Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Усть-Кам'янська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Усть-Кам’янська сільська бiблiотека була заснована в 1952 роцi. Спочатку це була кiмната, розташована у конторi колгоспу ім. Ленiна по вулицi Набережнiй. В 1953 роцi бiблiотека була перенесена до    невеличкої хатинки, яка мала  дві кiмнати, в однiй кiмнатi знаходилася пошта , а в другiй -  бiблiотека, називалася вона в той час "хата-читальня".

Першi книги, якi були занесенi до  iнвентарноi книги №1 – це були книги росiйських та українських авторів: И.С.Тургенєв, Iван Ле, Iван Франко, Н.Некрасов, Н.Незрин. Книжковий фонд був невеликий. Першим біблiотекарем була  Мирошниченко Олександра Iванiвна -  вчитель за фахом.

В 1965 роцi в селi Усть-Кам’янка по вулицi Ленiна  був збудований  сiльський клуб. Одну iз кiмнат видiлили пiд бiблiотеку, поруч в сосiднiй кiмнатi знаходилась радгоспна контора.

З 1966 року фонд Усть-Кам’янськоi сiльськоi бiблiотеки збiльшився, кiмнату, де була радгоспiвська контора,  видiлили пiд бiблiотеку, там була обладнана кiмната  юного читача.
В 1966 роцi прийшла в бiблiотеку Власюк Катерина Андріївна, яка вiддала роботi завiдуючої понад 40 рокiв самовiдданої,  наполегливої працi.

Бiблiотека обслуговувала  на той час 500 читачiв, пропагуючи вiйськово-патрiотичну, естетичну та природничо-науково лiтературу. Бібліотекар проводить уснi журнали, читацькi конференцii,  тематичні вечори, дитячі ранки.

Один раз на тиждень бібліотекар відвідувала молочно-товарну ферму, носила  книжки, журнали та газети. На фермi була кiмната вiдпочiнку i там для доярок проводилися бесiди та голоснi читання, обмінювались  книги.

Пiд час весняно-польових робіт та збору урожаю, бібліотекар  вiдвiдувала польовий стан.  Там пiд час обiдньої перерви для механiзаторiв проводилися  бесiди, огляди газет та журналів. Пiд час жнив випускали бойовi листки, де висвітлювали успiхи комбайнерiв за  кожен  день. Бойовi листки вивішувалися бiля сiльського клубу та бiля радгоспної контори.

В 1979 роцi Усть-Кам’янська сiльська бiблiотека ввiйшла до Апостолiвської централiзованої бiблiотечної системи i стала називатися Усть-Кам’янська сiльська бiблiотека фiлiал №23.  Весь книжковий фонд району був до послуг кожного читача.

В 1980 Ленiнська сiльська рада видiлила Усть-Кам’янській сiльській бiблiотецi телевiзор та радiопрогравач для покращення обслуговування користувачiв.

В ці роки вся робота була спрямована на пропоганду правових знань, проводились ленiнськi читання, читацькi конференцii. З метою патрiотичного виховання, бiблiотека органiзовувала вечори-зустрiчi iз вдовами.
В тi роки бiблiотекарi вивчали передовi досвіди та втiлювали iх в життя. Бiблiотекар вела "Щоденник бiблiотекаря", де велися записи про всю виконану   роботу.

Бiблiотека нiколи не стояла осторонь вiд полiтичних подiй, що вiдбувалися в країнi i, в залежностi вiд вимог часу, змiнювались форми та  напрямки роботи. Вводяться новi форми роботи:  екологiчнi читання, години цiкавих повідомлень тощо. Проводяться диспути щодо подiй в Чорнобилi, проводиться роз’яснювальна робота про наркоманiю, СНIД. В цi роки бiблiотекар додатково звiтується перед читачами.

Починаючи з 1990 року в бiблiотеках вiдмiняється атеїстична робота, проводиться очищення фондiв вiд ідеологічної лiтератури. З 1 вересня цього року вся документацiя бiблiотеки починає вестися на українськiй мовi, доукомплектовується фонд творами та перiодикою на українськiй мовi.

В 1991 роцi кiлькiсть читачiв зменшується з 500 чит. на 250 чит. Основними функцiями та завданнями  бiблiотеки були і є спрямованiсть на зацiкавленнiсть дiтей до читання, всебiчний розвиток пiдростаючого поколiння, популяризацiя духовної культури, традицiй, фольклору нашого краю.

В бiблiотеці проводяться бесiди з читачами, надається  допомога у виборi книг шкiльної програми, а для користувачів, якi не можуть самi вiдвiдувати бiблiотеку, завiдуюча  обслуговує їх на дому.
Спiльно з вчителями початкової школи  бібліотекар  проводить екскурсiї до бiблiотеки "День вiдкритих дверей". На цих заходах дошкiльнята завжди в захопленнi вiд рiзноманiтностi i великої кiлькості книг.

В  2009 роцi бiблiотека спiльно з клубом проводить свято села "Моє рiдне село". Активну участь в проведеннi свята приймали читачi бiблiотеки  - Iльченко Оля, Яцун Марiя, Калько Iван та iншi.
Щороку бібліотека спільно з клубом   приймають активну участь в святкуваннi  Дня Незалежностi України, яке проводиться в мiстi Апостолове. В цей день кожна  сільська рада  району  встановлює палатку на площi та захищає своє село:  в нiй вивiшуються роботи народних умільців, кондитерськi вироби, вишивка, малюнки, вироби з лози. Цi роботи зробили люди своїми руками з села Усть-Кам’янки.

У 2012 роцi шляхом громадського опитування  на тему "Яку ви хочите бачити нашу бiблiотеку", дослiджено iнтереси рiзних слоїв населення села, їх захоплення. Таким чином бібліотека долучилася до Всеукраїнського  громадського обговорення «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє».

Щороку  Усть-Кам’янська бiблiотека проводить  акцiю "Подаруй бiблiотецi книгу ". Вiдгукнулися на цю акцiю активнi читачi бібліотеки -  Єгорова Оксана, Плевако Тетяна. Сiльська бiблiотека спiльно з клубом приймає участь у масових заходах для жителiв села. До свята 8 Березня вiдбувся концерт, дiти-користувачi бiблiотеки зробили подарунки своїми руками i подарували їх матусям.

У  2013 роцi  бiблiотека разом з  клубом   зiбрали творчi роботи народних умільців  села Усть-Кам’янки, потiм цi роботи  були виставленнi на виставці в мiстi Апостолове  на святкуванні 90-річчя від дня утворення Апостолiвського району. Це  були рiзноманітні роботи:  вишитi картини, плетiння з бiсеру, лози, паперу, а також  кондитерські вироби. 


  
Сучасність бібліотеки

Протягом останніх двох року бібліотека значну увагу приділяла просвітницькій, культурно - дозвіллєвій роботі, популяризації літератури різних галузей знань.  Урок соборності «Соборність України: від ідей до сьогодення» (до Дня соборності ) для дітей, урок патріотичного виховання «Афганістан – ти край війни і крові» ,  урок мужності «Безсмертя подвигу» (до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні) для  користувачів - дітей, оформлена тематична поличка «А вогонь вічних снів полум'яно горить» (до визволення України).

Значну увагу бібліотека приділяла  популяризації  літератури про історію України, надбання та розвиток української культури та мови, традицій та звичаїв українського народу. Для дітей - користувачів в бібліотеці проведено патріотичний урок «Козацькій славі жити у віках» (до Дня збройних сил України). До Дня української писемності та мови проведено урок мовознавства «Мова – скарбниця духовності народу» та історичну годину «Козацький батько» (до дня народження Д.І.Яворницького).

Трагічні сторінки в історії України було висвітлено в годині  скорботи  жертв Голодомору в Україні «Пам'ять про голодні роки».
По популяризації літератури з питань права, поваги до Конституції України в бібліотеці оформлено сигнальну зупинку у фонді «Конституція – основний закон Держави» для всіх категорій користувачів.
По популяризації літератури про утвердження здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок, наркотичної залежності, згубних наслідків СНІДу для молоді та юнацтва в бібліотеці оформлено тематичну полицю «СНІД – чума ХХІ століття» для всіх категорій користувачів.

По популяризації літератури з питань екології та культури, відношення до довкілля: в бібліотеці для всіх категорій користувачів оформлено тематичну полицю «Мій рідний край, моя земля», проведено годину пам'яті для всіх категорій користувачів «Чорнобиль – сум і печаль нашої епохи» (до Дня Чорнобильської трагедії).

В 2016 році в бібліотеці було проведено ряд заходів: присвячених 145 річниці від дня народження Лесі Українки, літературні уроки «Талант виняткової сили і краси», «Скарби безсмертного Кобзаря» та оформлена книжкова виставка «Великий син великого народу».

До 25-річчя з Дня Незалежності України в бібліотеці було оформлено:  сигнальна зупинка у фонді «Конституція – основний закон держави», книжкова виставка «Сьогодення незалежної України» для всіх категорій користувачів. До Міжнародного Дня захисту дітей був проведений дитячий ранок «Дітям світу – сонце й мир», для дітей 1-4 класів.

Стіни своєї бібліотеки завідуюча Валентина Вікторівна оформлює власноруч.