи з 2004 року за виділені кошти з районного бюджету було придбано меблі: стелажі, кафедри, столи, стільці, каталожні шафи. Також поступово здійснюється ремонт приміщення і заміна вікон і дверей.

                Працівники бібліотеки приймають активну участь в культурному житті району.

За останній десять років було випущено серію випусків «Я хочу Вам розповісти…», куди увійшли : історія сел.Ювілейне, книга про відомих людей мікрорайону «Від щирого серця про друзів словами…», «Коротка історія сільських бібліотек» (Випуск№1,№2).  Укомплектовано архівний матеріал районної газети «Дніпровська зоря», починаючи з 1969рік по сьогодення. З цих матеріалів кожного року бібліографами видаються: краєзнавчий вісник «Хроніка подій Дніпропетровського району» і «Календар знаменних і пам’ятних дат Дніпропетровського району». Були випущені буклети про місцевих поетів «Надія Таршин» і «Василь Якович Сельментов – народний художник, поет і письменник».

                При ЦРБ працюють: краєзнавчий клуб «Журавка», літературно – музична вітальня «Поезія у музиці» і дитячий театр «Рукавичка» (керівник театрального колективу  провідний методист – Прасол Надія Петрівна), який у 2004 році за розвиток дитячого театрального мистецтва, був нагороджений грамотою Міністра культури України.

Бібліотека має тісний контакт з педагогічними колективами початкової школи №2 і середньої школи №1 селища Ювілейного , для яких проводяться бібліотечні і краєзнавчо – народознавчі  уроки, також організовуються літературні години , конкурси , вікторини.

На протязі останніх 11 років у грудні місяці для дітей молодших класів і учнів ПШ №2 та дитячого садка «Червона шапочка» театр «Рукавичка» організовує новорічні ранки, яких діти чекають з нетерпінням.

Проводяться творчі виставки народних умільців селища Ювілейне. У 2003 -2004 році прошли виставки творчих робіт В.Я.Сельментова і молодої художниці, випускниці Художнього театрального коледжу Ганни Ільїної на тему: «Мистецтво двох поколінь» .

В читальному залі оформляються книжково – ілюстровані виставки за державними, обласними і районними програмами, за Календарем знаменних і памятних дат.

Кожного місяця для бібліотекарів Дніпропетровського району проходять районні семінари, творчі лабораторії , майстер – класи з метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.

На районні семінари запрошуються спеціалісти РДА  і обласних бібліотек. У 2009 році на районний семінар по краєзнавству був запрошений лауреат державної премії Ураїни в галузі науки і техніки, мешканець селища Ювілейного Олег Скрипник.

Колектив бібліотеки на чолі з диретором,  прикладають багато зусиль у своїй роботі для популяризації світової і вітчизняної літератури серед користувачів  свого мікрорайону . Кожна організація і підприємство отримали  візитку ЦРБ «Наша бібліотека запрошує і пропонує».

 В 2010 році в ЦРБ смт.Ювілейне був проведений районний семінар по краєзнавсту «Про минуле заради майбутнього: історія та сучасність раідного краю» присвячений 45-річчю заснування Дніпропетровського району.

Відкрила семінар директор ЦРБ Гаврилова Г.І..

 Провідний бібліограф провела демонстрацію-огляд виставки «Дніпропетровський район: Хроніка подій», до цієї виставки ввійшли : краєзнавчий вісник-бібліографічний покажчик «Дніпропетровський район:Хроніка поді» та ретроспективний бібліографічний покажчик «Я хочу Вам розповісти …» В них відображено історичний шлях Дніпропетровського району за 45 років.

В читальному залі  ЦРБ в травні місяці для учнів 3-х класів ПШ№2 були проведені уроки до дня слов’янської писемності «Апостоли рідної мови»   

 В травні місяці до 65-річниці Великої Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками працівниками ЦРБ у приміщенні районного будинку культури був підготовлений огляд виставки – панорами «У граніті, бронзі, у серцях.

В вересні місяці бібліотекарями відділу обслуговування ЦРБ був проведений  фото-конкурс для всіх категорій читачів «Моя улюблена книга»:

 Завершився семінар  екскурсією в історико-краєзнавчий музей ім..Яворницького.

 У квітні 2011року в ЦРБ для дітей дитячого будинку «Сім’я» бібліотекарі читального залу провели урок з народознавства «Христос воскрес! Усе радіє! Сміється сонечко з небес», на якому діти довідались про вікові традиції підготовки і проведення свята, і отримали подарунки на згадку про цю зустріч.

 Постійно відвідуємо комп’ютерні курси у Обласному тренінговому центрі «Бібліоміст» .

 Протягом  2011 року в ЦРБ діє креативна програма «Я у світі» автором якої є Концур М.П., бібліотекар читального залу.

 За креативною програмою бібліотекар відвідує дитячий садок «Червона шапочка», проводить голосні читання  творів (К.Чуковського, С.Маршака, С.Михалкова), інформхвилинки огляд періодичних видань для малюків на батьківських зборах, літературні ранки.

 У  ЦРБ смт.Ювілейне була проведена година інформації «Шевченківській премії - 50 років» для учнів молодшої школи.

 В травні місяці відбувся районний семінар в приміщенні ЦРБ для бібліотекарів та завідуючих сільськими бібліотеками на тему: «Бібліотека орієнтир в інформаційному полі сучасного читання»

 Відкрила семінар директор Гаврилова Г.І., в план семінару були включені виступи, консультації, поради.

 Завершився районний семінар екскурсією в Дніпропетровський планетарій .

 До Дня Європи у ЦРБ смт.Ювілейне методико-бібліографічним відділом була проведена інформаційна година «Що я знаю про Європейський Союз» для учнів 3-4 класів ПСШ№2. На заході учні ознайомились з Європою та Європейським Союзом і власноруч виготовили прапор Європейського Союзу.

В травні місяці директор КЗ ДЦРБ була запрошена в ДОУНБ на школу керівника менеджера за темою: «Соціальне партнерство як фактор підвищення якості бібліотечно-інформаційного обслуговування місцевої громади».

В ЦРБ смт.Ювілейне для працівників філіалів була проведена творча лабораторія «Соціологічні дослідження в бібліотеках: методика організації та проведення» Відкрила творчу лабораторію директор Гаврилова Г.І.

 З серпня місяця методико-бібліографічний  відділ почав надавати щотижневу інформацію про дати тижня за допомогою електронної пошти у всі сільські, селищні ради Дніпропетровського району.

 В приміщенні ЦРБ були оформлені стенди по інформаційному забезпеченню вільного доступу до правової інформації для всього населення району. Кожний стенд створений на вимогу користувачів. Які наглядно, актуально надають щоденно інформацію, а саме:

 -      «Моє селище Ювілейне»;

 -      «Служба центру зайнятості Дніпропетровського району»;

 -      «Ювілейний селищний центр соціальних служб для сім’ї дітей та молоді»;

 -      Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі;

 -      Дніпропетровське районне управління юстиції інформує;

 -      Пункт Доступу Громадян;

 -      «Календар знаменних і пам’ятних дат»;

 -      «Періодичні видання нашої бібліотеки»;

 -      «Мій рідний край в особах».

 У читальному залі ЦРБ була проведена «Інформ-хвилинка» до Дня Незалежності України для малечі д/с «Червона шапочка».

 Діти дізналися про свою країну та її символи.

 Колектив ЦРБ присвятив до Всеукраїнського дня бібліотек нетрадиційне інформування населення смт.Ювілейне про нові надходження літератури у вигляді «ФЛЕШМОБ», яке проводилось на майдані перед приміщенням бібліотеки. У ЦРБ був проведений бібліотечний урок: «У книжковому королівстві», екскурсія для учнів 1-2 класів ПЮСШ№2. Бібліотекар Концур М.П., розповіла про історію книги, провела експрес-екскурсію по відділам бібліотеки.

У ЦРБ що понеділка на протязі учбового року студенти ІІ курсу бібліотечного факультету Дніпропетровського училища культури проходять учбову та виробничу практику в структурних підрозділах КЗ ДЦРБ

  В приміщенні ЦРБ смт.Ювілейне для бібліотечних працівників району був проведений районний практикум «Алфавітний каталог: організація, ведення, редагування», на якому були практичні консультації по організації та веденню АК за загальним українсько-російським алфавітом. Велись бесіди про проблематику АК в сільських бібліотеках

Методико – бібліографічний відділ разом з читальним залом на замовлення вчителів ПСШ№2 провели бібліотечні уроки для учнів 4 класів на тему: «Каталоги та картотеки». Основною метою було навчити дітей з методикою пошуку книги у фонді за допомогою алфавітного каталогу.

У ЦРБ для більш дорослої аудиторії випускників ЮСШ №1 у читальному залі почали проводитись зустрічі – «День абітурієнта», з представниками ВНЗ м. Дніпропетровська. Виступ Дніпропетровського філіалу Київського національного університету культури і мистецтв проводила заступник декана Мізюк Т.В.

Працівники КЗ ДЦРБ були учасниками Першого регіонального Форуму «Сільські бібліотеки Дніпропетровщини: стратегія поступу в майбутнє», що відбувся в облдержадміністрації, на якому були визначені головні пріоритети сільських бібліотек на 2011-12роки. Були нагороджені почесними грамотами такі працівники: Сотула Т.В. – провідний бібліотекар юнацького абонементу відділу обслуговування ЦРБ, Гончаренко Л.В. – зав.філіалом №5 с.Волоське бібліотекою, Батюта Г.О. – зав.філіалом №3 с.Степове.

Бібліотекарі ЦРБ прийняли активну участь в обласній бібліотечній ярмарці : Презентація-бенефіс: «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Були представлені два стенди- один висвітлював друковані матеріали , а на другому були розміщенні фото «Стоп кадр – один день з життя бібліотек».

В приміщення ЦРБ відбувся святковий захід «Бібліотечний марафон» , який зібрав всіх люблячих та  не байдужих до бібліотеки людей. З привітаннями та подарунками на свято завітали:

-      Голова Дніпропетровської районної ради Примаченко В.В.

-      Начальник відділу культури і туризму Сафронова А.В.

-      Ювілейна селищна рада

-      Соціальний центр дітей сім’ї та молоді

-      Школа естетичного виховання

-      Ювілейна початкова школа

-      Будинок культури

-      Дитячий будинок «Сім’я»

-      Дитячий садок «Червона шапочка»

-      Читачі бібліотеки