Дніпропетровщина бібліотечна

2008


Календар подій
 

14 – 25 січня 2008 року -  фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ приймали інформаційні, інформаційно-рекламні та статистичні звіти ЦБС області та інших спеціальних і спеціалізованих бібліотек за підсумками 2007 року та програми діяльності на 2008 рік. Прийом статистичної звітності був організований за новими формами звітності № 6 – НК та 80 – а – РВК, затвердженими Наказами Міністерства культури і туризму України і зареєстрованими  в Міністерстві юстиції України    19.12. 2007 року за № 1385/ 14652.
Інформаційна звітність ЦБС області супроводжувалася кращими зразками рекламної продукції, інноваційним досвідом роботи, хронікою подій та іншими змістовними документами, що позиціонують ЦБС.

20 лютого 2008 року у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відбулось засідання обласної науково-методичної Ради 3-х обласних методичних центрів: обласної універсальної наукової бібліотеки, обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей. На засіданні Ради обговорювалися питання підсумків роботи ЦБС області за 2007 рік, статистичної звітності за новими формами. Аналізувалась діяльність ЦБС в цілому, міських і районних ЦБС окремо. Позитивно була відзначена інформаційна, рекламно-іміджева діяльність ЦБС. Знаковими подіями 2007 року була відмічена участь всіх ЦБС в обласному конкурсі на кращу організацію краєзнавчої роботи „Дніпропетровщина моя – перлина України” (до 75-річчя від дня заснування Дніпропетровської області) і відкриття Інтернет-центру у Верхньодніпровській центральній районній бібліотеці.

25 лютого 2008 року вийшов у світ інформаційно-аналітичний огляд «Бібліотеки Дніпропетровщини в цифрах: рік 2007». Видання підготовлене фахівцями  відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ за підсумками діяльності міських і районних ЦБС у 2007 році. При підготовці видання була використана інформація згідно нових форм статистичного звіту № 6-НК «Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України». У виданні проаналізовані мережа публічних бібліотеки області, кількісний склад користувачів, документовидач та відвідувань, інформаційно-документні ресурси, стан фінансування і матеріально-технічної бази бібліотек,  персонал структурних підрозділів ЦБС.

11 - 12 березня 2008 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. разом із заступником директора ДОУНБ з питань автоматизації Крупій Г.Я., провідним інженером-програмістом Матвійчуком М.А. та завідуючою Інтернет-центром ДОУНБ Зюлєвою Ю.М. взяла участь у семінарі „Методологія аналізу потреб бібліотек”, який проходив у місті Києві. Організатором семінару виступили представники Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Українська бібліотечна асоціація та Центр безперервної інформаційно-бібліотечної освіти Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв України.Семінар проводився з метою вирішення організаційних питань щодо участі в проведенні дослі¬дження потреб і можливостей публічних бібліотек України для участі у проекті „Глобальні бібліотеки”. Робота семінару проходила по 3х групах: директори біб¬ліотек; заступники директорів з наукової роботи і працівники науково-методичних відділів; технічні спеціалісти і IREX адміністратори. Доповідачами і модераторами семінару були: Колін Гуард – директор проекту „Глобальні бібліотеки – Україна”, Валентина Пашкова – Президент української бібліотечної асоціації, Директор центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, Ірина Шевченко, директор інституту післядипломної освіти Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, координатор та експерти проекту „Глобальні бібліотеки – Україна”, IREX.
За рекомендаціями семінару був складений план роботи регіональних команд на 2 місяці поточного року по реалізації дослідження „Аналіз потреб бібліотек”.

1-9 квітня 2008 року згідно плану роботи регіональної команди Дніпропетровської області по реалізації дослідження «Аналіз потреб бібліотек» з метою визначення готовності бібліотек України щодо участі у проекті «Глобальні бібліотеки» за фінансової підтримки Фонду Білла і Мелінди Гейтс, члени команди у складі Абрамової Т.О., заступника директора ДОУНБ,  Луньової І.Є., завідуючої відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ, Зюлевої Ю.М., головного бібліотекаря ДОУНБ, та Селівестрова Ю.Б. – IREX адміністратора здійснили 8 виїздів у ЦБС області: Верхньодніпровську, Петриківську, Васильківську, Царичанську, Солонянську центральні районні бібліотеки та Павлоградську, Новомосковську, Дніпродзержинську та Вільногірську центральну міські бібліотеки з метою проведення верифікації даних щодо заповнення анкет стосовно умов вищезазначеного проекту.
Під час верифікації члени регіональної команди уточнювали відомості стосовно комунікаційної інфраструктури у населених пунктах, загальні відомості про населені пункти де знаходяться бібліотеки, питання фінансування бібліотечних закладів, кількість активних громадських організацій, що діють на тери-торіях населених пунктів, персонал бібліотек та ін.
Також у цей період - 4 квітня 2008 року та 8 квітня 2008 року - у Павлоградській та Новомосковській центральних міських бібліотеках були організовані і проведені фокус-групи. Фокус-група в м. Павлограді проводилась за темою «Інтернет–доступ в бібліотеках м. Павлограда: нові можливості для вирішення екологічних питань міста». До участі у фокус-групі бібліотечні працівники запросили представників місцевої громади – жителів різних мікрорайонів міста, яких цікавлять питання екології. Учасниками фокус-груп були також представники владних структур, громадських організацій, освітніх установ, промислових підприємств.
У Новомосковській центральній міській бібліотеці фокус-група відбулась за темою «Інтернет-доступ в бібліотеках  м. Новомосковська та організація освіти». У фокус-групі брали участь представники міського управління освіти, заступники директорів шкіл по роботі з дітьми, педагоги-організатори, педагоги-викладачі.
Учасники всіх фокус-груп були ознайомлені з  соціологічним дослідженням, яке проводиться в Україні та Дніпропетров-ській області в рамках Проекту і передбачає збір інформації про стан українських бібліотек, існуючу інфраструктуру та обладнання, потреби в тренінгах для спеціалістів-бібліотекарів та місцевого населення.

17-18 квітня 2008 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи разом з директором обласної універсальної наукової бібліотеки Тітовою Н.М. взяла участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Бібліотека і книга в контексті часу», яка проходила у  м. Києві і була організована Національною парламентською бібліотекою України. У конференції брали участь керівники Національних, державних і обласних універсальних наукових бібліотек України, провідні фахівці Російської державної бібліотеки (м. Москва), Національної бібліотеки Білорусії (м. Мінськ). Змістовними були виступи на пленарному засіданні конференції генерального директора НПБ України Т. Вилегжаніної «Роль і місце публічної бібліотеки в українському суспільстві», головного бібліотекаря НПБ України Т. Богуш «Складові іміджу публічної бібліотеки» (за результатами дослідження), завідуючої відділом Російської державної бібліотеки Г.Райкової «Соціальне партнерство в просуванні питання в публічних бібліотеках Росії», завідуючої відділом науково-дослідної роботи Національної бібліотеки Білорусі М.Олейник «Публічні бібліотеки Білорусі в інформаційній інфраструктурі суспільства».
Викликали також зацікавленість у присутніх виступи директора Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка В. Ракитянської «Соціальні функції публічних бібліотек Східної України в період трансформації суспільства», директора Рівненської державної обласної наукової бібліотеки В. Ярощук «Реалізації соціальних послуг в публічних бібліотеках», директора ЦБС для дорослих   м. Миколаєва Т.Твердої «Адаптивні технології в публічних бібліотеках для створення безбар’єрного середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями». Другий день конференції був присвячений обговоренню питань розвитку нових технологій у публічних бібліотеках, створенню кращих веб-сайтів в бібліотеках України.
Зацікавив усіх присутніх і круглий стіл «Професійна бібліотечна преса: стан та перспектива розвитку». Відбулась мультимедійна презентація щоквартального науково-виробничого журналу «Бібліотечна планета», якому у цьому році виповнилась 10 років від дня заснування. Були також презентовані: інформаційний щоквартальній журнал «Бібліотечний форум України» (НВП «Ідея»), науково-теоретичний та практичний журнал «Бібліотечний вісник» (Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського), щоквартальний науково-методичний журнал «Світ дитячих бібліотек» (Українська асоціація працівників бібліотек для дітей) та науковий журнал «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія» (Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв).
ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу» була актуальною і професійно насиченою. Запропоновані рекомендації конференції та напрацю-вання учасників будуть використовуватись у практиці роботи бібліотек області.

12 травня 2008 року в серії «У бібліотеках Східної України» вийшло видання «Інноваційні та традиційні підходи до методичної діяльності в публічних бібліотеках Дніпропетровщини». У виданні узагальнено та проаналізовано досвід науково-методичної діяльності методичного центру Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки та публічних бібліотек області.
Видання підготовлене провідними фахівцями науково-методичного відділу Харківської державної на¬укової бібліотеки ім. В.Г. Короленко спільно з фахівцями відділу наукової організації методики бібліотечної роботи ДОУНБ. Виробничо-практичне видання віддруковано на базі видавничого центру ДОУНБ і вийшло тиражем 150 примірників.

14-15 травня 2008 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. взяла участь у міжнародних наукових читаннях «Перший в країні відділ бібліотекознавства: до 105-річчя заснування», які були організовані Харківською державною науковою бібліотекою ім. В.Г.Короленко за підтримки Міністерства культури і туризму України, Харківської державної академії культури та Асоціації сучасних бібліотечно-інформаційних технологій. У читаннях брали участь представники Національної парламентської бібліотеки України, Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, Одеської державної наукової бібліотеки ім. М. Горького, інших провідних бібліотек України, найбільших бібліотек різних систем та відомств м. Харкова, Донецької, Луганської, Полтавської обласних універсальних наукових бібліотек, а також Бєлгородської державної обласної універсальної наукової бібліотеки (Російська Федерація). Обговорювалися питання становлення вітчизняного та регіонального бібліотекознавства, сучасний стан і перспектива розвитку бібліотекознавства в Україні та країнах СНД, проблеми інформаційно-бібліографічного забезпечення професійних потреб фахівців бібліотечної справи. Особлива увага приділя-лась пріоритетам науково-методичної діяльності. Висвітлювалися прогностичні розвідки щодо модернізації науково-методичної діяльності в умовах інформатизації бібліотек.
На наукових читаннях з мультимедійним виступом-доповіддю «Методичне забезпечення підвищення професійної компетентності персоналу: нова концепція, ефективність навчання, практичний досвід» виступила завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. Також на міжнародних наукових читаннях були презентовані методичні матеріали з досвіду роботи ДОУНБ і ЦБС області «Інноваційні та традиційні підходи до методичної діяльності в публічних бібліотеках Дніпро-петровщини», підготовлені ХДНБ спільно з ДОУНБ.
Учасників міжнародних наукових читань, присвячених 105-ї річниці заснування першого в країні відділу бібліотекознавства, особисто привітала директор Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Н.М.Тітова.

28-29 травня 2008 року відбулась обласна травнева школа керівника-менеджера для директорів та методистів ЦБС області. Цей щорічний освітній проект професійного навчання керівного складу ЦБС області, започаткований фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ, продовжує працювати на підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу ЦБС області.
Обласна травнева школа мала актуальну назву «Менеджмент якості – шлях до успішної бібліотеки» і об’єднала у навчанні директорів і методистів міських і районних ЦБС. На заняттях школи розглядались питання трансформації підходів до управління бібліотечною діяльністю в умовах сьогодення, методологічні підходи до перетворення бібліотеки на принципах менеджменту якості в умовах бібліотеки.
Присутнім директорам міських і районних ЦБС були запропоновані виступи та консультації провідних фахівців ДОУНБ за темами: «Менеджмент якості і бібліотека: організаційно-керуюча концепція та компоненти реалізації» (Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ), «Якісне управління персоналом: мистецтво, психологія, сучасні моделі»    (Абраїмова Т.О., заступник директора ДОУНБ).
Керівникам бібліотек області були презентовані нові видання, підготовлені фахівцями ДОУНБ: «Нестихаючий біль України. Пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років на Дніпропетровщині: Бібліографічний покажчик», «Шевченкіана  ДОУНБ. Випуск 1. Книжкова колекція: Бібліографічний покажчик» та «Інноваційні та традиційні підходи до методичної діяльності в публічних бібліотеках Дніпропетровщини (з досвіду роботи). Серія: У бібліотеках Східної України». Останнє видання – це спільна робота працівників науково-методичного відділу ХДНБ ім. В.Г.Короленка та відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. Використовуючи нові інформаційні технології, керівники структурних підрозділів ДОУНБ представили мультимедійні презентації своїх відділів, а саме: відділ наукового опрацювання документів та організації каталогів, відділ наукової інформації та бібліографії, сектор обмінно-резервного фонду ДОУНБ. Особистими враженнями про роботу бібліотек Франції поділилася директор ДОУНБ    Н.М. Тітова.
Другий день обласної школи керівника-менеджера був присвячений знайомству з Верхньодніпровською районною централізованою бібліотечною системою. Перед присутніми виступили: заступник голови Верхньодніпровської райдержадміністрації Корж О.М., начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Сергєєва С.В., які розповіли про історію, традиції, сьогодення Верхньодніпровського району.
Працівники Верхньодніпровської районної ЦБС презентували діяльність функціональних відділів центральної бібліотеки для дорослих та Першотравенської і Дніпрово-Кам’янської сільських бібліотек-філій. Член спілки журналістів України, керівник зразкового художнього колективу «Дитяча телестудія «Ракурс» Солдатенко Г.М. познайомила присутніх зі своїми новими краєзнавчими виданнями «Якби каміння вміло говорити» і «Версія, схожа на правду».
Надзвичайний інтерес у директорів та методистів ЦБС області викликали виставки-перегляди інформаційних матеріалів із досвіду роботи публічних бібліотек району «Грані щоденного життя бібліотек району: візитна картка».
Робота обласної травневої школи керівника-менеджера завершилась екскурсією до районного історико-краєзнавчого музею.

20 червня 2008 року на базі Дніпродзержинської центральної міської бібліотеки проведений обласний виїзний майстер-клас для бібліотекарів міських і районних ЦБС «Електронний корпоративний каталог «Дніпропетровщина»: перший досвід створення». Обласний майстер-клас був підготовлений фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи та фахівцями краєзнавчого відділу ДОУНБ.
Присутні бібліографи міських і районних ЦБС прослу-хали практичні консультації провідних фахівців ДОУНБ за темами: «Бібліотечно-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів: різноманітність форм та сучасні аспекти оновлення» (Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організа-ції і методики бібліотечної роботи ДОУНБ), «Електронні ре-сурси ДОУНБ: організація доступу і можливості використання в інформаційній діяльності» (Абраїмова Т.О., заступник директора ДОУНБ), «Електронний корпоративний каталог «Дніпро-петровщина»: перший досвід створення» (Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом ДОУНБ). Заступник директора ДОУНБ з автоматизації бібліотечних процесів Крупій Г.Я. провела практичні заняття з бібліографами ЦБС за темою «Створення та заснування ЕК в САБ «Ірбіс»: технологічні аспекти».
Під час спілкування на майстер-класі провідні фахівці Дніпродзержинської центральної міської бібліотеки ознайомили присутніх з інформаційними ресурсами бібліотек міста і презентували краєзнавчу цільову бібліотечну програму «Подивимось на місто з любов’ю». У роботі обласного виїзного майстер-класу взяли участь заступник міського голови з соціальних питань Герасюта Т.І. та начальник управління культури міської ради   Вовчек І.М.

25-27 червня 2008 року – завідуюча відділом організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом комплектування В.Д. Лі, завідуючою відділом обслуговування читачів обласної бібліотеки для дітей   Чугуєвою М.М. відібрали Новомосковську районну ЦБС з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років. Під час виїзду було розглянуто діяльність функціональних відділів центральної районної бібліотеки, районної бібліотеки для дітей та роботу Афанасівської, Губиниської, Багатської, Голубівської та Знаменівської сільських бібліотек. На початку обстеження та по його закінченні відбулася зустріч із заступником голови райдержадміністрації з соціальних питань Грицьків Л.А. та начальником відділу культури Савченко В.А. і колективом фахівців ЦБС, де були проведені консультації з проблемних питань функціонування ЦБС і надані методичні рекомендації щодо організації роботи структурних підрозділів та обслуговування користувачів у сільських бібліотеках.

29 вересня 2008 року вийшов у світ 7 випуск дайджесту найкращих публікацій з життя бібліотек області «Бібліотеки Дніпропетровщини на сторінках місцевої преси у 2007 році» серії «Методичний центр ДОУНБ інформує», підготовлений фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. У збірнику наведені найбільш цікаві факти і події з життя обласної універсальної наукової бібліотеки, обласної бібліотеки для дітей, міських, районних, будні сільських та дитячих бібліотек.
Дайджест вийшов у 2-х частинах, має 10 розділів, алфавітний покажчик газет області. Узагальнені доробки фахівців бібліотек області, представників громадськості, друзів бібліотек можна вважати скромним внеском у розвиток бібліотечної справи Дніпропетровщини.

7 жовтня 2008 року – провідні фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ взяли участь у занятті з підвищення професійної компетентності персоналу ДОУНБ. Присутні прослухали розповідь і мультимедійну презентацію директора ДОУНБ Н.М. Тітової про участь у Всеукраїнській нараді директорів державних та обласних універсальних наукових бібліотек, яка проходила на базі Кримської рес-публіканської універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка та публічних бібліотек Криму за темою «Сучасний читач і бібліотека».
Завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. ознайомила присутніх з оглядом нових професійних видань, які надійшли до відділу протягом поточного року.

8-10 жовтня 2008 року – завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді   ім. М. Свєтлова, головним методистом Чуйко Т.О., зав. відділом удосконалення роботи з дітьми обласної бібліотеки для дітей Резніченко Н.Л. відвідали Покровську районну ЦБС з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років. Під час обстеження було розглянуто діяльність функціональних відділів центральної районної бібліотеки, районної бібліотеки для дітей, роботу Олександрівської, Циківської, Маломихайлівської, Гаврилівської сільських бібліотек та Покровської селищної бібліотеки № 2.
На початку обстеження та по його закінченні відбулися зустрічі з представниками районної ради, начальником відділу культури Корявець М.О. За підсумками експертно-діагностичного обстеження відбулася загальна нарада колективу ЦБС, на якій були надані консультації з проблемних питань організації роботи структурних підрозділів, обслуговування користувачів у сільських бібліотеках.

17 жовтня 2008 року – завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. взяла участь у відео-конференції по скайпу з міністром культури України Вовкуном В.В. Організаторами проведення відео-конференції виступили Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв та Інститут післядипломної освіти ДАКККіМ. Зацікавившись експериметальним проектом дистанційного навчання працівників бібліотек України, який започаткувала Академія, міністр культури завітав до Академії з метою більш детального ознайомлення з ним і задав декілька питань стосовно навчання бібліотечних фахівців Дніпропетровської області різних ланок в Інституті післядипломної освіти, торкнувся питань комплектування бібліотечних фо¬ндів сільських бібліотек області, проблем реалізації державних програм «Українська книга» і «Програма розвитку та функціонування української мови».

23 жовтня 2008 року – на базі Криничанської централізованої районної бібліотеки фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ була організована і проведена обласна виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека і громада: спілкування, взаєморозуміння, співпраця».
Для участі в роботі творчої лабораторії були запрошені завідуючі сільськими бібліотеками-філіалами Криничанського, Дніпропетровського, Верхньодніпровського, Криворізького, П’ятихатського, Софіївського та Солонянського районів. У рамках лабораторії розглядались питання державної та регіональної політики в галузі бібліотечної справи, важливі питання функціонування сільських бібліотек у контексті сучасних проблем і перспектив розвитку, можливості сільських бібліотек щодо задовільнення інформаційних потреб громади. Відбулась презентація діяльності структурних підрозділів Криничанської районної ЦБС: відділів обслуговування та сільських бібліотек. Була висвітлена науково-дослідницька діяльність бібліотек у межах культурно-історичного краєзнавства як фактору збереження культури сільської місцевості.
Завідуючі сільськими бібліотеками, що були запрошені з інших районів до участі в лабораторії, презентували діяльність своїх закладів як центрів збереження історичної пам’яті громади, розповідали про роль і місце сільських бібліотек в культурно-інформаційному просторі місцевих громад, про створення літописів своїх населених пунктів та літописів бібліотек. Творчий діалог з колегами під назвою «Спілкуємось… Міркуємо. Вчимося…» пройшов нетрадиційно і зацікавлено.
У роботі обласної виїзної проблемно-творчої лабораторії взяли участь заступники голови Криничанської районної ради Тарабрін В.Ф., завідуюча сектором внутрішньої політики Криничанської райдержадміністрації Забора Л.Ф., та начальник відділу культури райдержадміністрації Великий С.І.

1 листопада 2008 року – вийшов у світ третій випуск нашої серії методичних видань «Бібліотечна практика». Це - інформаційний бюлетень «Бібліотеки Дніпропетровщини: літопис подій 2007». Видання підготовлене фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. Бюлетень висвітлює літопис подій, що відбуваються протягом року в інформаційній, культурно-просвітницькій, рекламно-іміджевій, методичній та інших сферах діяльності бібліотек області. При підготовці видання оперативно використовується щоквартальна хроніка подій, яку надсилають ЦБС області.
Третє видання вміщує події та факти 2007 року і адресовано працівникам бібліотек, користувачам, громадськості і всім тим, кого цікавить сьогодення бібліотечної справи.


11 листопада 2008 року – вийшов у світ інформаційно-аналітичний огляд за підсумками діяльності бібліотек області «Публічні бібліотеки області: рік 2007». Видання підготовлене фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. Огляд діяльності дає майже повну інформацію про діяльність бібліотечних закладів області за минулий рік. Щорічний збірник підготовлений на основі інформаційних та статистичних звітів бібліотек за 2007 рік з ура¬хуванням даних статистичної інформації згідно нових форм Державної статистичної інформації 6-НК, 80-а РВК. У збірнику проаналізовано стан мережі бібліотечних закладів області, кількісний склад користувачів, документовидач та відвідувань, питання формування і використання бібліотечних ресурсів, фінансування бібліотечних закладів області, проблем матеріально-технічного стану функціонування ЦБС, організаційно-методична робота та ін. У видання включено інформацію з питань обслуговування молоді та дітей бібліотеками області, яку надали обласна бібліотека для молоді ім. М.Свєтлова і обласна бібліотека для дітей.  Збірник розрахований на керівників бібліотечних закладів області, а також корисний працівникам органів місцевої влади та управління.

25 листопада 2008 року – вийшов у світ черговий (9-10) випуск регіонального інформаційно-методичного збірника «Бібліотечна Дніпропетровщина». Цей випуск можна вважати ювілейним. Збірнику виповнилося 5 років. Започаткований у 2003 році за ініціативою працівників відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ з метою підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу області, інформування бібліотечної спільноти про кращі досягнення колег з бібліотек та об’єднання однодумців бібліотечної справи на сторінках професійного видання регіонального рівня, збірник «Бібліотечна Дніпропетровщина» за цей час став трибуною для висвітлення та аналізування стану справ у книгозбірках Дніпропетровщини, допомагав бібліотекарям бути обізнаними у сучасних тенденціях розвитку бібліотек. За 5 років на сторінках часопису було надруковано понад 200 статей. Його авторами виступили більш ніж 80 осіб, серед яких: фахівці ДОУНБ, керівники і методисти міських та районних ЦБС,  завідуючі сільськими структурними підрозділами, представники громадськості, друзі бібліотек. Загальний тираж видання за цей час склав 1350 примірників. Загальна кількість сторінок видання – 13 753. Кожний випуск видання фахівці відділу намагалися зробити яскравим за задумом, виваженим у порадах, корисним в питаннях оновлення бібліотек і розповсюдженні інноваційного досвіду в нових реаліях. Тому сьогодні «Бібліотечна Дніпропетровщина» - це видання, попит якого перевищує тираж.
До першого 5-річного ювілею видання працівники відділу зібрали велику кількість відгуків і пропозицій щодо регіонального інформаційно-методичного збірника «Бібліотечна Дніпропетровщина», серед яких і «Вітання» з першим маленьким ювілеєм від завідуючої відділом наукового аналізу і розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської бібліотеки України І.О. Цуріної.

27-28 листопада 2008 року відбулась обласна нарада директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками з питань  планування роботи бібліотек «Основні напрямки планування роботи бібліотек на 2009 рік». Нараду відкрила директор обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У своїй доповіді вона висвітила питання правового забезпечення діяльності ЦБС в умовах сьогодення.
 Про головні напрямки діяльності бібліотек області на  наступний 2009 рік йшлося у виступі-візуалізації завідуючої відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньової І.Є. «Бібліотеки – 2009: пошук оптимальних рішень», консультаціях директора обласної бібліотеки для молоді   ім. М.Свєтлова Матюхіної О.Л. «Молодь – наше майбуття: бібліотечні горизонти 2009 року», директора обласної бібліотеки для дітей Шарабури О.І. «Дитячі бібліотеки як соціокультурна система: проблеми, інновації, шляхи розвитку». 
Присутнім було запропоновано декілька методичних рекомендацій стосовно вирішення проблемних питань щодо додаткових платних послуг в бібліотеках та якості обслуговування користувачів (заступник директора ДОУНБ Абраїмова Т.О.),  нових методичних рішень щодо роботи в ЕКК «Дніпропетровщина» в умовах сучасних реалій (зав. відділом МБА ДОУНБ Семенєєва Р.М.), «Обмінно-резервний фонд ДОУНБ як інформаційний ресурс у доукомплектуванні бібліотек області краєзнавчою літературою» (головний бібліотекар обмінно-резервного фонду ДОУНБ Козак Т.А.) та інформаційні повідомлення щодо розподілу книг, отриманих за Державною програмою розвитку та функціонування української мови на 2004-2010 рр. у Дніпропетровській області та створення і функціонування Центрів Європейської інформації в бібліотеках як значних чинників європейської інтеграції регіону.
На нараді відбулась також мультимедійна презентація видавничого проекту ДОУНБ «Маленький ювілей великої справи: «Бібліотечній Дніпропетровщині» – 5 років», який був створений і реалізований за ініціативою фахівців відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ.
На прохання директорів ЦБС була організована зустріч із завідуючою відділом правового апарату Дніпропетровського   обласного професійного об’єднання Свердловою В.С. Тема її    виступу відрізнялась актуальністю: «Першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи в закладах культури». У нараді з питань планування роботи бібліотек області на 2009 рік взяла участь головний спеціаліст управління культури і туризму облдержадміністрації Івченко А.С.

8-20 грудня 2008 року – для завідуючих сільськими бібліотеками-філіалами ЦБС області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку». Навчались на курсах працівники сільських бібліотек 7 районів області: Дніпропетровського, Васильківського, Петриківського, Солонянського, Нікопольського, Криворізького, Павлоградського. Заняття  проводили провідні спеціалісти ДОУНБ – Абраїмова Т.О., заступник директора ДОУНБ, Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи,  Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Браславська І.М., завідуюча відділом періодики. Низку консультацій з правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів прочитала слухачам  директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь також і фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей. Під час навчання були опрацьовані теоретичні та практичні питання, що стосуються сучасних проблем діяльності сільських бібліотек.

16-18 грудня 2008 року відділ наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відвідали колеги з Донецької обласної універсальної наукової бібліо¬теки  ім. Н.К. Крупської у складі Соколової О.А., завідуючої науково-методичним відділом, Байдової С.Г., завідуючої відділом автоматизації бібліотечних процесів, Свиркової Л.П., завідуючої довідково-бібліографічним відділом. Метою їх відрядження було ознайомлення з досвідом роботи колективу ДОУНБ в цілому і окремо науково-методичної, довідково-бібліографічної діяльно-сті та питань автоматизації бібліотечних процесів у структурних підрозділах ДОУНБ. Перебувачи у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи, вони ознайомились з основними аспектами «Концепції розвитку організаційно-методичної роботи та період 2005-2009 рр.», досвідом програмно-цільового планування роботи бібліотек, питаннями організації і функціонування ЦБС області, рекламно-видавничою діяльністю, системою заходів з підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу. Великий інтерес викликали методичні видання відділу останніх років, а саме: регіональний інформаційно-методичний збірник «Бібліотечна Дніпропетровщина», дайджест найкращих публікацій з життя бібліотек області «Бібліотеки Дніп¬ропетровщини на сторінках місце¬вої преси у 2002-2007 рр.» серії «Методичний центр ДОУНБ інформує», інформаційно-аналітичний огляд діяльності «Публічні бібліотеки області: рік 2002-2007 рр.», а також видання серії «Ділове досьє», що видаються для директорів ЦБС, методистів, керівників інших структурних підрозділів.
Цікавим також було спілкування з питань подальшого розвитку методичної роботи в бібліотеках Дніпропетровської і Донецької областей, їх основних напрямків, нових функцій.
Під час відрядження колеги з Донецької ОУНБ побували на гостинах у Верхньодніпровській районній ЦБС і ознайоми-лись з досвідом організаційно-методичної роботи центральної районної бібліотеки та діяльністю сільських бібліотек-філій з обслуговування місцевої громади.

19 грудня 2008 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із директором ДОУНБ Тітовою Н.М., взяли участь в урочистому відкритті нової будівлі Новомосковської міської бібліотеки. Нове приміщення центральної міської бібліотеки збудовано за півтора роки за ініціативою міського голови В. І. Литвищенко. Це результат реалізації інвестиційного проекту приватного підприємця м. Новомосковська  Десияна А. М. Загальна площа приміщення нової бібліотеки  -  832 м2. Загальна вартість побудови - 2 млн. 200 тис. грн. У відкритті бібліотеки взяли участь голова Дніпропетровської обласної ради Вілкул Ю. Г., міський голова м. Новомосковська Литвищенко В. І., в.о. начальника відділу культури міської ради Дуб З.І., інші представники міської влади, громадськості, друзі бібліотеки. Від колективу обласної центральної наукової бібліотеки громадськість з великою подією у житті міста привітала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Ті-това Н. М. і подарувала кольоровий принтер. Після урочистого відкриття усі присутні були запрошені на екскурсію по відділах нової будівлі бібліотеки.


23-25 грудня 2008 року завідуюча відділом наукової  організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. відвідала Рівненську обласну державну наукову бібліотеку з метою обміну досвідом роботи.
В перший день відрядження відбулась творча зустріч і професійна розмова з керівництвом бібліотеки, а саме: директором ОУНБ, кандидатом педагогічних наук Ярощук В.П., заступником директора з наукової роботи та автоматизації Щербан Р.М., заступником директора з внутрішньої роботи Слесаренко Л.С. та провідними фахівцями відділу маркетингу та наукової роботи. Під час екскурсії по бібліо¬теці, директор ОУНБ Ярощук В.П. розповіла про нові інноваційні   напрямки роботи бібліотеки у цілому та окремих функціональних відділів. Викликали інтерес цікаві корпоративні проекти,  які сьогодні створені і реалізуються за ініціативою обласної наукової бібліотеки, а саме: корпоративний проект «Консорціум», «Історична Волинь» - створення в мережі Інтернет електронної бібліотеки повних текстів рідкісних і цінних документів з використанням ресурсів обласних бібліотек, краєзнавчих музеїв, архівів Рівненської, Житомирської, Волинської, Тернопільської, Хмельницької областей на засадах корпоративної взаємодії; партнерський проект «Інформаційно-освітній простір Рівненщини», у рамках якого створюється веб-сайт «Освітній навігатор» (електронний путівник освітніми ресурсами) з метою формування інформаційно-освітнього середовища на допомогу педагогам, учням і батькам; новий проект за підтримки Посольства США в Україні «Навчально-інформаційний комп’ютерний центр «Інтернет-Окуляр», створений з метою надання рівноправного доступу до глобальної мережі Інтернет людям з вадами зору та ін. 
У рамках відрядження було відвідано Березнівську централізовану систему публічно-шкільних бібліотек, на базі структурних підрозділів якої створені і функціонують сучасні медіа-центри, які пропонують інтернет-місця в бібліотеках, доступ до електронних каталогів та електронних баз данних освітньої тематики, ресурси на CD/DVD, мультимедійні уроки, мультимедійні підручники та ін. Слід вімітити, що до складу Березнівської ЦСПШБ входять не тільки сільські бібліотеки району, але і бібліотека міської гімназії, бібліотека економіко-гуманітарного ліцею, бібліотека агротехнічного ліцею-інтернату, бібліотеки ліцею-інтернату спортивного профілю, бібліотеки загальноосвітніх середніх шкіл та ін.
Була також відвідана Балашівська сільська бібліотека, що входить до складу Березнівської ЦСПШБ і Костопільська центральна міська бібліотека, яка є головною бібліотекою у складі Костопільської централізованої системи публічно-шкільних бібліотек.