Дніпропетровщина бібліотечна

Верхньодніпровський район


 
КЗК "Пушкарівська сільська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

В 1945 році рішенням сільської ради в селі Пушкарівка була відкрита бібліотека. Для бібліотеки було виділено 2 кімнати  в приміщені сільського клубу (де до клубу, ще раніше, була церква). На той період це було добротне приміщення.

Сільська рада відремонтувала клуб. В одній із кімнат розміщувався абонемент бібліотеки, в іншій було книгосховище.

Фонд бібліотеки склався із книг, які випадково збереглися у селян після війни і були передані в бібліотеку для користування.

Книг зібралося біля 500, бажаючих їх читати – 200.

Першим завідуючим був Удовика Семен Терентійович. Він тільки повернувся з війни, втратив руку, мав протез, а тому дали йому роботу, як тоді вважалося, згідно з його здоров'ям. Він був  енергійним, веселим, одночасно  завідував і клубом, і бібліотекою, приймав активну участь в художній самодіяльності,  організовував для селян розважальні заходи.

Працював Семен Терентійович недовго, і в 1950 році передав бібліотеку Романюсі Василю Аврамовичу.

Перші роки було важко працювати: не було комплектування фонду, не           виписувалися періодичні видання, а тому доводилося здійснювати подвірні обходи і просити в селян книги для бібліотеки.

Та поступово країна підіймалася з руїн, відновлювалося її виробництво, багатіла і сільська рада, яка почала виділяти невеликі кошти на придбання літератури.                     

За період   роботи Романюхи В.А. фонд бібліотеки зріс до 1100 книг, кількість читачів збільшилась до 300.

В 1954 році бібліотеку очолила Шепель Віра Кузьмівна. Вона навчалася заочно в Харківському бібліотечному інституті і з великою енергією взялася за бібліотечну справу. Вона багато зробила для розвитку бібліотеки, але працювала недовго, була переведена на роботу в Новомиколаївську сільську бібліотеку, згодом працювала методистом в районній бібліотеці.

Бібліотеку прийняла в 1956 році Гулевська Ніна Олександрівна, неспеціаліст, працювала у бібліотеці до 1958 року.

В 1958 році за направленням обласного управління культури прийняла бібліотеку Воронова Клара Гнатівна (згодом за чоловіком Мельник). Вона працювала добре, читачі її поважали. В 1961 році вона перейшла в районну бібліотеку, а Пушкарівську бібліотеку прийняла  Галькевич Кіра Іванівна. 

Кіра Іванівна мала бібліотечну середню спеціальну освіту, працювала  в бібліотеці довго, до виходу на пенсію.

В 1961 році, коли було створено Дніпродзержинське водоймище, старе село Пушкарівку було затоплено водою, а на горі побудовано нове село. Там був збудований і новий сільський клуб, куди в 1961 році перевели бібліотеку, надавши їй 3 кімнати: абонемент, читальний зал, і невеличка кімната для книгосховища.

К.І.Галькевич  була хорошим, добросовісним, дисциплінованим працівником. За період її роботи на базі бібліотеки неодноразово проводилися районні семінари, виїздні тематичні практикуми. Бібліотека була районною школою передового досвіду з питань диференційованого обслуговування читачів та керівництва читанням. Бібліотеці було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

Середні кількісні показники були такими:

-         70-ті роки: читачів – 2000, книговидача складала 39000;

-         80-ті роки: читачів – 2500, книговидача 50000;

-         90-ті роки: читачів – 1200, книговидача – 25000       

В 1991 році для бібліотеки було виділено додаткову штатну одиницю і з відділу комплектування і обробки літератури центральної районної бібліотеки на цю посаду була переведена Глоба Зінаїда Захарівна.

В 1992 році З.З.Глоба очолила бібліотеку, а бібліотекарем була прийнята Романюха Ірина Вікторівна.

З.З.Глоба була людиною старанною в роботі, комунікабельною. Робота бібліотеки виходила за межі стін приміщення, налагоджувалися творчі стосунки з клубом і школою, проводилися спільні заходи.

Після виходу Зінаїди Захарівни на заслужений відпочинок, завідуючою бібліотеки стала в 1997 році Романюха Ірина Вікторівна.

Це були роки виживання бібліотеки. Комплектування майже не здійснювалося, кількість підписних періодичних видань щорічно зменшувалася, одну штатну одиницю бібліотеки було скорочено.

Кількісні показники знизились.

 



Сучасність бібліотеки

Сьогодні бібліотека обслуговує 600 користувачів, книговидача складає – 9000 примірників, відвідувань – 3000, фонд  – 17600.

Бібліотека розміщена в двох кімнатах: абонемент і невеличка комната для зберігання фонду,  загальною площею  – 72 м2.

         Бібліотека співпрацює з усіма закладами, розташованими на території села; приймає участь в усіх важливих подіях, що відбуваються в місцевій громаді; надає інформаційні та культурно-дозвілеві послуги.

         В бібліотеці створена інформаційна зона з соціальної і правової інформації «Влада – людині», ведуться папки-досьє: «Нове в пенсійному законодавстві», «Захист прав споживача», «Знай свої права» (юридична консультація) та інші.

         На допомогу самоосвіті і освітнім програмам створені постійнодіючі книжкові виставки: «Світ знань відкриває книга», «Нові надходження», «Коли підручника замало», «Незаслужено забута книжка».

         На допомогу профорієнтації молоді оформлена книжкова виставка «Календар професій».

         В бібліотеці ведеться краєзнавча робота: створений краєзнавчий куточок «Стежками рідного краю», постійно поповнюються матеріалами тематичні папки: «Сільське господарство. Економіка села», «Життя видатних людей краю», «Спогади очевидців голодомору 32-33 років села Пушкарівки», «Екологічне досьє краю» та інші; проводяться екскурси в історію «Край славетних історичних традицій».

         До 80-річчя утворення Дніпропетровської області бібліотекою  була проведена презентація книжкової виставки «Дніпропетровщина – перлина України»,  бібліографічний огляд  «Дніпропетровщина – діловий центр України», година спілкування «Наш успіх – успіх України».

         З 2007 року на базі бібліотеки працює клуб  «Надія», мета якого виховувати в підростаючого покоління любов до рідного краю та бережливе ставлення до навколишнього середовища. За ці роки проведено безліч цікавих заходів: еко-акцій «Збережемо красу природи», «Полем... Лісом...  Стежиною...», еко-лекторії «Любіть свій край, свою природу», еко-рейди «Прогуляємося лісом»,  фотопікнік «Нехай земля квітує всюди! Природу збережімо, люди!»,  виховних годин «Екологія: проблеми і надії», конкурс на кращий твір про природу рідного краю «Знай, люби, бережи!», еко-ігри «Жива і мертва вода. Чи правду кажуть казки?», «Світ тварин: що, де, коли?».

         Всі важливі проблеми суспільства знаходять відображення в роботі бібліотеки. Оформлюються книжкові виставки, проводяться заходи до державних свят, видатних дат, історичних подій: «Соборність України: від ідей до сьогодення» (інформаційна година до Дня Соборності), «Дзвони чорнобильські душу тривожать» (година п

00000ам’яті до Дня чорноби

льської трагедії), «Грими набатом 45-й рік!» (година історії до Дня Перемоги), «Живемо за законами держави» (інформаційна година до Дня Конституції), «Моя Батьківщина, красива і вільна, я з нею пов’язую долю свою» (літературна година до Дня Незалежності України), «Нова Україна –  в новій Європі» (інформаційна година до Дня Європи), «Вогняне слово Кобзаря» (літературна година до роковин Т.Г.Шевченка), «Мова наша,  солов’їна» (літературна година до Дня рідної мови) тощо.

         Велика увага приділяється народознавчому напрямку в роботі бібліотеки. Оформлюються книжкові виставки: «Українські визерунки», «Народні звичаї та обряди», святкуються народні свята.

         Проводиться робота серед молоді з популяризації здорового способу життя.: години спілкування «Зі спортом по життю», «Відмовся від шкідливих звичок»  та інші.

         Щороку традиційно бібліотека приймає участь в конкурс «Кращий читач року»;  проводить Тиждень дитячої і юнацької книги; відзначає шевченківські березини; святкує Міжнародний День захисту дітей; проводить літні читання; тижневими заходами відмічається  Всеукраїнський День бібліотек.

         Суспільна думка про діяльність бібліотеки була досконало вивчена в результаті проведення Всеукраїнських громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє»  2012 року.

Пушкарівська громада діяльність бібліотеки оцінила як позитивну,  але всі опитанні хотіли б бачити бібліотеку комп’ютерізованою, з оновленим фондом і наявністю періодики.

         В 2013 році Пушкарівська бібліотека приєдналася до проведення регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», присвяченій 95-річчю від дня народження українського класика літератури і нашого земляка. В результаті компанії бібліотеці вдалося привернути увагу до творчості О.Гончара, сформувати читацький попит на українську класичну літературу, викликати почуття гордості за видатних земляків, популяризувати роботу бібліотеки. 

         Завідуюча бібліотеки Романюха І.В. постійно підвищує свій професійний рівень, відвідує районні заходи з підвищення кваліфікації,  неодноразово нагороджувалася грамотами, подяками за багаторічну плідну працю і відданість  бібліотечній справі.