Дніпропетровщина бібліотечна

Криничанський район


 
КЗК Криничанської районної ради "Криничанська центральна районна бібліотека для дітей" 

 
Історія бібліотеки

Історія починається з 1947 року, коли в бібліотеці для дорослих відкрили дитячий відділ, фонд якого нараховував – примірників книг, що вміщували на двох невеличких стелажах.  Кожна бібліотека є носієм певних традицій. Нашим завданням є збереження створеного в попередні роки, дбайливе ставлення до своєї історії.

 А почалось все в далекому 1948 році…

Настав  час,  коли  з  фонду   центральної районної бібліотеки для  дорослих  були  виділені  дитячі  книги.  Вперше  для  своїх  юних  читачів  відчинила  двері  дитяча  бібліотека,  що  розмістилася  в маленькій  кімнаті  колишнього  приміщення  районного  Будинку  культури.

Розруха, повоєнна відбудова, невеличкий бібліотечний фонд…  Біографія її ввібрала  в себе  багато яскравих сторінок. Адже було  дуже непросто створювати бібліотечне життя. Ставалися зміни в структурі і  штаті бібліотеки.

           Як свідчать документи, першим бібліотекарем (чи можливо однією з перших) була Марія Дмитрівна (Буток) Грицай. Її молоде завзяття та ентузіазм допомогли зробити у важкий повоєнний час бібліотеку вогнищем культури для дітей райцентру, досягти певних успіхів у залученні читачів, здобути повагу і визнання в районі. М.Д.Грицай очолювала бібліотеку майже 40 років.  Вона була вчителем як бібліотекар – професіонал, так керівник  - а мудрий і наполегливий в досягненні успіхів в організації бібліотечно – бібліографічного обслуговування дитячого населення. Це була людина неабиякої душі, з добрим серцем!   

     Дитяча бібліотека завжди йшла в ногу з життям.  Оскільки  з  другої  половини  1946 р.  почав  діяти  обласний  бібколектор,  бібліотеки  поповнювали   свої  фонди  звідти,  а  також  з  місцевого  книжкового  магазину.  Розширилась  передплата періодичних  видань.  А  в  59-ому,  коли  вийшов  ряд  постанов,  реалізація  яких  поставила  перед  бібліотеками  нові  завдання,  вперше  було  звернуто  увагу  і  на  поліпшення  їх  матеріально-технічної  бази.

   У 1992році центральну районну бібліотеку для дітей переведено було на баланс  Криничанської селищної ради. У 1995 році на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Бібліотека перейшла в комунальну власність районної ради. Було затверджено нову редакцію її Статуту.

   З 1983 року бібліотеку очолила Любов Василівна Чехович, для якої робота в бібліотеці є покликанням, улюбленою справою свого життя. А її незмінним та незамінним помічником, порадницею для малюків та старшокласників є бібліотекар Валентина Федорівна Коломоєць, яка працює в бібліотеці з 1985 року.

  Бібліотека зараз - пристосоване не велике приміщення, не достатньо сучасного бібліотечного обладнання, але завзяття та любові від працівників до своєї справи, до читачів – хоч відбавляй! Не даремно діти лагідно зазивають нашу бібліотеку Читаймісто. Бо саме тут маленькій дитині відчиняється віконце у цікавий світ читання, і його двері завжди гостинно відчинені для відвідувачів, яких у нас 900. А девізом нашого Читайміста став слоган: «Дівчатка й хлоп’ятка , без справ не сидіть – журнал або книжку скоріше беріть!». А без справи нашим небайдужим читачам сидіти немає коли, бо для них у бібліотеці діють літературна вітальня «Кинь усе і читай», ляльковий театр «Золотий ключик», участь у яких допомагає їхньому спілкуванню, дозволяє кожному проявити свої здібності та таланти. Для створення більш комфортного середовища бібліотека поділена на так звані зони, де функціонують різноманітні куточки: сімейного читання «Мама, тато, я - читаюча сім’я» , краєзнавчий «Біля рідних джерел», інформаційно – довідковий «Твоє довідкове бюро», пізнавально – ігровий «Пізнаємо, граємо».

         Читачі нашої бібліотеки завжди беруть активну участь у різних районних, обласних і всеукраїнських конкурсах. Відвідують нашу бібліотеку вже трете покоління читачів.

         Підсилюють ефект усієї роботи бібліотеки масові заходи. Зокрема, інформаційні, відкриті, книжкові виставки, турніри, конкурси, вікторини, експрес – подорожі, екскурсії, бесіди про поповнення та розмаїття книжкового фонду бібліотеки, який налічує 11 тис. примірників. За останні десятиліття підходи до формування фондів були переглянуті: бібліотека поставила перед собою завдання зменшити його обсяги за рахунок відбору книг, що втратили свою актуальність, а також морально застарілих і фізично зношених. Зараз комплектується фонд за фінансовими можливостями новими цікавими книгами, енциклопедіями та довідковою, науково – пізнавальною літературою.

                Бібліотека тісно співпрацює з двома загальноосвітніми школами, двома дошкільними закладами, центром учнівської молоді та двадцятьма п’ятьма бібліотеками району, які обслуговують дітей і є для них навчально – медодичним центром.

         Велике значення у питанні підвищення кваліфікації надається самоосвіті та навчанню поза бібліотекою на обласних семінарах та засіданнях клубу «Професіонал».

        Працівники бібліотеки неодноразово відзначались грамотами та подяками обласної та районної влади. Робота  колективу бібліотеки у постійному творчому пошуку, бо нові часи диктують нові теми, нові форми роботи. Бібліотечні працівники вивчають і впроваджують у практику роботи передовий досвід своїх колег. І стоять за цим всім, насамперед, любов і відданість своїй справі, котрі залишаються незмінними в нашій маленькій, але любій серцю бібліотеці.

В житті кожного закладу  є така дата, що віддаляючись у часі не втрачає свого значення і привабливості. Такою датою для нашої Криничанської центральної районної бібліотеки для дітей є 65-річчя з часу її заснування. Історія починається з 1948 року.

       З кожним роком наше книжкове царство стає все привабливішим для читачів, і сьогодні бібліотека для дітей – це територія дитинства, спілкування, набуття та закріплення знань, отримання нової інформації.

Двері до країни Читалії завжди і для всіх гостинно відчинені, лише варто переступити її поріг.

       Впродовж 2013 року робота бібліотеки була направлена на реалізацію міні- проектів та міні- програм :

ü «Сім сходинок до казки» ;

ü «Моя найкраща в світі сторона - чарівна Криничанщина»- ( до 90- річчя утворення Криничанського району) ;

ü «Нас єднає шевченкове слово» - (до 200- річчя Кобзаря) ;

ü «Бібліорюкзачок»  - (обслуговування та залучення до читання учнів молодших класів груп продовженого дня) .

        Пріоритетним напрямком роботи нашої бібліотеки є: реалізація заходів програми підтримки читання та позашкільної освіти, подальше впровадження інформаційних технологій  в рамках Міжнародної програми «Бібліоміст». Реальний рух у бібліотечній справі відбувається завдяки міжнародним проектам. Зокрема, проект «Бібліоміст», який підтримує Фонд Білла і Мелінди Гейтс, надав доступ до Інтернету і нашій бібліотеці, за що ми дуже вдячні. Завдяки проекту, ми маємо багато нових користувачів, можемо розширити спектр нових послуг для них.        Наша районна бібліотека для дітей стала переможцем четвертого раунду конкурсу проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» й отримала 3 комп’ютери, принтер – сканер, веб – камери, навушники з мікрофонами, ліцензійне програмне забезпечення , а бібліотечні працівники пройшли навчання в тренінговому центрі м. Дніпропетровська.

     Для презентацій нових можливостей бібліотека ініціювала спеціальні заходи – рекламу бібліотечних послуг. Здійснювалась реклама шляхом організації виставок, розміщенням рекламних плакатів, афіш,  публікацій у пресі, виготовленням рекламної продукції – закладок, проспектів, буклетів,  та ін. В них ми надаємо інформацію про бібліотеку,  час роботи, фонд, послуги, що надаються користувачам та інше.

        Робота за програмою «Бібліоміст» відкрила можливості для навчання та освоєння нових інформаційних технологій як для самих бібліотекарів, так і для користувачів та наших партнерів.