Дніпропетровщина бібліотечна

Павлоград


 
Центральна дитяча бібліотека КЗ"ПМЦБС" 

 
Історія бібліотеки

В 1946 р. в м. Павлограді була відкрита дитяча бібліотека. Вона займала невелику кімнату, площа якої 12 м2. Книжок на час відкриття було дуже-дуже мало, але люди, довідавшись про цей заклад культури, дарували книжки. Вони мріяли про велику дитячу бібліотеку, дбали про майбутнє дітей міста. Завідуючою бібліотекою була Савельєва Олена, бібліотекарем Зозуля О.І., прибиральницею Савельєва М.А.

Почалась робота по створенню фонду. При запису в бібліотеку читач повинен був дати одну книжку. Бібліотека проводила масову роботу: огляди літератури, ранки, бесіди. Працював літературний гурток. Передплачували деякі газети, журнали: “Правда”, “Молодь України”, “Павлоградська правда”.

В 1949 р. бібліотека отримала нове приміщення і вже мала змогу відкрити читальний зал, завідуючою яким була Кравченко М.С. Створювались каталоги (алфавітний та систематичний), тематичні картотеки “Юному техніку”, “Про тварин” та інші. На 4 листопада 1951 р. бібліотека мала 19250 екз. книг. Збільшилась передплата на газети і журнали (49 назв отримувала бібліотека).

В ті часи багато уваги приділяли альбомам, наприклад: “Москва в дни Победы”, “Мичурин”, “Вселенная” та ін.

На 1953 р. фонд налічував по інвентарній книзі 22123 екз. Бібліотека вже не тільки обслуговувала читачів, але й інформувала їх про нові надходження літератури. Покращилась і матеріальна база бібліотеки. Бібліотека придбала стелажі, стільці, доріжки, пилосос. Шарова А.Є. передала завідування Філатовій М.С. Потім в цьому ж році завідуючою дитячої бібліотеки стала Циркель Т.Л.

Все більше і більше дітей відвідувало бібліотеку. В 1959 р. бібліотека обслуговувала вже 3000 читачів. Необхідно було нове приміщення з читальним залом, з абонементами для малят і читачів старшого віку. У 1968 р. дитяча бібліотека переїздить в нове приміщення по вул. Леніна, 111. Його загальна площа складала 150 м2. Це дало можливість для відкриття нових відділів: обслуговування 1-3, 4-8 класів, читального залу. Продовжувались нові форми роботи, працював клуб “Факел”.

Бібліотеку відвідувало вже 4100 читачів, книговидача налічувала 8200. Масові заходи проводились не тільки в стінах бібліотеки, але і в школах, дитячих садках, палаці піонерів.

На масові заходи запрошували письменників, ветеранів війни, свівробітників музею, взагалі цікавих людей.

В 1976 році для поліпшення обслуговування населення міста була проведена централізація бібліотек і дитяча бібліотека отримала назву Центральна дитяча бібліотека м. Павлограда.

Великий внесок в роботу бібліотеки зробила Філатова М.С., Бродська К.Л., Циркель Т.Л., Юдіна Ж.І., Гордієнко Г.К. Діти дуже полюбляли відвідувати бібліотеку і це була заслуга даних працівників. Збільшувалась кількість відвідувань, надходила нова література. Бібліотеці потрібне було нове приміщення. 1979 р. було отримано приміщення по вул. Леніна, 62 загальною площею 209,4 м2. Це дало можливість зробити окремо читальний зал для 1-3 класів, читальний зал для 4-9 класів, абонемент 1-3, 4-9 класів, розширити пропаганду літератури, книжкові полиці, виставки, відкритий доступ читачів до фонду.

Поліпшились умови для проведення масових заходів для молодших та старших класів. Працювало 5 бібліотекарів, заступник директора по роботі з дітьми, прибиральниця, гардеробниця.

Бібліотекар Зайцева О.П. працювала з 1978 р. спочатку у читальному залі, потім на абонементі. Вона вміло керувала читанням дітей, заохочувала їх до читання цікавими розповідями про книжки. Проводила бесіди по рекомендаційних списках, біля каталогів. Багатьом дітям запам`яталась Олена Петрівна як великий знавець книг.

Заступник директора по роботі з дітьми Воловоденко А.П., бібліотекар з великим стажем, зробила все можливе для того, щоб бібліотека мала сучайний вигляд. Для бібліотеки придбали крісла, телевізор, фортеп`яно, доріжки. Була відкрита і чудово оформлена “Кімната казок” для 1-3 класів.

Для полегшення праці бібліотекарів та для розширення інформаційної роботи в 1981 р. з`явився новий працівник – бібліограф (Савінова О.А.). З його приходом бібліотекою широко рекомендувались бібліотечно-бібліографічні знання школярам. Складались рекомендаційні списки літератури, проводилась інформаційна робота для дітей та керівників дитячого читання.

В штаті бібліотеки були: старший бібліотекар старшого відділу, 2 бібліотекаря старшого відділу, старший бібліотекар молодшого відділу, бібліотекар молодшого відділу, бібліограф, заступник директора по роботі з дітьми, прибиральниця, гардеробниця.

У 1980 р. до роботи приступила Савінова О.А.,

у 1986 р. – Безмеліцина О.І.,

у 1986 р. – Овчинникова Г.М.,

у 1993 р. – Сусарева Т.А.

Це люди, які люблять свою справу, віддіано працюють.

Сусарева Т.А. – провідний бібліотекар старшого відділу 4-9 класів. Це творча натура, багато знаюча. Діти дуже полюбляють приходити на її заходи, бо вони насичені цікавою інформацією. У 1995 р. заступником директора була призначена Савінова О.А.

Бібліотечні працівники намагаються в цей складний час зробити так, щоб діти не відчували на собі ті труднощі, в яких знаходяться зараз бібліотеки.

 

 
Сучасність бібліотеки

Щоб краще працювати для улюблених користувачів, бібліотека підтримує стосунки з колегами, ділиться різними ідеями. 19 червня  2013 року на базі бібліотеки відбувся обласний “круглий стіл” працівників дитячих бібліотек Дніпропетровської області, який пройшов у формі  засідання клубу ділового спілкування «Професіонал». А девізом цієї зустрічі стали слова «Креативність та інноваційність роботи дитячих бібліотек міста». 

2013 рік. Дитяча бібліотека у фокусі. Завдяки перемозі у програмі Бібліоміст, Центральна дитяча бібліотека за короткий час перетворилася на центр інтелектуальних можливостей. Дитяча бібліотека була включена в оглядову екскурсію візиту зарубіжної делегації в рамках міжнародної програми «Інтеркультурні міста».

Знайомтесь: територія вільного спілкування «ІГРОТЕКА»!В 2013 році у нас з’явився  вільний простір розвитку   дітей  «ІГРОТЕКА». Настільні ігри – бери і користуйся вільно! Шахи, шахмати, доміно, книга ігор супер героїв, пазли, кубик  Рубик та  книги з методики ігор. Ця  територія для тих, хто любить у вільний час поламати голову над різними інтелектуальнимі іграми, тобто зайнятися  своєрідною «гімнастикою розуму».  І що особливо важливо, виробляти уміння орієнтуватися в морі різної інформації, відбираючи найважливіші знання. Стимулююча функція гри  забезпечує оптимістичний тон спілкування, створює позитивний емоційний настрій.        У жовтні 2013 року  бібліотека    отримала безкоштовний доступ до електронного курсу  вивчення англійської мови English 123.com.ua. за програмою «Бібліоміст». Курс «English 123 в бібліотеці» може бути цікавим для всіх - як для підлітків та студентів, так і для літніх людей.

12 грудня 2014 році  нашому блогу виповнилось 2 рочки!!! А розпочалася ця історія у    2012 році, коли  дитяча бібліотека вирішила обзавестись дуже корисною сторіночкою в Інтернеті, що іменується блогом. І проживає цей блог за адресою   http://childlibrari.blogspot.com

17 березня  2016 року у Дитячій бібліотеці відбулось відкриття кіноклубу  «Свіжим поглядом»!  Це стало можливим  завдяки перемозі Центральної дитячої бібліотеки в другому етапі конкурсного відбору «Кіноклуб Docudays UA в бібліотеці.  Тепер більше про свої права користувачі можуть дізнатись від наших партнерів: «Павлоградського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги» та  спеціалістів «Сектору молодіжної превенції Павлоградського відділу поліції», які є частими гостями на наших заходах.
Казковий ювілей     бібліотеці для дітей –  нам 70 !!! 

16 жовтня 2016 року Центральній дитячій  бібліотеці м. Павлограда  виповнилось 70 років.  Сьогодні бібліотека є джерелом дитячої культури  та сучасним інформаційним центром, який відвідують понад 3500 тис. користувачів. Колектив книгозбірні високопрофесійний, знавці дитячої літератури, які  дарують своїм юним читачам свою щедрість серця.   
 
В 2016 році «побачило світ» літературно-художнє видання «Краю мій, барвисте Придніпров’я», в яке  ввійшли  прозові та поетичні твори фіналістів обласного конкурсу  «Краю мій, барвисте Придніпров’я», який проходив за ініціативи Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей. 

Обкладинку збірки прикрасив малюнок «Дівчина у вінку» читачки Центральної дитячої бібліотеки Лейли Гулієвої,11 років м. Павлоград, а малюнок Шкарупи Ксенії «Оберіг - символ України, символ майбутнього»  увійшов в збірку.