Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Українська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

В селі Українка в 1968 році був збудований будинок культури. В цьому ж році в приміщенні сільського будинку культури було виділено дві кімнати для розміщення сільської бібліотеки. Бібліотека мала назву «Бібліотека профспілкової організації радгоспу «Криворізький». Кошти на книги та передплату журналів та газет виділялись райкомом профспілки сільського господарства. Перша інвентарна книга датована 7 жовтня 1971 роком. Комплектувалась бібліотека в основному творами В.І.Леніна та політичною літературою.

Завідуюча бібліотекою  обслуговувала користувачів не тільки в приміщенні бібліотеки -  вона носила книги на тваринницькі ферми, в майстерні,  на тракторні бригади. Завідуюча бібліотекою збирала людей і читала їм газетні та журнальні статті, уривки з художніх творів. 

Періодичних видань на той час бібліотека отримувала багато -  це «Радянська жінка», «Огоньок», «Здоров’я», дитячі журнали «Барвінок», «Малятко», «Мурзілка» та газети -   «Комуністична правда», «Зоря».

В 1979 році сільська бібліотека ввійшла до складу Апостолівської централізованої бібліотечної системи, та була перейменована в Українську сільську бібліотеку філіал №26.
В бібліотеці окремо виділено фонд літератури для дорослих читачів та дитячої літератури. Відкритий доступ до фонду бібліотеки, його систематично-тематична розстановка враховує смак й уподобання користувачів.   

В радянські часи бібліотека користувалася послугами міжбібліотечного абонемента (МБА) та послугами внутрісистемного абонемента (ВСА). Із фондів інших бібліотек можна було отримати книги, журнали та видання, що надавались у тимчасове користування.
В ці роки пропагувалася література по атеїзму та Комуністичній ідеології. Проводилось обговорення  книг написаних Л.І.Брежнєвим. «Піднята цілина», «Відродження» та « Мала земля». Організувались тематичні вечори під назвою «Комунізм - суспільство без релігії», « Крокує юність ленінським шляхом» . В 1985 році Генеральним секретарем ЦККПРС став М. Горбачов, який розпочав період перебудови. В сільській бібліотеці  організовувались масові заходи на тему  «Перебудова – революційне оновлення Радянського суспільства».

В 1986 році, коли в країні основною формою організації праці став бригадний підряд, в селі Українка були сформовані тваринницькі бригади, бригади по вирощуванню овочів. Завідуюча бібліотекою проводила роботу в цьому напрямку. Разом з активом бібліотеки, завідуючою будинком культури, в червоних куточках на фермах, в овочесховищах, на полях - де людям праці так необхідні,   були свіжі повідомлення, новини, згідно планів організовувались політичні інформації, зустрічі запитань та відповідей, масові та індивідуальні бесіди, під назвами «Слава рукам хлібороба», «Індустріальна технологія вирощування картоплі».

Велику увагу  бібліотека приділяє краєзнавству. В бібліотеці оформлений куток по краєзнавству «Мій рідний край, ти справжній рай на нашій Україні» для найбільш повного відображення літератури про свій край. Це дає змогу користувачам бібліотеки ознайомитись з краєзнавчим фондом, побачити не лише нові матеріали, а й видання минулих років. В цьому кутку зібрано матеріали про історію села та району, відомості про події, що відбувалися в селі, про людей, які зробили вагомий внесок в історію села Українка. І вже хто зайде до бібліотеки, може побачити, доторкнутися до всього цього, почути історію села, побачити виставку вишиванок майстринь села. 

Тут оформлені папки: «Сива давнина», «Наша славне Придніпров’я – наше щастя  і наш край»,  «Поети сонячної Дніпропетровщини»,  «Духовні скарби Апостолівщини».

З 2000 року  завідуюча бібліотекою збирає вірші юних поетів, найкращі з яких увійшли в четверту обласну збірку дитячих поезій «Ластів’ята». Це вірші Л. Коваленко під назвою «Українка», «Моє село», та вірші Ю. Задої «Остарбайтери», «Могила невідомого солдата»  та інші. 

З 2002 року бібліотека   перейшла в підпорядкування Апостолівській міській  раді. Кошти на утримання бібліотеки стала виділяти міська рада, тому бібліотека стала невід’ємною частиною сільської громади.

Села Українка та Новомарʹянівка належить до території Апостолівської ради. І тут вже стало традицією у День працівників сільського господарства відзначати День села. 

Завідуюча бібліотекою щорічно оформляє предметно-документальну виставку «Моє село, серця рідна пристань». Відкриває виставку стенд з дитячими малюнками «Моє село – моя маленька Батьківщина» на цій виставці також представлені роботи майстринь-вишивальниць «Розмаїття візерунків на полотні». Привертає увагу односельців фотостенд  з фотографіями знаменитих людей села, ветеранів війни та праці, героїв Соціалістичної праці. До 15-ї  річниці Незалежності України районною бібліотекою була видана книга  «Мій небесний, мій сонячний край» до неї ввійшли вірші жительки села Українка Н.І. Колочкової. Вона працює вчителем в Українській ЗШ та присвятила вірші рідному селу та   учаснику Афганської війни - інтернаціоналісту Сергію Масло.

В 2012 році проводилось Всеукраїнське опитування «Бібліотека нашої громади: сучасне, майбутнє». Опитування проводила завідуюча бібліотекою в школі, в дитячому садку, пересічних односельчан, користувачів бібліотеки. Опитування допомогло зрозуміти, що бібліотека в селі Українка потрібна, вона надає можливість користуватися літературою усіх галузей  знань. Бібліотека це осередок збереження національної культури народних традицій, звичаїв, центр спілкування односельчан.

В 2013 році бібліотека приймала участь в конкурсі «Найкращий читач 2013 року України». В цьому конкурсі приймали участь учні 6 та 7 класів Української ЗШ. Перемогла Петрик Вікторія. 

В бібліотеці проводяться масові заходи до всіх ювілеїв письменників, одним із таких вечорів був літературний вечір присвячений 95-річчю письменника О. Гончара «Чародій художнього слова».
 

Сучасність бібліотеки

У рамках відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни Українська сільська бібліотека з метою розкрити велич подвигу нашого народу у роки війні, поглибити знання дітей про події Другої Світової війни, виховувати у дітей пошану і повагу до тих, хто ціною свого життя здобув перемогу, захистив рідну землю від «коричневої чуми» та забезпечив нам мирне життя провела ряд масових заходів. Це - літературно - музична композиція  «Поклонимося великим тим рокам», книжково-ілюстративна виставка «Книги, що йшли дорогами війни», виставка творчих робіт дітей «Славі не меркнути, подвигу жити».

В 2015 році в бібліотеці завідуюча бібліотекою провела правознавчий калейдоскоп під назвою «Своєю силою Закони зобов’язані правам» Цитатою цього свята був афоризм «У правосудді не можна відмовляти нікому». Було проведено багато конкурсів «Інтелектуальний штурм», «Знання – сила».    

Вже стало  традицією кожну останню неділю листопада відзначати свято -  день села Українка. В 2015 році це свято проходило під назвою «Моє село – моя маленька Батьківщина». Було організовано святковий монтаж, діти розповідали вірші про село, про тяжку працю в селі, про гарну природу, та людей трударів села. 

Бібліотекар оформила виставку вишитих робіт: рушники, сорочки, серветки, гарні ікони, картини. Народне прислів’я каже: «Без верби і калини нема України». До сказаного слід додати: «І без вишивки» тому, що вишиваний рушник і вишита сорочка давно стали українськими народними символами – оберегами. Гості свята відвідувачі бібліотеки мали змогу помилуватися живописними роботами майстринь-вишивальниць с. Українки: Лисиці З.П., Лукашик Л.В., Каптали Л.К., Кукурузи І.П.. Лукашик Л.В. поділилася з присутніми як вона любить вишивати, що це для неї відпочинок для душі, вона вже навчає вишивати свою онуку Олесю.

В 2016 р. Українська сільська бібліотека приймала участь у Регіональній компанії «Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами». В бібліотеці для учнів 8-9 класів відбувся масовий захід під назвою «Дмитро Іванович Яворницький – історик, етнограф, фольклорист, археолог, краєзнавець, письмнник, академік», це був історичний екскурс. Також була представлена книжкова виставка «Дмитро Яворницький – дослідник козаччини» на виставці були представлені твори Яворницького Д. І. та ілюстровані документальні матеріали про життя та творчу діяльність історика.

На честь свята Незалежності України у бібліотеці провели літературний екскурс «Україна – єдина країна». Бібліотека прикрашена малюнками дітей, карта України, українські краєвиди, Конституцїі України, зображення державних символів, вишиті рушники. Захід був організований у вигляді подорожі просторами нашої держави. Було 5 зупинок: 1). Історичне минуле нашої держави; 2). «Вислови видатних людей про рідний край»; 3). Поетична; 4). «Культура нашої країни» (вікторина); 5). «Побажання моїй Батьківщині». 

Діти висловлювали свої побажання. Основним побажанням для нашої Батьківщини було, щоб у нашій країні панував мир.

Українська сільська бібліотека приймала участь у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач 2016 року». З читачами дітьми – учнями 6-7 класів Української ЗОШ бібліотекар провела І тур конкурсу в бібліотеці, перше місце одержала учениця 7 класу Гуль Юлія.  

Традицією для Української сільської бібліотеки стала щорічна   участь у районному конкурсі «Шевченкові березини». І тур конкурсу проводився в Українській сільській бібліотеці. Діти читали уривки творів Т.Г.Шевченка, розповідали вірші, представляли свої малюнки та авторські вірші. Журі відзначило, що найкраще читала вірші Волкова Владислава – учениця 5 класу Української ЗОШ.  

Бібліотека плідно співпрацює з Українською ЗОШ. Влітку для учнів школи, які відпочивали на літньому оздоровчому маданчику «Сонечко» бібліотекар провела годину здоров’я «Я здоров’я бережу – сам собі допоможу», оформила книжково-ілюстративну  виставку «Згубним звичкам скажи - НІ!». На цю зустріч бібліотекар запросила завідуючу ФАПом Горбот І.А., що розповіла дітям про основи гігієни, про почуття відповідальності за своє здоров’я. Бібліотекар провела з дітьми гру «Правильно – неправильно» про згубні звички, голосні читання «Абетка здоров’я».

Також для дітей які відпочивали на майданчику бібліотекар провела свято під назвою «Лялька-мотанка – Берегиня дому» На святі були присутні діти, вчителі, бібліотекар запросила з м. Зеленодольськ вихователя дитячого садка Шулежко О.М., яка провела майстер-клас по виготовленню ляльок-мотанок. Ольга Миколаївна привезла багато ляльок: лялька-немовля, лялька кувадка, лялька Круп’яничка, лялька Травниця та інші. Діти власноруч зробили собі ляльку, яка виконує бажання, узнали багато цікавого про ляльок, які з давніх-давен виконували роль оберегу.

Плідно співпрацює бібліотека у питанні проведення масових заходів з школою, будинком культури, значно зростають інтереси до проблем бібліотеки з боку місцевої влади.