Дніпропетровщина бібліотечна


Календар подій
 

            13-24 січня 2014 року – фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ здійснювали прийом інформаційної,  інформаційно-аналітичної та статистичної звітності міських і районних ЦБС області та інших спеціальних і спеціалізованих бібліотек за підсумками 2013 року.

Прийом статистичної звітності був організований за методичними рекомендаціями ДОУНБ, і за формами державної статистичної звітності «Зведення річних звітів про діяльність бібліотек сфери управління культури і туризму України» (зведена під форму № 6-НК), 80-а-РВК (Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек).

Інформаційна та статистична звітність ЦБС області супроводжувалася кращими  зразками рекламної продукції, методичними та бібліографічними виданнями краєзнавчого змісту, інноваційним досвідом роботи, хронікою подій та іншими змістовними документами, що позиціонують міські і районні ЦБС.

10 лютого 2014 року у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відбулось засідання науково-методичної Ради трьох обласних методичних центрів: обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських  Кирила і Мефодія, обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

На засіданні Ради обговорювалися питання підсумків роботи ЦБС області за 2013 рік, інформаційної та статистичної звітності за державними формами. Аналізувалась діяльність ЦБС в цілому ,   міських і районних ЦБС та сільських бібліотек окремо. Позитивно була відмічена інформаційна і рекламно-іміджова діяльність ЦБС,  використання нових інформаційних технологій у бібліотеках ,соціокультурна та просвітницька робота багатьох бібліотек області.

 Були також розглянуті питання, що стосувались проведення експертно-діагностичних обстежень  діяльності ЦБС області та методичного моніторингу  бібліотек у 2014 році, реалізації соціокультурного проекту «От де, люде, наша слава ,слава України!»(Шевченківському літературному фестивалі) у бібліотеках області ,  подальшого опанування тренінгових методик з основ програмного і проектного розвитку бібліотек та ін 

3-14 березня 2014 року для  методистів  міських і районних ЦБС області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Методична робота в контексті сучасних тенденцій розвитку публічних бібліотек»».

Навчались на курсах методисти Дніпропетровського,Верхньодніпровського, Криничанського. Васильківського, Магдалинівського , Межівського,Новомосковського, Петропавлівського,Покровського, Синельниківського, Царичанського ,Ю’рівського  районів та м. Кривого Рогу.  Навчально-тематичний план  підвищення кваліфікації групи методистів міських і районних ЦБС    був розроблений згідно загального навчального  плану ,   а також індивідуальних професійних побажань слухачів курсів. Вивчались питання організації роботи публічних бібліотек в сучасних умовах,  нормування бібліотечних процесів, стратегічного планування,програмно-проектної діяльності бібліотек,організації внутрішнього простору бібліотеки та ін. Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, , Шевченко О.В.,заступник директора  ДОУНБ з внутрішньобібліотечної роботи, Крупій Г.Я.,заступник директора ДОУНБ з питань автоматизації бібліотечних процесів, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, , Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування ,Лєсканова М.Л, завідуюча відділом зберігання основного фонду. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сучасних умовах  запропонувала директор  КЗК «ДОУНБ», заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь  також провідні фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова.

Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються сучасних проблем методичної діяльності публічних   бібліотек.

Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями   КЗК «ДОУНБ».

26 березня  2014 року на базі КЗК «ДОУНБ» відбулась обласна нарада директорів  ЦБС та завідуючих бібліотеками області за підсумками 2013 року « Бібліотеки Дніпропетровщини : Рік 2013» Відкрила обласну нараду директор   комунального закладу Тітова Н.М. У своєму виступі вона звернула увагу присутніх  на останні постанови Міністерства культури України що  стосуються діяльності  публічних бібліотек України та окреслила головні напрямки державної та регіональної політики в галузі культури і особливу увагу звернула на здобутки і проблеми в діяльності бібліотек області.

Підсумки діяльності бібліотек області висвітлила  у своєму виступі  «Бібліотеки Дніпропетровщини: продовжуємо свій розвиток. Рік 2013» завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи КЗК « ДОУНБ» І.Є.Луньова.  Також підсумки  роботи бібліотек області  з молодими користувачами   «Рік 2013:формула успіху бібліотек Дніпропетровщини , зорієнтованих на молодь» підвела директор КЗК  « Обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова»  О.Л.Матюхіна. Про традиції ,новації та перспективи подальшого розвитку бібліотек для дітей Дніпропетровської області розповіла присутнім директор КЗК «Обласна бібліотека для дітей « Шарабура О.І..  На обласній нараді  були   підведені підсумки однієї з головних подій 2013 року презентації -бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення» .15  бібліотек -учасниць    отримали подяки  за участь у цьому святі. Також за   впровадження інновацій в практику роботи бібліотек , інтенсивну напружену працю ,професійну майстерність та окремі вагомі досягнення у бібліотечній справі були відмічені почесними грамотами 10 бібліотек області.

         23-25 квітня 2014 року на базі КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м.Кривий Ріг) відбулася обласна квітнева школа методистів «Публічна бібліотека – простір змін: професійне бачення і складові успішної роботи».

Присутніх на заході методистів  бібліотечних систем області привітали заступник начальника управління культури і туризму виконкому Криворізької міської ради – Юшкова Валентина Вікторівна. З вітальним словом виступила директор КЗК «Міська бібліотека для дорослих» Фещенко Інна Олександрівна. Заступник директора КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» Абраїмова Тетяна Олександрівна виступила з консультацією «Методична діяльність, як система менеджменту якості публічних бібліотек». Завідувач відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» - Луньова Ірина Євгеніївна розповіла про діяльність  бібліотек Дніпропетровщини у новому форматі. З консультацією «Модернізація методичної служби у забезпеченні професійного становлення бібліотечних працівників» виступила завідувач методичним відділом КЗК «Міська бібліотека для дорослих» - Вознюк Тамара Володимирівна, яка представила до уваги присутніх відеопрезентацію про  роботу методичної служби закладу. Також учасники школи презентували роботу своїх методичних служб та ознайомилися з роботою бібліотеки-філіалу № 11 КЗК «Міська бібліотека для дорослих», на базі якої проходив перший день обласної квітневої школи методистів. Завершився перший день  вже традиційною екологічною акцією «Посадимо дерево дружби» та відвідуванням міського історико-краєзнавчого музею (відео галереї у форматі 3D).

Протягом другого дня методисти області взяли участь у виїзному професійному турі по бібліотеках закладу - «Бібліотечний автобан».

Першою зупинкою бібліотечного автобану став відділ обслуговування Центральної бібліотеки «Бібліотека без кордонів» де працівники відділу презентували свою рекламно-іміджеву діяльність. Працівники бібліотеки-філіалу № 10 розповіли про свою співпрацю з місцевими громадами. В юнацькому відділі Центральної бібліотеки учасники обласної школи методистів ознайомилися з роботою Центру слов’янської писемності і культури, в бібліотеці-філіалі     № 24 взяли участь у майстер-класі «Бібліотека – територія творчості», а працівники бібліотеки-філіалу № 2 поділилися секретом, як вони перетворюють у бібліотеці буденність на яскраве свято. Завітавши до бібліотеки-філіалу № 26, методисти області стали учасниками флеш-мобу «Читати модно! Бути читачем – престижно! Стань читачем сьогодні!»

Другий  день закінчився культурною програмою, яку представив театр вогню «Art Knot»

12-23 травня 2014 року для завідуючих сільськими бібліотеками області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку».

На курсах навчались працівники сільських бібліотек  Васильківського ,      Дніпропетровського, Криничанського ,  Нікопольського, Магдалинівського ,Солонянського  та  Широківського районів.  Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування ,Лєсканова М.Л, завідуюча відділом зберігання основного фонду. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сільській місцевості запропонувала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються сучасної діяльності  сільських бібліотек.

Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

15-26 вересня 2014  року для завідуючих сільськими бібліотеками області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку».

Навчання на курсах проходили працівники сільських бібліотек Дніпропетровського,   Верхньодніпровського, Криничанського  Криворізького, Магдалинівського , Межівського, Новомосковського ,  Павлоградського ,  Петропавлівського ,Синельниківського , Софіївського   та Широківського  районів.  Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування ,Лєсканова М.Л, завідуюча відділом зберігання основного фонду. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сільській місцевості запропонувала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються  сучасної діяльності  сільських бібліотек.

Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

11-12 вересня  2014 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом удосконалення методики бібліотечної роботі з дітьми обласної бібліотеки для дітей Резніченко Н.Л. відвідали бібліотеки Апостолівського  району з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років.

Під час виїзду було розглянуто діяльність КЗК «Апостолівська центральна районна бібліотека для дорослих»,КЗК « Апостолівська  районна бібліотека для дітей» ,Зеленодольської  міської  бібліотеки для дорослих ,Зеленодольської  міської бібліотеки для дітей  та Камянської сільської бібліотеки. На початку обстеження та по його закінченні відбулася робоча зустріч членів комісії з в.о. начальника відділу культури,туризму ,національностей та релігій Апостолівської    райдержадміністрації  Федоріною Л.Л.   За підсумками проведення експертно-діагностичного обстеження була проведена загальна нарада  бібліотечних працівників   районних бібліотек та сільських бібліотек району, на якій була проаналізована управлінська діяльність бібліотеками району, організаційно-методичне забезпечення функціонування сільських бібліотек,інші проблемні питання життєдіяльності бібліотек району та надані змістовні консультації та методичні рекомендації з питань подальшого функціонування бібліотечних закладів району.

17-19 вересня  2014 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей Желізняк Т.О. відвідали бібліотеки Томаківського  району з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років.

Під час виїзду було розглянуто діяльність Томаківської районної ЦБС , а саме роботу центральної районної бібліотеки для дорослих ,  районної бібліотеки для дітей  та Мирівської, Зорянської  і Володимирівської сільських бібліотек. На початку обстеження та по його закінченні відбулася робоча зустріч членів комісії з. начальником відділу культури,туризму ,національностей та релігій Томаківської   райдержадміністрації  Лепердою С.В.   За підсумками проведення експертно-діагностичного обстеження була проведена загальна нарада  бібліотечних працівників   районних бібліотек та сільських бібліотек району, на якій була проаналізована управлінська діяльність бібліотеками району, організаційно-методичне забезпечення функціонування сільських бібліотек,інші проблемні питання життєдіяльності бібліотек району та надані змістовні консультації та методичні рекомендації з питань подальшого функціонування бібліотечних закладів району.

22 жовтня  2014 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. здійснила виїзд до Солонянської  центральної районної бібліотеки з метою підготовки бази щодо проведення обласної виїзної проблемно-творчої лабораторії «Сільська бібліотека і місцева громада: соціокультурні аспекти ». Під час відвідування бібліотеки була проведена зустріч з в.о.начальника відділу культури,туризму ,національностей та релігій  Солонянської   райдержадміністрації Федоруком І.Л. ,директором Солонянської районної ЦБС  Сабадаш А.М., методистом районної ЦБС Насєкіною. О.О. та співробітниками центральної районної бібліотеки. Була розроблена попередня програма проведення творчої лабораторії, обговорені організаційні і фінансові питання, визначена  кількість учасників заходу.

30 жовтня 2014 року на базі Солонянської центральної районної бібліотеки відбулась обласна виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека і місцева громада: соціокультурні аспекти »  організована фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи  КЗК «ДОУНБ».

В роботі творчої лабораторії взяли участь завідуючі сільськими бібліотеками Дніпропетровського, Нікопольського , Софіївського Солонянського та Томаківського  районів. У рамках лабораторії розглядались питання функціонування бібліотек як центрів задоволення інформаційних потреб місцевих громад, конструктивної взаємодії сільських закладів з місцевою владою заради інтересів користувачів, функціонування творчих та аматорських об’єднань, використання комп’ютерних технологій в практиці роботи сільських бібліотек. 

Бібліотечні фахівці Солонянської  районної ЦБС презентували свою діяльність як центрів громадської активності, місць колективного спілкування, розвитку і реалізації творчих здібностей користувачів. Запрошені працівники сільських бібліотек з інших районів області ділилися кращим досвідом роботи на творчо-дослідницькій лабораторії «Бібліотечні інновації сусідів : простір ідей». Всі учасники лабораторії презентували діяльність сільських бібліотек використовуючи комп’ютерні технології.

Присутнім були надані консультаційні поради спеціалістів обласних бібліотек за темами: «Публічна бібліотека і бібліотекар на селі: реалії функціонування,нові орієнтири,новий формат взаємодії з користувачами і партнерами» (Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ) та «Дошкільник у сільській бібліотеці: доступно ,комфортно,цікаво» (Желізняк Т.О., завідуюча відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей).

В роботі виїзної обласної творчої лабораторії взяли участь голова Солонянської   районної ради Саліженко Л.М., голова Солонянської Томаківської райдержадміністрації Швець П.П.. та  в.о. начальника відділу культури,туризму,національностей та релігій Солонянської райдержадміністрації  Федорук І.Л.

4 листопада    2014 року   на базі КЗ « Павлоградська міська централізована бібліотечна система» відбувся обласний семінар-тренінг для бібліотекарів відділів комплектування і обробки літератури та бібліографів міських і районних ЦБС  за темою « Інформаційно-бібліотечні ресурси : проблеми формування ,використання , доступу». Учасниками семінару-тренінгу стали  відповідальні провідні фахівці  з питань формування бібліотечного фонду та інформаційно – бібліографічної діяльності Новомосковської , Павлоградської міських ЦБС, Першотравенської і  Тернівської міських бібліотек та  Дніпропетровської, Васильківської ,Межівської, Новомосковської, Павлоградської, Петропавлівської ,Синельниківської  та Юр’івської  центральних районних бібліотек .    Обласний семінар-тренінг проходив  у 3  секційних заняттях :  « Бібліотечно-інформаційні ресурси:формування та розвиток», «Інформаційно-бібліографічна діяльність : сучасні пріоритети і акценти», «Електронні ресурси і послуги в бібліотеках» .   Модераторами секційних занять  виступили керівники структурних підрозділів з відповідних питань  КЗК « ДОУНБ». Усі присутні на   семінарі -тренінгу прослухали змістовні виступи -консультації   провідних фахівців обласної універсальної наукової бібліотеки та взяли участь у практичних заняттях .    У роботі обласного семінару - тренінгу взяла участь начальник відділу культури ,туризму ,національносте й та релігій Павлоградської міської ради Ломанова І.М.                                                                                                                            

3 грудня   2014 року відбулась обласна нарада директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками з питань планування роботи бібліотек «Основні напрямки планування роботи бібліотек на 2015 рік». Нараду відкрила директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Тітова Н.М. У своєму виступі вона акцентувала увагу присутніх на питаннях планування роботи бібліотек  у контексті пріоритетних напрямків розвитку сучасного суспільства у  найближчій період. 

Про головні напрямки діяльності бібліотек області на наступний 2015 рік йшлося у консультації-візуалізації завідуючої відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньової І.Є. «Планування 2015: проблематика і особливості роботи  бібліотек  в умовах змін соціокультурної реальності», директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова Матюхіної О.Л. «Бібліотеки та юнацтво : нові плани , нові реальності»,   та директора обласної бібліотеки для дітей Шарабури О.І.«Місія дитячої бібліотеки в інформаційному суспільстві:соціальні орієнтири ,ресурсний потенціал» . На нараді були надані методичні рекомендації щодо участі бібліотек області у Регіональному проекті «Читаємо разом» - «Пам'ять-нескінчена книга»:  читацькому марафоні до 70-річчя Великої Перемоги (1941-1945рр.) та ін.. Присутнім на обласній нараді був презентований проект «Дніпропетровщина бібліотечна». Це нова сторінка для бібліотекарів - професіоналів на сайті КЗК « ДОУНБ»  розроблена та підготовлена  працівниками відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи  КЗК «ДОУНБ». Також на обласній нараді  були підведені підсумки обласного фестивалю « От де ,люде, наша слава ,слава України!» присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка та підсумки обласного конкурсу буктрейлерів «Тарас Шевченко в кадрі» , які проходили  в бібліотеках  області протягом 2014 року. Переможцями  обласного фестивалю  за оцінками журі  стали 8 міських та 7 районних ЦБС  Усі переможці фестивалю та конкурсу  буктрейлерів отримали подяки від Дніпропетровської бібліотечної асоціації  та цінні подарунки.

У рамках наради також для директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками була організована зустріч з головою обкому профспілки працівників культури Яловим А.В. Тема його виступу стосувалася актуальних питань соціального захисту працівників бюджетної сфери як пріоритетного напрямку роботи обласної профспілки працівників культури в умовах сьогодення.