Дніпропетровщина бібліотечна

Тернівка


 
Тернівська міська бібліотека для дорослих 

 
Історія бібліотеки

     Перших своїх читачів бібліотека зустріла у вересні 1954 року. Знаходилась  вона в маленькому приміщенні  сільської школи та займала площу 9 кв.м. Книжковий    фонд бібліотеки на той час становив 1500 екземплярів книг та журналів. Це була сільська бібліотека, до якої йшли і дорослі і діти. Обслуговувала бібліотека 300 читачів за рік, з книговидачею 4000 екз.

      Період становлення бібліотеки безпосередньо пов’язано з ім’ям першої завідуючої Безреброю Надією Іванівною. Ця жінка намагалася знати і задовольняти інтереси кожного читача. На долю бібліотеки випало чимало випробувань, були в її житті моменти підйому і спаду, застою та розвитку.

          У жовтні 1976 року бібліотека увійшла до складу Павлоградської ЦБС.  На  зміну попередниці у 1986 році  естафету перейняла Максюта Людмила Микитівна, яка 40 років віддала бібліотечній справі. Талановитий керівник, мудра, виважена, вимоглива до себе і до оточуючих, але завжди справедлива, Людмила Микитівна зберегла усі кращі традиції, примножила їх, згуртувала навколо себе відданих бібліотечній справі людей. За  час свого існування бібліотека змінювала свою адресу чотири рази. В 1988 році бібліотека одержала нове приміщення, площа його 276 кв.м. Тут є абонемент, читальна зала, літературна вітальня, сховища для книг.

     У 1990 році місто Тернівка одержало статус обласного підпорядкування і бібліотека вийшла зі складу Павлоградської ЦБС.

     У 2003 році змінюється керівництво бібліотеки. На цю посаду призначається  Бокова Раїса Петрівна. Головним кредо в багатогранній діяльності директора є намагання націлити колектив йти у життя попереду, впроваджуючи в роботу новітнє, прогресивне, не зупиняючись на досягнутому. Під її керівництвом бібліотека має певні успіхи і зарекомендувала себе як один із кращих культурних закладів міста. Свою завзятість і наполегливість Раїса Петрівна передає всьому колективу, який щоденно будує свою роботу так як напрацьовано поколіннями колег-попередників: в творчому пошуку, з «родзинкою», віддаючи себе до «останку» при цьому активно практикує нове, сучасне, інноваційне. Тому кожна оформлена тут виставка – подія, плід пошуків, міркувань, вагань та спорів бібліотекарів абонементу Ахряпіної Валентини та Вікторії Нечаєвої, а кожен масовий захід – вистражданий твір мистецтва, результат творчості спеціалістів читального залу Валентини Фількіної та Валентини Тимченко.

      В бібліотеці працюють достойні та незвичайні люди – безкорисливі служителі Розуму і Добра, справжні психологи і просто мудрі жінки, які віддають тепло своїх сердець читачам. Вони роблять все можливе, щоб долучити своїх мешканців до її Величності Книги.

 

Сучасність бібліотеки

Сьогодні поняття «сучасна бібліотека» - багатогранне. Вона є вікном у світ, засобом, що забезпечує безперервність розвитку і спадковості культури, елементом системи навчання, самоосвіти, духовного, естетичного і професійного вдосконалення особистості. Саме в її стінах право людини на інформацію не обмежується віком, расою, віросповіданням, національністю, політичними поглядами.

Бібліотека   підтримує людей будь – якого віку: робітників, службовців, учнів, студентів, пенсіонерів, непрацюючих та домогосподарок. Щороку до бібліотеки звертаються біля 3000 тис. чоловік,  які відвідують бібліотеку 19000 р. на рік. Для  вдосконалення  своєї роботи працівники бібліотеки приймають участь в роботі  обласних  методичних  центрів, це і школа методистів, і обласні семінари, і  науково-практичні конференції. Обмінюються досвідом роботи з колегами на годинах професійного спілкування, вивчають інформаційні  потреби користувачів. 

        Робота бібліотеки направлена на виконання державних , обласних, міських і комплексних  програм - «Програми патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності, та зміцнення моральних засад суспільства»; «Програми правової освіти населення  роки»; «Програма профілактики ВІЛ – інфекції (СНІДу) 2011-2015 роки»; «Молодь Дніпропетровщини».

    Найважливішим напрямком інформаційно-бібліографічного обслуговування є формування інформаційної культури користувачів. Інформаційна робота включає в себе індивідуальну роботу (обслуговуємо керівників, пед. працівників, працівників ЦССМ). Література для них відслідковується відповідно до потреб та інтересів.

         Для різних категорій користувачів відповідно запитам та інтересам  бібліотеки продовжують поповнювати матеріалами  тематичні папки - досье:  «Тернівка – шахтарський край», «Відомі люди міста Тернівка», «Вони захищали нашу Батьківщину», «Про нас пишуть, розповідають», «Таланти твої Тернівка», «Наша славна Тернівка», «Наші земляки – народні умільці»,«Голодомор, чтобы помнили…», «Європейський вибір», «Зламана доля, та не зламана воля», «Україна – НАТО», «Чорнобиль – незагоєна рана», «Бодай те лихо не верталось», «Доповнюючи шкільний підручник», «Екологія Західного Донбасу», «Будьте здорові», «Рукоделие и поделки», «Лучшие рецепты», «Зачіски для всіх» «Соціальна допомога поруч».

     Проводяться маркетинго - соціологічні  дослідження: анкетування учнів «Вивчення ефективності роботи бібліотеки»,  «Бібліотека, книга, читання: орієнтації підлітків» (ДБ), «Бібліотека – гарант доступності до знань та інформації»(ЦБ),«Періодичні видання яким Ви віддаєте перевагу»(ЦБ);  експрес-опитування : «Яким чином вибираєш книги для читання», «Чим захоплюється юнацтво» , “ Що читає молодь ”, “ Що читають пенсіонери ”(ЦБ);бесіди про прочитані книги та рекомендовані нові, міні-опитування «Бібліотека майбутнього – яка вона?», “ Про що я читаю і чим захоплююсь ” ;  Бліц - опитування :  “ Як  Вас обслуговують?”, «Чи відносите ви читання до професійного та особистого зростання?»

 Фахівцями проводяться масові заходи, оформлюються різноманітні виставки та перегляди літератури, надаються довідки, складаються рекомендаційні та анотовані списки літератури, бібліографічні покажчики, бюлетні, буклети, ведеться краєзнавча картотека. Для популяризації  бібліотечно –бібліографічних  знань  проводяться екскурсії, індивідуальні бесіди, консультації, інформаційні хвилини.

 Розвиваючи традиції культурно-просвітницького закладу, бібліотека активно співпрацює з установами та організаціями, зацікавленими у спільній професійній, культурній та інтелектуальній діяльності  - центром дозвілля «Шахтар», міським відділом юстиції, краєзнавчим музеєм,  літературним об’єднанням “Зодіак”, творчим клубом  “Фенікс”, Радою ветеранів, навчальними закладами міста, службою у справах сім’ї та молоді,  школою естетичного виховання.

     Фонд бібліотеки налічує – 32000. Поповнюється за рахунок дарунків від читачів, обмінно-резервного фонду, відділу комплектування ДОУНБ. Періодичні видання передплачуються за бюджетні кошти.