Дніпропетровщина бібліотечна

Верхньодніпровський район


 
КЗК "Дніпровська селищна бібліотека" 

 
Історія бібліотеки


Рік заснування Дніпровської селищної бібліотеки – 1971. Знаходилася вона в бараці – невелика, темна, холодна
кімната,   налічувала  декілька сотен книг. Перших читачів бібліотеки зу­стрічала та обслуговувала Мацьків Любов Василівна.

В 1972 році в бібліотеку прийшла працювати Корінчук Тамара Петрівна –  творча, самовіддана, бібліотекар за покликанням. Під її керівництвом в 1973 році для бібліо­теки було виділено приміщення поряд з селищною радою, де вона знаходиться і по цей день, Тамара Петрівна пропрацювала завідуючою бібліотекою 14 років.

Кількісні показники того часу:

-         70-ті роки: читачів – 2000, книговидача – 40000, фонд – 12000;
-         80-ті роки: читачів – 2500, книговидача – 59000, фонд – 16000.

         У 80-90-х роках в бібліотеці працювали люди доброзичливі, турботливі, сповнені творчих ідей, закохані в книгу: Пшиченко О. М., Лобацевич Н. Л., Янсонс Н. І., Забродченко О. Д., Пойда О. І., Заніздра С.Д., на дитячому абоне­менті бібліотеки завжди привітно чекали своїх маленьких читачів: Шепель Л. В., Курганська С. І., Мотико Т. Д., Лисенко В. О.

Наприкінці 90-х років бібліотека переживала скруту, недостатність фінансування привело до зниження основних показників: читачів  – 2000, книговидача – 46000,  фонд – 11000; скоротилися й кількість штатних одиниць – від 4-х до 1.



Сучасність бібліотеки

 Бібліотека знаходиться в гарному приміщені, має кімнату для обслуговування читачів та невеличку кімнату для книгосховища (загальна площа 70 м2); обслуговує 1000 читачів, відвідування складають – 5000, книговидача – 14000, фонд близько 18000 примірників.

Бібліотека співпрацює з іншими закладами культури та освіти селища, приймає активну участь в житті громади.

Діяльність бібліотеки спрямована на оперативне задоволення потреб громадян  в інформації, організацію заходів по підвищенню інформаційної культури користувачів.

В бібліотеці створена інформаційна зона  з соціальної і правової інформації «Соціальний захист населення». Ведуться тематичні папки: «Все про пільги», «Пенсійний фонд інформує».

На допомогу самоосвіті і освітнім програмам створені постійнодіючі книжкові виставки-огляди: «Книги, про які говорять», «Шлях до науки», «Явне та неймовірне», «У світі захоплень», «Книги – ювіляри року», «Корифеї української класики».

Бібліотека намагається допомогти молоді з вибором майбутньої професії. На допомогу профорієнтації оформлена постійнодіюча книжкова виставка «Знайди своє покликання», створена тематична папка-досьє «Шлях у професію».

Велика увага приділяється краєзнавству. У бібліотеці оформлений краєзнавчий куточок: «До тебе, краю рідний, земле вічна, ведуть усі стежки, й усі дороги». Поповнюються новими матеріалами тематичні папки: «Селище Дніпровське: історія та сьогодення», «Верхньодніпровщина – сторінки історії», «Роки і люди», «В.В.Щербицький», «Поетична Верхньодніпровщина», «Поетеса краю – В.Савельєва», «Історія Дніпровської селищної бібліотеки».

Проводяться масові заходи з краєзнавства: екскурси в історію краю  («Дніпропетровщина: славетний край» (до 80-річчя створення Дніпропетровської області)), краєзнавчі години, вікторини («Що ти знаєш про селище Дніпровське?»), творчі зустрічі з відомими людьми краю («Давайте познайомимся: В.Савельєва») тощо.

Бібліотека проводить роботу з екологічних питань. Створені папки-досьє «Земля у долонях турботи», «Попіл Чорнобиля», «Голос природи змалку слухаю я». Проводяться масові заходи, такі як екологічний бумеранг «Вода основа життя», природнича  година «Кажани – з родини рукокрилих», поетична година «Земля мовчить і мовчки порина в екологічну прірву незворотньо» та інші.

Бібліотека швидко реагує на всі події, що відбуваються в суспільстві, відзначає державні і народні свята, історичні дати і пам’ятні дні, ювілеї письменників і поетів, оформлюються книжкові виставки, проводяться масові заходи на теми: «Конституція – головний закон держави», «Кулінарні традиції українців», «Голодомор – жнива скорботи», «Медозбірний вулик поезій К.Чуковського»,  «Мово рідна, думо тополина...», «Подорожуємо Європою» тощо.

Популяризуючи роботу бібліотеки серед населення щороку відзначається День бібліотек, проводяться літні читання на галявині, надається допомога в проведені місцевих свят.

З метою вивчення думки громадян про діяльність бібліотеки в 2012 році Дніпровська селищна бібліотека долучилася до проведення Всеукраїнських громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». Вуличними опитуваннями та анкетним методом було з’ясовано: діяльність бібліотеки оцінюється населенням позитивно, бібліотека в селищі має бути, але вона потребує оновлення фонду,  комп’ютерізації та підключення до Інтернету.

В 2013 році Дніпровська селищна бібліотека долучилася до регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», присвяченій 95-річчю від дня народження письменника. В рамках компанії бібліотекою було проведено соціологічне опитування «Чи знаєте Ви Олеся Гончара?», проведені заходи з популяризації його творчості: презентація книжкової виставки «А я пишу Україні!» і фотовиставки «Життєва сила у світлинах» (світлини О.Гончара і його оточення), акція «Якщо Ви не читали – ми йдемо до Вас» (візит до школи з інформаційною годиною), видані і розповсюджені серед населення  інформаційні списоки літератури «Зігріті словом Гончара», «Великі простори життя».

В результаті проведення регіональної компанії бібліотеці  вдалося привернути увагу жителів селища до творчості О.Гончара,  сформувати читацький  попит на класичну українську літературу,  підвищити престиж  бібліотеки.

              Дніпровська селищна бібліотека користуються заслуженим авторитетом серед колег. Її завідуюча Пойда О.І. з душею ставиться до своєї роботи: в бібліотеці панує зразковий порядок; вона систематично відвідує районні заходи з підвищення кваліфікації, постійно працює над  розширенням рівня свого професійного світогляду.