Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Першотравенська сільська бібліотека 

 
Історія  бібліотеки

Заснована бiблiотека в 1956р. До цього в селі  існувала хата-читанка. Перші книги,  які надійшли до бібліотеки : Толстой А. “Гіперболоїд інженера Гаріна”, М.Рід “Вершник без голови”, Дюма А. “Граф Монте-Крісто, Лондон Д. В 7-и томах та ін.  Фінансування на поповнення фонду велось колгоспом  села Перше Травня. На місцях роботи працівників колгоспу, зокрема тракторній бригаді №2, комплексу тваринництва №1, №2, оформлювалися куточки спеціалізованої літератури. Пересувки з бібліотечного фонду проводились регулярно до найближчих сіл -  Новосеменівка, Нова Січ.

Важливим напрямком  у роботі бiблiотеки стало вивчення основ сучасної української нацiональної культури, звичаїв та обрядів нашого краю.

Житель села Перше Травня, Кириленко Віктор Іванович, проводив протягом життя копітку роботу щодо збору, відновлення та відтворення народних пісень нашого району. У одній особі поєдналися невтомний збирач і шукач народнопісенних скарбів і бандурист.

Віктор Іванович  розробив цілий цикл лекцій на тему історії краю, самотужки зібрав в Апостолівському районі понад 200 пісень, декілька обрядів і поклав усе це на ноти. Декілька пісень записано у багатьох варіантах від старожилів району.

Завідуюча бібліотекою Супрун Наталя Михайлівна, яка пропрацювала в Першотравенській бібліотеці  з 1984 року по 2013 рік, створила куточок В.І.Кириленка: тут знаходиться бандура, на якій він грав, рукописи пісень, збірка «Гей, гук, мати, гук!», що вийшов після смерті музиканта. Також у бібліотеці знаходяться матеріали про співочу родину Кириленків, життєвий і творчий шлях кобзаря, відеозапис та запис пісень у виконанні митця.

Ще одним важливим документом у бібліотеці є альбом спогадів про Велику  Вітчизняну війну «Незабутнє». У альбомі зібрано спогади тих, хто був під час війни насильно вивезений у Німеччину, ветеранів бойових дій, людей, що були у концтаборах, спогади солдатських вдів. Також тут представлені і фотографії тих часів, що розповідають про односельців.

Оформлено альбом, який присвячений пам’яті жертв Голодомору 1932-33р. та оснований на спогадах наших односельчан.

У 1979 році було створено Апостолівську централізовану бібліотечну систему, у якій Першотравенська сільська бібліотека  стала однією із філіалів.

В 2002 році відбулася децентралізація бібліотек району і бібліотека переходить під керівництво Першотравенської сільської ради.

Бiблiотека приймає участь в рiзних дитячих конкурсах:”Найкращий читач”,  який  проводився 2011 - 2013рр., у ньому приймали участь читачi бібліотеки. Також у збiрку “Ластiв’ята” увiйшли твори, які написали  наші читачi:  Нарiжня Iлона Олегiвна, Проскура Марина Олександрiвна.

Приймають участь читачi бiблiотеки у  районих конкурсах «Шевченкiвськi березини”: Дiденко Анастасiя Сергiївна, Доронкiн Сергiй Вiкторович, Кудлай Тетяна Сергiївна, Таранюк Юлiя Станiславівна.

Завідуюча бібліотекою Супрун Наталя Михайлівна проводить також і анкетування читачiв бiблiотеки. Кожного року разом з сільською громадою с. Перше Травня проводить такі заходи: “День села”, “Шевченківські дні”,”День Перемоги 9 травня”, “День захисту дітей”, “День Незалежності України”, “День пам’яті Голодомору 1932-33р.”, роковини письменників-ювілярів.

В 2012 році бібліотека брала участь у Всеукраїнських громадських опитуваннях   "Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє". В 2013 році взяла участь в регіональній кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».

Також у бібліотека має алфавітний каталог, систематичну  картотеку журнальних та газетних статей, картотеку iсторiї села.

Першотравенська бібліотека - це місце, де читачі спілкуються з книгою та мiж собою, проводяться тематичні та лiтературнi вечори, дитячі ранки, лiтературнi вікторини, уроки народознавства та краєзнавства, оформляються книжкові виставки, тематичні полички.



Сучасність бібліотеки

Першотравенська  сільська бібліотека тісно співпрацює з Першотравенським сільським клубом та Першотравенською загально освітньою школою І – ІІІ ступеня. 

В 2015 році бібліотека працювала за регіональним проектом «Пам’ять не скінчена книга». Постійно проводяться літературні уроки, години спілкування, уроки патріотичного виховання, години пам’яті, оформляються тематичні полички, книжково – ілюстративні. Протягом року було проведено ряд заходів які спрямовані на підвищення інформаційної культури читачів та відвідувачів бібліотеки.

Стало традицією кожного року проводити разом із бібліотекою, сільським клубом та православною церквою СВЯТОГО ДУХА, дітьми із школи ходити по вулицях сіл співати  колядки, Меланки, щедрівки в період свят «Різдва Святого», та «Старого Нового року». Дітям розповідати, як святкують Новий Рік в різних куточках нашої планети із своїми звичаями та традиціями.

Оформлені книжкові виставки: «Рукавичка», «Цікавий горщик», «Хочу все знать», «Книжкова комора».  До дня Соборності України «Мовою фактів і документів» проведений урок духовності. До роковин народження українського кобзаря Т.Г. Шевченка книжково – ілюстративна виставка «Вічне слово Т.Г. Шевченка». Проведена літературна година « Скарби безсмертного Кобзаря »   Приймали участь у районному конкурсі «Шевченкові березини», з учасницею (5років) підготували уривок «Зоре моя вечірняя» поемаТ. Г. Шевченка « Княжна».  

«Чорнобиль – сум і печаль нашої епохи» проведено захід до 30 річниці Чорнобильської трагедії.   До дня примирення та перемоги над фашизмом оформлена книжкова виставка «Безсмертя подвигу» , а також спільно з завідуючою клубом та учнями Першотравенської школи був проведений святковий концерт «Вклонімося величним тим рокам». 

«Конституція – оберіг нашої держави» оформлена тематична поличка до дня Конституції України.    Бібліотекар спільно з зав. клубом  до дня Незалежності України був проведений святковий захід «Хай буде вільна Україна на всі віки, на всі часи».

Бібліотекою була зроблена виставка «Руками наших майстрів» та фото сесія в вишиванках . До дня людей похилого віку спільно з сільським клубом проведено годину спілкування «На хвилях нашої пам’яті».

Також протягом року бібліотекарем оформлялися і тематичні полички: «Дніпропетровщина  моя», «Апостолівщина в полум’ї війни», «Як довго ця війна тривала» «Планета наш спільний дім», «Великий українець – Грушевський», до Голодомору 1932 – 1933р.р. «Щемить від болю серце». 

На літніх канікулах при Першотравенській ЗОШ діє пришкільний табір «Веселка», а також шкільний майданчик і наша бібліотека організовує для них бібліотечні уроки – екскурси по бібліотеці «Алфавітний каталог», «Ці милі, добрі книги» (тиждень дитячої книги), «Мій калиновий диво край» (краєзнавство).

До дня Міжнародного дня дітей бібліотекар спільно з зав. клубом провели свято для дітей школи та дитячого садка «Казка» де було багато конкурсів, змагань, загадок, вікторин «Загадкова казка мого дитинства», у нагороду всі діти отримали нагороди, грамоти, морозиво, цукерки.

Для учнів 1 класу була проведена екскурсія – подорож до бібліотеки, як ознайомлення з книжковим світом. Діти слухали розповідь про бібліотеку, дитячі книжечки, розфарбовували казкових героїв, замки, автомобілі (у книжечках розмальовках) , розгадували загадки – було весело.

 До дня народження нашого  бандуриста - земляка В. І. Кириленка в приміщенні бібліотеки спільно з зав. клубом за участі жителів села Новосеменівка, Перше Травня, фольклорного ансамблю клуба провели літературно – тематичний вечір «Все моє життя і щастя в пісні і бандурі».  Очевидці які знали особисто В.І. Кириленка розповіли про нього і його кобзарське життя, а учасники ансамблю виконали дві пісні з його збірки – пісенника «Від колискової до лебединої», вечір пройшов з чаюванням та солодощами. 

До всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. бібліотекар провела урок – застереження на тему «Що ми знаємо про СНІД». 

Протягом року бібліотека працювала за регіональним проектом «Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами» та провели ряд заходів присвячених   популяризації  творчості українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, лексикографа, письменника – прозаїка Дмитра Івановича Яворницького.

У 2016 році  оформлена підписка на періодичні видання (журнали)  за кошти бюджету міської ради, це такі видання: «Единственная», «Жінка», «В гостях у Казки», «Журавлик», «Задавака». Сільська бібліотека працює в тісному зв’язку з сільським клубом , школою, шкільною бібліотекою, дитячим садком «Казка», разом проводимо масові заходи у приміщенні бібліотеки та клубі. Всі читачі та жителі сіл бажають, щоб у селі була бібліотека, щоб бібліотечний фонд поповнювався новими книгами та періодичними виданнями, щоб була оргтехніка, та інтернет.