Дніпропетровщина бібліотечна

Кам'янське (Дніпродзержинськ)


 
Бібліотека-філіал №4 КЗ КЗ "ЦБС м. Кам'янське" 

 
  
Історія бібліотеки

 Бібліотека-філіал №4, яка працює  по вулиці Бурхана,9  з1998 року утворилася шляхом злиття двох філій: №4 – бібліотеки для дорослих та №10 бібліотеки для дітей.  Філіал №4 була заснована у 1966 році, як  5-та міська бібліотека на вул. Димитрова. Деякий час бібліотеку очолювала Бадліна О.Г. (1936 р. н.), пізніше  майже до централізації бібліотечної системи у 1979році – Губська М.О. її змінила Бойко Н.М. (1954 р.н.),а  з 1986 року і до моменту злиття Власенко  Е.І. (1946 р. н.).Колектив бібліотеки налічував 4 бібліотечних працівника, на момент об’єднання.
Філіал №10 була заснована в 1968 році  на вулиці Звенигородській,25 – у 1977 році вулицю перейменували на вул.. Бойко,як 4-та міська дитяча бібліотека. Першою завідуючою була Кучук З.М. (1934 р. н.) до 1978, потім її змінила Заболотнікова В.О. (1937 р. н.) під час її роботи завідуючою відбулася централізація бібліотечної системи,їй на зміну прийшла Лобанова Г.Ф. (1951 р. н.) - очолювала бібліотеку на протязі двох років, протягом  шести наступних років очолювала бібліотеку Бур’яненко Л.О. (1954 р. н.) ,а з 1988року і після об’єднання філій в 1997році – Камишанська О.В. (1946 р. н.).
Сьогодні бібліотека-філія розташована в одній будівлі з дитячою художньою школою ім. Першудчева на вул.Бурхана,9 ,та займає загальну площу -230м2. Бібліотека обслуговує дорослих та дітей прилеглого мікрорайону,та має три структурних підрозділи: читальний зал на 26 читацьких місць,  абонемент та дитячий відділ.  На 1.01.2012року бібліотечний фонд складає 34608  примірників,книговидача 36483, кількість обслугованих користувачів 2077.  
Головні партнери по співпраці: НВК №13, ЗОШ №18, Дошкільне відділення НВК№13 «Перлинка», Дитячий садок №21 «Струмочок», Дитяча художня школа ім. Першудчева, Центр туризму та краєзнавства «Горицвіт». Щорічно ми проводимо з ними низку заходів, згідно програми діяльності бібліотеки , а також координуємо роботу з партнерами, враховуючи їх побажання. В роботі бібліотеки сформувалися три основних напрямки просування книги і читання: «письменник і його книга», «читаючи пізнаємо світ», «свою Україну любіть». З плином часу робота зазнавала змін, набували актуальності нові напрямки, так в історичному напрямку на перший план вийшла історико-краєзнавча робота, популяризація відомостей про рідний край. Так, 1999 рік пройшов під знаком 200 річчя О. С. Пушкіна. Цій події були присвячені книжкові виставки, огляди літератури, літературні подорожі. Підсумком проведеної роботи став Літературно-музичний вечір «Земли полуденной волшебные края», присвячений темі «Пушкін і Україна».
В 2000 році бібліотека   250 річчя від дня заснування  с. Кам’янского  відзначила низкою заходів: Краєзнавчими читаннями «В назвах вулиць історія міста» і Тематичним вечором «У тім краю, де серця рідна пристань».
У 2001 році на День екологіі   ми запросили до себе в гості представників громадської  екологічної організації  нашого міста «Голос природи», які розповіли  дітям з табору відпочинку  чим кожен з нас може допомогти рідній природі і навколишньому середовищу. Учасники заходу дискусійним шляхом дійшли згоди, що етичні норми і правила рівним чином розповсюджуються, як на взаємодію людей між собою, так і на взаємодію зі світом природи,що в свою чергу, вплинуло на вибір в подальшому спрямування нашої роботи.
2003 рік пройшов у бібліотеці під знаком Ярослава Мудрого. Заходи, об’єднані цією темою, проводились протягом року: Тематична година «Чому князь Ярослав називається мудрим?», Ерудит-лото «Діла давно минулих днів», Обговорення-віче «І сили всі вітчизні присвятить».
Важливою подією 2004  року стало відзначення  190 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Одним з ключів для розкриття таємниці творчості митця є інтерес до особистого життя видатної людини, до того, кого і як вона кохає. Саме цьому був присвячений Літературний вечір «Любові пам’ять незабутня». Активну участь бібліотека прийняла у міському Святі книги.
В 2005 році 150 річчя від дня народження Дмитра Яворницького бібліотека відзначила такими заходами: Інформаційною годиною «Збирач скарбів народних», Вікториною «Згадаймо,що ми браття козацького роду», Літературним вечором «Славний Нестор Запорожжя» з залученням очевидця подій Мельниченка Б.П. і письменника, краєзнавця СлоневськогоО.Ю.   Краєзнавчу подорож, яку форму роботи почали використовувати з 2006 року. Першою з таких подорожей стала «Мандрівки старим Кам’янським» за новою книгою Миколи Чабана. Краєзнавчу подорож ми вдало використовували у нашій співпраці з ЦТК «Горицвіт», краєзнавчі експедиції якого були співзвучними тематиці наших подорожей. Так у 2010 році в експедиції «Пізнай свою країну» було проведено дві подорожі: «Кам’янські етюди»  та «Шляхами подвигу і слави». У 2011році взяли участь у краєзнавчій експедиції «Моя Батьківщина Україна», провівши такі подорожі: «Джерела знань про рідний край» і «Про що шумить тополька».
З 2007 року завдяки творчій співпраці з Саранчуком  В.М. протягом двох років проводились для читачів бібліотеки літературні гостини – зустрічі з членами літературної студії «Факел»: Тулуповою Р.Ф., Закатіною І., Орлянською Л., Жупановим В., Шалигіним О.,ПузатовоюА.,Саранчуком В.М. З метою прищеплення любові до вивчення історії рідного краю для студентів металургійного коледжу проведена краєзнавча подорож у 2010 році за участю члена краєзнавчого товариства «Кам’янське- Дніпродзержинськ», краєзнавця Подзерка І.В. «Як виникло наше місто».  При НВК№13 , нашому головному партнеру по співпраці, існує дитяче відділення «Перлинка». Морально-етичний напрямок-головний  в роботі цього закладу. Стимулювати інтерес дошкільнят до читання нам допомагають казки, невеличкі оповідання, вірші. Під впливом почуттів, які пробуджують книжкові герої, дошкільнята вчаться мислити словами. В 2012 році  ми стали працювати і з Дитячим садком №21 «Струмочок.»
Літо – пора відпочинку і розваг. Тому бібліотека підпорядковує свою роботу відповідно до умов літнього часу. За традицією дитячий відділ перетворюється в кімнату дозвілля для відпочивальників літніх пришкільних таборів :  ЗОСШ№18, 13, 12, 7, 4. В роботі з ними  ми поєднуємо сеанси  читання з ігровими формами роботи: вікторинами, конкурсами тощо. А в 2011 році  ще і переглядали з дітьми діафільми  створені на основі казок і літературних творів. Так, робота нашого ретро – кінозалу теж була спрямована на просування книги і читання. Бібліотека з моменту нашого переїзду знаходиться  в одному приміщенні з Дитячою художньою школою ім. Першудчева. Через обмеженість фонду бібліотеки художньої школи учні та викладачі послуговуються фондами нашої бібліотеки. Читають художню літературу і звертаються  з тематичними запитами для проведення занять у своїх групах. Завдяки такій співпраці викладачі та 6 груп учнів ДХШ стали нашими постійними користувачами.
В 2011 році  бібліотека отримала довгоочікуваний комп’ютер  з підключенням до мережі Інтернет.  Ми  тепер маємо змогу як найповніше задовольнити потребу користувачів   в отриманні інформації.



Сучасність бібліотеки

Краєзнавство є одним із провідних видів діяльності бібліотеки-філіалу.  В 2013 році було проведено цікаві краєзнавчі подорожі: «Міфологічний герой – символ нашого міста» (до 90-річчя відкриття пам’ятника «Прометей»), «Стоять в саду на ста вітрах дерева» (до 80-річчя закладення міського парку відпочинку), «Білі лілії до пам’ятника Галині Романовій» (95 років від дня народження). Приймаючи участь у міському краєзнавчому конкурсі буктрейлерів, створили бук трейлер за книгою Н.Буланової «Кам’янські етюди в стилі ретро». Продовжено цикл відео екскурсій «Сім природних чудес України» на допомогу шкільному курсу «Дивосвіт України».

Активно використовуються в роботі коментовані читання, задушевні читання дитячих творів  письменників-ювілярів. До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка був проведений цикл коментованих читань «Іду з дитинства до Тараса».

Влітку бібліотека стає центром культури і дозвілля для відпочивальників літніх пришкільних таборів. Всі заходи проходять під гаслом «Бібліотечний релакс і бібліотечна педагогіка» і програма їх дуже насичена: подорожі, літературні змагання, відеоекскурсії, читання з зупинками, коментовані перегляди фільмів-казок, сеанси на замовлення, шашкові турніри, збирання пазлів, конкурси малюнків.

Постійно розміщується інформація на блозі ЦБС «Бібліопазли». Створено та розміщено в соцмережі відеоролик «Щастя, то читати вміти» на якому працівники бібліотеки намагаються об’єднати просування бібліотеки та нових надходжень бібліотечного фонду і щоденну роботу бібліотеки.

Ведеться робота з організації бібліотечного простору: косметичний ремонт читального залу, абонементу, дитячого відділу, створення комфортних зон відпочинку і спілкування.