Дніпропетровщина бібліотечна

Верхньодніпровський район


 
Підлужанська сілька бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Підлужанська сільська бібліотека відкрилась у 1968 році. Перше приміщення бібліотеки – це старий розвалений клуб, що знаходився біля сільської кузні. Завідувала тоді і клубом, і бібліотекою Ніколенко В. Приміщення як такого не було, на сцені за екраном стояли 2 дерев’яних стелажі з 200-300 примірниками книг.

З 1969 року в бібліотеці працювала Прохоренко Л. М.. Кіньми вона перевезла книги в Підлужанський клуб, де було виділено 2 кімнати.

З 1970 року завідуючою  працювала Сахарчук Н. І., яка добре знала свою справу і приклала багато зусиль для збільшення фонду бібліотеки. Пізніше  їй на зміну прийшла Стеблевська Валентина Леонтіївна.

Кількісні показники 70-х років такі: читачів – в середньому 450, книговидача – 10000, фонд бібліотеки – 5000.

3 1976 року і по сьогоднішній день бібліотеку очолює – Гуменюк Любов Миколаївна.

Нею були придбані фільмоскоп, діапроектор. Почала приходити молодь: подивитись фільми, почитати газети, журнали, книжки. Розширювалося коло інтересів колгоспників. Крім спеціальної сільськогосподарської літератури, вони почали знайомилися з науково-популярною, художною літературою, літературою з мистецтва. Завідуюча бібліотекою добре знала всіх читачів, їх прагнення, смаки, нахили. За необхідністю обслуговувала людей надому та за місцем роботи, відкрила   пункт видачі в Тарасівськім клубі, що в сусідному селі, який працював  раз на тиждень.    За допомогою читацького активу проводила конференції, вечори запитань і відповідей, обговорення книг.

Кількісні показники 80-х років такі: читачів – в середньому 500,  книговидача – 11500,  фонд – 10000.

В 1990 році бібліотеку переносять в окреме приміщення.

В 90-х роках бібліотека проводила активну просвітницьку діяльність. Організовувались книжкові виставки, проводилися заходи з  відродження української культури, мови та літератури. Основними напрямками роботи були виховання патріотизму,  любові до рідного краю, українського народу, державних символів і святинь.

Великий вплив на діяльність бібліотеки в 1997 році мало зменшення надходжень нової літератури та періодичних видань.

Кількість читачів бібліотеки поступово почала зменьшуватись.

 

Сучасність бібліотеки

Зараз бібліотека обслуговує 250 читачів, які відвідують бібліотеку протягом року близько 1000 разів, книговидача складає 5000 примірників.

Бібліотека розміщена в будівлі сільського клубу, має 3 кімнати, площею 109 м2. Тісне сусідство з клубом забезпечує додаткову якість масової роботи.

Сьогодні Підлужанська сільська бібліотека – це інформаційний, культурно-просвітницький, дозвіллєвий центр на селі, осередок збереження національної культури, народних традицій, звичаїв, центр спілкування сельчан.

Особливу увагу бібліотекар надає оформленню бібліотеки. Привертають увагу мистецькі виставки творчообдарованих читачів: аматорські вироби, дитячі малюнки.

Яскраво оформлені: краєзнавчий куточок «Краю мій, улюблена земля», в якому зібрані матеріали з історії краю; сприяючи утвердженню української мови на всіх рівнях користування, оформлені виставки «Мови чисте джерело», «Поезії душа жива», «Вічне слово Шевченка»; на допомогу розвитку сімейних відносин, виховання поваги до духовного світу дитини оформлена виставка «Батькам про виховання дітей»;  для хороших господарів,  любителів красивого влаштування свого побуту оформлена виставка «Дім. Сад. Город»; для любителів за читанням провести свій дозвілевий час – виставки книжок «Світ навколо нас», «Гортаючи класику сьогодні», «Фантастика кличе в майбутнє»,  «Ода жінці».

Незважаючи на те, що бібліотекар працює на півставки, не виділяються кошти на передплату періодики, застарілий фонд, відсутнє технічне оснащення бібліотеки, всі визначні події суспільства, все ж таки, знаходять відображення в роботі бібліотеки. До державних і народних свят, історичних подій, пам’ятних днів, ювілеїв видатних людей  оформлюються виставки, проводяться малі форми масової роботи: літературні години, історичні години, години спілкування, перегляди літератури ( «Жнива скорботи» (до Дня вшанування жертв Великої Вітчизняної війни), «Наш дім Європа» (до Дня Європи),  «Жінки, жінки... о, скільки в цьому слові!» (до Міжнародного жіночого дня 8 Березня), «Віра зміцнить наші душі» (до Дня соборності України), «Лунай,  прекрасне наше слово»(до Дня рідної мови), «Мати – символ добра на землі» (до Дня Матері), «Греми набатом, 45-й рік!» (до Дня Перемоги), «Закон і Ти» (до Дня Конституції), «Нема ціни святині дорогій»(до Дня Прапора), «Забелів снігами гай, йде Святковий Миколай», «Дніпропетровщино,  мій краю благодатний! Вклоняюсь низько я твоїй красі» (до 80-річчя утворення Дніпропетровської області) та інші.

Щороку бібліотека бере участь участь у Всеукраїнському конкурсі «Кращий читач року», відзначає Всеукраїнський тиждень дитячої і юнацької книги.

До Всеукраїнського Дня бібліотек протягом тижня проходять заходи: бібліотечні уроки «Бібліотека в нашому житті», «Бібліотека відкриває шлях до знань», «Книга творить людину», акції «Стань читачем бібліотеки сьогодні», екскурсії по бібліотеці «Книжкове царство – мудре господарство», профорієнтаційні бесіди «Є така професія – бібліотекар».

В 2012 році бібліотека приєдналася до проведення Всеукраїнських громадських обговорень  «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», метою яких було визначення ролі бібліотек в суспільстві, виявлення та обговорення проблемних питань в сучасному бібліотечному сервісі.

Бібліотекою було опитано 10% населення громади. Майже всі опитані назвали бібліотеку найважливішою культурною установою села. Серед недоліків в роботі бібліотеки назвали: відсутність періодики, мала кількість  нових надходжень, відсутність технічного оснащення бібліотеки.

В 2013 році в області проходила регіональна компанія «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», присвячена 95-річчю від дня народження видатного класика української літератури і нашого земляка О. Гончара.

Підлужанська бібліотека приєдналася до проведення компанії. 

Вуличними опитуваннями «Хто є Олесь Гончар?»  і анкетуванням «Олесь Гончар у вашому житті» був виявлений рівень обізнаності населення про життя і творчість О. Гончара.

З метою популяризації його творчості були проведені заходи: презентація книжкової виставки «Як син тобі доземно уклонюсь... І в смерті з рідним краєм поріднюсь»,  в рамках акції «Одна книга – одне село» пройшло обговорення книги «Людина і зброя».

В результаті компанії бібліотеці вдалося привернути увагу до творчості О.Гончара,  сформувати попит на твори класичної літератури, підняти престиж бібліотечної професії.